Jezioro Czarna Kuta
Niewielkie jezioro Czarna Kuta jest jednym z najbardziej malowniczych miejsc w okolicy. Położone w województwie warmińsko-mazurskim, w samym sercu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, to miejsce, które przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i wędkarzy. To tu odpoczniesz na pomoście wśród trzcin, obejrzysz przepiękny zachód słońca, a także rozpalisz ognisko nad samym brzegiem.
Położenie i charakterystyka
Jezioro Czarna Kuta znajduje się na Pojezierzu Mazurskim, w mezoregionie Wielkich Jezior Mazurskich, w dorzeczu Sapina- Węgorapa- Pregoła. Leży w powiecie węgorzewskim, w gminie Pozezdrze. Oddalone jest od Węgorzewa o ok. 16 km oraz 18 km od Giżycka.
Zbiornik znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie wsi Kuty. Oprócz zabudowań wiejskich okoliczne tereny są niezwykle malownicze. Akwen jest sąsiadem jeziora Głęboka Kuta. Niedaleko są również jezioro Krzywa Kuta i Wilkus. Na północ od akwenu położony jest natomiast malowniczy Rezerwat Piłackie Wzgórza.
Przez miejscowość przebiega Szlak Mazurskich Legend i Opowieści. Inne atrakcje w okolicy to między innymi Kościół w Kutach, Śluza w Przerwankach oraz Ślad diabelskiej łapy w okolicach Jakunówka.
Jego powierzchnia wynosi około 25,5 ha, a głębokość sięga maksymalnie 4,5 m. Linia brzegowa jest średnio rozwinięta, a dno jeziora jest wyrównane i piaszczyste.
Do jeziora wpada od południowego-wschodu ciek wodny, który dalej na zachodzie łączy akwen z jeziorem Głęboka Kuta.
Jezioro Czarna Kuta w liczbach
Jezioro Czarna Kuta ma długość 920 m i szerokość 420 m. Długość linii brzegowej to 2700 m, a objętość wynosi 558,7 tys. m³. Lustro wody znajduje się na wysokości 125,9 m n.p.m. Według innych źródeł powierzchnia jeziora wynosi 23,5 ha.
- powierzchnia – 25,5 ha
- średnia głębokość – 2,2 m
- maksymalna głębokość – 4,5 m
- szerokość maksymalna – 420 m
- długość maksymalna – 920 m
- długość linii brzegowej – 2700 m
Przyroda i ryby
Jezioro Czarna Kuta jest prawdziwym rajem dla wędkarzy. W jego wodach można znaleźć takie gatunki ryb jak leszcz, płoć, karp, lin, okoń, jaź, certa, a czasami nawet sporadycznie sandacz, węgorz i amur. Jezioro jest również domem dla uklei, które, mimo swojego niewielkiego rozmiaru, stanowią wyzwanie dla wędkarzy.
Oprócz ryb, wokół jeziora można podziwiać piękną roślinność przybrzeżną, taką jak trzcina, tatarak i pałka. Wśród roślinności zanurzonej występują m.in. wywłócznik, rdestnica, jaskier, rogatek i rdest ziemnowodny. To miejsce pełne życia i naturalnego piękna.
Praktyczne informacje dla wędkarzy
Opłaty i zezwolenia
Aby wędkować na jeziorze Czarna Kuta, należy uiścić odpowiednie opłaty i wykupić zezwolenie np. w Zakładzie Rybackim w Węgorzewie. Dodatkowo, istnieje możliwość wykupienia e-zezwolenia na stronie Polskiego Związku Wędkarskiego (PZW) w Suwałkach. Opłaty różnią się w zależności od rodzaju połowu, czasu trwania zezwolenia i przynależności do PZWN.
Wędkowanie na jeziorze Czarna Kuta odbywa się zgodnie z Regulaminem Amatorskiego Połowu Ryb PZW. Warto pamiętać, że wędkowanie z łodzi jest dozwolone od 1 maja do końca roku.
Poznaj piękno jeziora Czarna Kuta
Jezioro Czarna Kuta to miejsce, które warto odwiedzić, nie tylko dla miłośników wędkarstwa. Piękne widoki, cisza, spokój oraz okoliczne atrakcje sprawią, że miejsce spodoba się wszystkim, którzy uciekają od miejskiego zgiełku. W okolicy każdy powinien znaleźć miejsce dla siebie. Noclegi są różnorodne, od małych, kwater prywatnych w miejscowości Kuty, po większe ośrodki takie jak Żabinka.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.