Kościół św Maksymiliana Marii Kolbe w Kutach

Historia świątyni jest podobna jak wielu na Mazurach – początkowo ewangelicki, następnie spalony, odbudowany po II wojnie światowej. Choć historia podobna do wielu, sam kościół jest wyjątkowy i skrywa w swoich wnętrzach prawdziwe skarby. Malowniczo położony tuż nad jeziorem, otwarty jest dla zwiedzających i wiernych.

Położenie i historia Kut

Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego położona jest w miejscowości Kuty w powiecie węgorzewskim, w gminie Pozezdrze. Budowla sąsiaduje z jeziorem Czarna Kuta.

Kuty położone są około 16 km od Węgorzewa oraz 18 km od Giżycka. W pobliżu znajduje się kilka interesujących atrakcji, między innymi Śluza Przerwanki. Wieś otulają pola i lasy. Na spacer warto wybrać się na przykład do Rezerwatu Piłackie Wzgórza.

Kościół pw. Maksymiliana Marii Kolbe położony jest w centrum wsi, nieopodal plaży wiejskiej.

Kościół w Kutach – świątynia murowana

Pierwsze wzmianki o kościele w Kutach

Wieś Kuty powstała w 1550 roku, jednak dokument lokacyjny spisano trzy lata później. Historia parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Kutach sięga XVI wieku, kiedy to istniała tutaj parafia ewangelicka. Pierwsza wzmianka na temat starego kościoła pochodzi z 1567 roku, jednak dokładna data budowy świątyni nie jest znana. Parafia luterańska obejmowała następujące miejscowości: Brożówkę, Grodzisko, Piłaki Wielkie, Jakunówko, Przerwanki, Przytuły, Gębałkę Stręgielek i Żabinki.

Kościół odbudowany

Świątynię zniszczono w XVII wieku. Obecna parafia powstała dopiero w 1883 roku na miejscu starego kościoła. Biskup Jan Obłąk stworzył parafię katolicką pod tym samym wezwaniem.

Kościół spalono w 1945 roku. Odbudowa miała miejsce w latach 70 XX wieku.

W 2022 w parafii odbywały się prace remontowe. Po remoncie świątynia odzyskała dawny blask.

Przy kościele znajduje się cmentarz z drugiej połowy XVI wieku.

Przy kościele znajduje się jezioro Czarna Kuta

Kościół w Kutach – Architektura

Jednonawowy kościół późnogotycki na planie prostokąta wzniesiono z cegły z fundamentami z kamienia polnego. Posiada trzykondygnacyjną wieżę, wzniesioną prawdopodobnie w tym samym okresie, co korpus. Przybudówka po stronie północno-wschodniej pochodzi przypuszczalnie z XIX wieku. Całość ozdabiają ostrołukowe okna z ceglanymi maswerkami oraz tynkowane blendy. Dwuspadowy dach pokryty jest dachówką. Działka otoczona jest kamiennym murkiem.

Wnętrze

Interesujące jest również wyposażenie świątyni. W kościele znajduje się gotycki krucyfiks z XV wieku, barokowa rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem, zabytkowa chrzcielnica z XIV w. oraz unikalne wiszące lampy zdobione rogami upolowanej zwierzyny.

Kościół parafialny obecnie

Duszpasterze parafii aktywnie angażują się w życie społeczności lokalnej. Organizują festyny rodzinne, pikniki oraz pielgrzymki, które integrują wiernych i budują silną więź wspólnotową.

Parafia aktywnie angażuje się w życie społeczności lokalnej, organizując różnego rodzaju wydarzenia i działalności duszpasterskie. Grupy parafialne, takie jak ministranci, lektorzy, Parafialne Koło Caritas oraz wspólnota odmawiająca Różaniec, odgrywają ważną rolę w życiu parafii.

Dodatkowo, parafia posiada kaplicę filialną pw. Ducha Świętego Pocieszyciela w Krzywińskich, która stanowi miejsce modlitwy i refleksji dla wiernych. Parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Kutach jest istotnym ośrodkiem duszpasterskim w diecezji ełckiej.

Msze święte odbywają się w niedziele i święta o 09:00 oraz 11:00.

Kościół pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe w Kutach

Parafia choć pochodzi z XIX wieku powstała na fundamentach XVI wiecznego, starego kościoła ewangelickiego. Do budowy nowego użyto kamienie z poprzedniej świątyni. Następnie został spalony i odbudowany po II wojnie światowej stopniowo niszczał. Obecnie wnętrze budynku jest po remoncie, dzięki czemu odzyskało dawny blask. Dziś odnowiona świątynia otwarta jest dla zwiedzających i wiernych.

Kościół pw. Maksymiliana Marii Kolbe powstał na fundamentach XVI wiecznej świątyni
Parafię pw św. Maksymiliana Kolbe można już oglądać po remoncie
Kościół w Kutach pochodzi z XIX wieku, wcześniej na jego miejscu stał kościół luterański
Świątynia murowana, kryta dachówką
Parafię utworzył Biskup Jan Obłąk
WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz