Młyn w Budrach

Gmina Budry to miejsce stworzone dla miłośników aktywnej turystyki i wypoczynku na łonie natury. Krajobraz malowniczych pól, lasów i rzek zachęca do pieszych i rowerowych wycieczek. Jednak Budry to również wyjątkowy zabytek – stary młyn z zachowanymi oryginalnymi urządzeniami. Niegdyś miejsce popularne wśród lokalnych rolników, dziś centrum życia kulturalnego. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji oraz zapoznania się z historią miejsca.

Młyn w Budrach – miejsce wyjątkowe pod każdym względem

Młyn w Budrach

Zabytkowy młyn w Budrach jeszcze dwa lata temu nie przypominał dzisiejszej budowli. Budynek od lat 90 stał bez opieki i powoli niszczał. W końcu otrzymał kolejną szansę, a to dzięki pozyskaniu funduszy unijnych na renowację. Prace remontowe nabrały tempa i zaledwie rok po ich rozpoczęciu obiekt został oddany do zwiedzania.

Czterokondygnacyjny zabytek skrywa w sobie zachowane w świetnym stanie urządzenia młyńskie z XIX wieku.

Młyn w Budrach – historia

Młyn napędzany wiatrakiem powstał w XIX wieku pod okiem naczelnego mistrza Cechu Młynarzy powiatu Węgorzewskiego, Bernharda Pliquett’a. Prowadził go wraz ze swoim bratem (Bruno Pliquett). Wyposażenie na tamte czasy było niezwykle nowoczesne, maszyny sprowadzono między innymi z Berlina. Sam młyn dział prężnie przez wiele lat.

W październiku 1944 roku Bernhard Pliquett wraz z rodziną ewakuował się przed zbliżającą się Armią Czerwoną. Wojna była dla budynku łaskawa, młyn ocalał, a wraz z nim spora część wyposażenia. Skradziono wyłącznie silniki i drobne wyposażenie. Opuszczony czekał do 1954 roku, kiedy to do wsi Budry przybył nowy mistrz młynarski – Franciszek Zwoliński. Od tego roku pełnił funkcję kierownika młyna w imieniu Polskich Zakładów Zbożowych.

Budowla wymagała remontu, młyn uruchomiono dopiero w 1957 roku. W 1980 roku Franciszek Zwoliński przeszedł na emeryturę, kierownictwo przejął jego syn, Wiesław Zwoliński. W latach 1977-81 młyn należał do Spółdzielni Kółek Rolniczych w Budrach, a od 1981 roku do Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Węgorzewie. Wiesław Zwoliński przeszedł na emeryturę w 1991 roku, a kierownikiem został jego syn – Leszek Zwoliński. Kierował on młynem do końca jego działania, czyli do 1995 roku.

Opuszczony młyn czekał na kolejną szansę aż do 2021 roku, kiedy został wyremontowany z myślą o stworzeniu w nim centrum kulturowego.

Otwarcie Młyna Kulturalnego w Budrach

Oficjalne otwarcie zrewitalizowanego Młynu w Budrach miało miejsce 7 sierpnia 2022 roku. W odrestaurowanym budynku zamontowano windę oraz reflektory do doświetlania urządzeń młyńskich. Podczas uroczystego otwarcia młyna goście mogli podziwiać spektakl Mappingu 3D.

Młyn Kulturalny

Jarmark w młynie

W budynku młyna stworzono centrum kultury. W Młynie Kulturalnym odbywają się wydarzenia kulturalne, jarmarki oraz spotkania. Obiekt pełni także funkcje muzealne, udostępniany jest do zwiedzania wraz z przewodnikiem.

Remont był możliwy dzięki finansowemu wsparciu z programu Interreg Litwa-Polska pt. „W drodze kultury i rzemiosła – Sakiai – Budry”. Program ten zakładał remont dwóch zabytkowych obiektów. Oprócz Młyna w Budrach wyremontowany został Dom Rzemieślnika w Muzeum Zanavykai. Dzięki współpracy wyznaczono także trasę turystyczną Sakiai-Budry.

W Młynie Kulturalnym stworzono szereg programów edukacyjnych uwzględniających warsztaty rzemieślnicze, warsztaty pieczenia chleba czy warsztaty plecenia wieńca dożynkowego.

Wspomnienia z młyna

Wspomnień pracowników posłuchać można w formie audiowizualnej. Podczas zwiedzania młyna, filmy udostępnione są do oglądania. Nagrania opowiadań pracowników, panów Wiesława Zwolińskiego, Leszka Zwolińskiego oraz Bogdana Waszaka obejrzeć można również online na stronie gminy Budry.

Co zwiedzić w okolicy?

Okolica miejscowości Budry to przede wszystkim malownicze tereny pokryte lasami i polami. Dookoła nie brakuje tras spacerowych oraz szlaków rowerowych. W pobliżu znajduje się również wiele ciekawych zabytków:

Młyn Kulturalny w Budrach, jak dojechać?

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz