Leśniczówka Pranie – Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego

W samym sercu puszczy, nad Jeziorem Nidzkim leży przystań, tuż obok niej leśniczówka, a do leśniczówki przynależy Muzeum. Zaczyna się bajkowo, nieprawdaż? I tak jest w rzeczywistości!

Leśniczówka Pranie, bo o niej mowa, to ukryte w gęstwinie Puszczy Piskiej miejsce, które powinien odwiedzić nie tylko każdy, kto odwiedza Mazury, ale również każdy, kto tu mieszka.

Gdzie się znajduje Leśniczówka Pranie

Sławna Leśniczówka znajduje się w nad brzegiem jeziora Nidzkiego. Przynależy do niej niewielka przystań, przy której można zacumować jacht, jeśli zwiedzamy miejsce drogą wodną. Drogą lądową można dostać się, jadąc drogą z Ruciane-Nida na Karwicę Mazurską.

Pranie to osada leśna w Sołectwie Krzyże, w Gminie Ruciane-Nida, w powiecie Piskim. Leży w sercu Puszczy Piskiej i przynależy do nadleśnictwa Maskulińskiego.

Historia Leśniczówki Pranie

Leśniczówka

Leśniczówka Pranie przed wojną była leśnictwem wsi Krzyże. Powstała około 1880 roku.

Polska nazwa pochodzi od tego jak mazurzy nazywali łąkę, na której dziś znajduje się leśniczówka Pranie. Otóż mawiali oni, że łąka „prała” zatem osnuwała się mgłą, dymiła.

Miejsce zapisało się na kartach historii dzięki pobytom w niej wybitnego polskiego poety, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Jego pierwsza wizyta miała miejsce latem 1950 roku. Miejsce tak mu się spodobało, że nie tylko przyjeżdżał tu przez kolejne trzy lata gościć u ówczesnego leśniczego Stanisława Popowskiego, ale również wraz z żoną Natalią miał plany zamieszkania w tym miejscu.

Niespodziewana śmierć poety sprawiła, że plany spełzły na niczym.

Otwarcie Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego

Muzeum imienia wybitego polskiego poety, a więc Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, otwarto w tym miejscu w 1980 roku. Ówcześnie był to oddział Muzeum w Suwałkach. Po reformie administracyjnej Pranie znalazły się w Województwie Warmińsko – Mazurskim i stało się podległe radzie powiatu Piskiego.

Jako ciekawostkę można przytoczyć fakt, że w osadzie Pranie powstały taki znane utwory jak „Kronika Olsztyńska”, „Wit Stwosz”, „Chryzostoma Bulwiecia podróż do Ciemnogrodu”, „Ezop świeżo malowany”, „Rozmowa liryczna”, „Spotkanie z matką”, „Księżyc”, „W leśniczówce”, „Chmiel na rogach jelenich” czy „Ojczyzna”.

Dziś lokalizacja jest dostępna dla zwiedzających, a muzealnicy i pracownicy leśniczówki aktywnie działają na polu kulturalno-społecznym.

Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego

W muzeum możemy zapoznać się z twórczością wybitnego polskiego poety, zobaczyć jego rzeźbę czy liczne pamiątki.

Zwiedzanie

Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego można zwiedzać od 29 kwietnia 2023 roku, od wtoku do niedzieli w godzinach 10:00-17:00. Bilety w cenie 15 zł normalny i 10 zł ulgowy można nabyć w kasie biletowej.

Dla mieszkańców miasta i gminy Ruciane-Nida przewidziano bilety w cenie 8 zł. A dla rodzin 30 zł.

Wydarzenia w leśniczówce

W muzeum prowadzone są zajęcia dydaktyczne. Przewidziano zajęcia m.in. pt. „O czym śnią psy” na podstawie wiersza „Sen psa” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, „Fikcja i rzeczywistość Zielonej Gęsi – jeden dzień z życia teatru” czy „Co w Puszczy Piszczy”.

Poza tym w sezonie kulturalnym startującym w lipcu odbywają się tu zajęcia teatralo-literacko-plastyczne, koncerty fortepianowe, wystawy, recytacje poezji czy Gala przyznania nagród Orfeusz za najlepszy tom Poetycki. Organizatorem gali jest właśnie Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu.

Szlaki turystyczne – Edukacyjne

Leśniczówka Pranie to również początek ścieżki dydaktycznej biegnącej w okolicy jeziora Nidzkiego.

Ufundowana przez Nadleśnictwo Maskulińskie przyrodnicza ścieżka dydaktyczna zaczyna się w Leśniczówce Pranie, następnie strome schody prowadzą nas w kierunku jeziora, a dalej ścieżka biegnie wysokim brzegiem nad Jeziorem Nidzkim, terenami okresowo zalewanymi wodą, nieopodal starego dębu, a następnie lasem.

Druga ścieżka edukacyjna wiedzie do kamiennego obelisku poświęconemu sośnie Gałczyńskiego. Sosnę tę Gałczyński często odwiedzał w latach pięćdziesiątych. Co ciekawe nadał jej również imię: Georg Bernard Shaw od słynnego angielskiego dramaturga. Powodem nadania jej tego imienia był fakt, że zarówno sosna, jak i anglik byli niezwykle sędziwi.

W okolicy

W okolicy jeziora Nidzkiego oraz Leśniczówki Pranie znajduje się wiele ciekawych obiektów niezwiązanych już bezpośrednio z leśnictwem. Warte są jednak zobaczenia, zarówno pieszo, jak i rowerem.

Leśniczówka Pranie to również wspaniałe leśne jedzenie. Obok leśniczówki, w sezonie, funkcjonuje bistro. Podają w nim przepyszne, lokalne przysmaki.

W leśniczówce znajduje się muzeum
Pranie – trasa spacerowa
Jezioro Nidzkie
Trasa spacerowa – Jezioro Nidzkie
Ruciane-Nida-4
Ruciane-Nida – Jezioro Nidzkie
Konstanty Ildefons Gałczyński często spacerował leśnymi ścieżkami
Pranie
W leśniczówce Pranie
Dąb w Puszczy Piskiej tuż obok ścieżki
WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz