Jezioro Krzywa Kuta
Czysto, spokojnie, cicho. Tak można opisać pobyt nad jeziorem Krzywa Kuta. Otoczony lasem akwen i jego najbliższe okolice są schronieniem dla wielu gatunków zwierząt. Nic, tylko usiąść nad brzegiem i delektować się dźwiękami przyrody! A jeśli walory natury to dla Ciebie za mało, poznaj przerażającą historię Wyspy Pożeracza Serc.
Jakie jest jezioro Krzywa Kuta?
Zbiornik Krzywa Kuta znajduje się w powiecie węgorzewskim, w gminie Pozezdrze. Najbliżej położoną miejscowością jest Jaunówko, które znajduje się po północnej i wschodniej stronie jeziora. Giżycko oddalone jest o ok. 22 km, a Węgorzewo o 20 km. 17 km na północ znajdują się Banie Mazurskie.
Akwen na całej długości linii brzegowej otaczają lasy nadleśnictwa Borki. W pobliżu znajduje się Puszcza Borecka. Okolica zapewnia świetne warunki dla miłośników przyrody. Pobliskie tereny stanowią siedliska ptaków oraz miejsce życia wielu gatunku ssaków.
Na jeziorze dostrzec możesz trzy wyspy, których łączna powierzchnia to 1,4 ha. Najbardziej znana jest Wyspa Pożeracza Serc, o której krążą mrożące krew w żyłach legendy. Linia brzegowa jeziora jest dobrze rozwinięta, na powierzchni zbiornika znajduje się wiele zatok. Dno jest urozmaicone, a brzegi w większości wysokie.
Jezioro Krzywa Kuta w liczbach
- powierzchnia – 131,2 ha
- średnia głębokość – 6,0 m
- maksymalna głębokość – 26,5 m
- szerokość maksymalna – 1070 m
- długość maksymalna – 2250 m
- długość linii brzegowej – 9400 m
Wędkowanie na jeziorze Krzywa Kuta
Akwen znajduje się w strefie ciszy, więc nie usłyszymy na nim dźwięku silników. Wędkarze znajdą tutaj swoje miejsce, z dala od hałasu i tłumów. Zbiornik ma urozmaiconą linię brzegową i zróżnicowane dno, a wody jeziora są bogate w ryby. Złowić tu można liny, szczupaki, płocie, karasie, okonie, leszcze, krąpie czy wzdręgi. Przy odrobinie szczęścia trafisz także na sandacza, choć żyje ich tu niewiele.
Wyspa Pożeracza Serc
O jednej z wysp na jeziorze Krzywa Kuta krąży wyjątkowa legenda. Niegdyś w okolicy jeziora mieszkał mężczyzna, który wierzył, że może posiąść mądrość innych i stać się wszechwiedzący, jeśli zje dwanaście ludzkich serc. Gdy na pobliskim cmentarzu grzebano zmarłego, zabierał on jego ciało z grobu pod osłoną nocy i wywoził na wyspę. Następnie wydobywał on serce nieboszczyka, aby je pożreć. Ku przerażeniu mieszkańców, udało mu się wykopać jedenaście ludzkich zwłok. Gdy rozkopywał ostatni grób, został zauważony przez chłopów, którym udało się go pojmać i zaprowadzić przed sąd.
Choć historia to wyłącznie lokalne podanie, może być w niej cień prawdy. W XIX wieku zatrzymano mężczyznę, który bezcześcił wykopane z grobów ciała, poddając je sekcji zwłok.
Rezerwat przyrody Piłackie Wzgórza
Okolica jeziora sprzyja pieszym wędrówkom i rowerowym wycieczkom. Kilka kilometrów od zbiornika znajdziesz rezerwat przyrody Piłackie Wzgórza. Ta oaza spokoju zadowoli poszukiwaczy ciszy i kontaktu z naturą. Trasa spacerowa jest dość wymagająca, pełna niższych i wyższych wzniesień. Malownicze widoki wynagradzają jednak liczne pagórki.
Puszcza Borecka
Jezioro sąsiaduje także z Puszczą Borecką, która w swoich lasach skrywa wiele skarbów natury. Rzadkie gatunki mchów i porostów, liczne ptaki oraz ssaki, a wśród nich również te większe, rzadko spotykane – żubry i wilki. Choć potrzeba wiele cierpliwości, aby te wyjątkowe zwierzęta zobaczyć na własne oczy, ich tropy widać na każdym kroku. Trekking warto połączyć z poszukiwaniem śladów życia tych niezwykłych gatunków.
Jezioro Krzywa Kuta – atrakcje w okolicy
W najbliższych okolicach jeziora nie zobaczysz tłumów turystów. Baza noclegowa jest jednak dość szeroka, w samym Jakunówku znajduje się kilka prywatnych kwater, domki letniskowe oraz pole namiotowe. W Rybaczówce wypożyczyć można kajaki, rowery wodne, wędki, towery turystyczne oraz leżaki.
Choć akwen położony jest z dala od zgiełku, nie brakuje tu ciekawych atrakcji.
- Czarny Szaniec w Pozezdrzu – ok. 8 km
- Pałac w Okowiźnie – 16 km
- Młyn w Budrach – ok. 20 km
- Zamek w Węgorzewie – ok. 20 km
- Most Sztynorcki – ok. 20 km
- Pałac w Sztynorcie – ok. 21 km
- Republika Ściborska – ok. 23 km
- Piramida w Rapie -ok. 25 km
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.