Ukta – ruiny mostu kolejowego

W okolicy Rucianego-Nidy nie brakuje interesujących atrakcji turystycznych. Jedną z nich znajdziemy w niewielkiej wsi Ukta. Nad rzeką Krutynią w XIX wieku wybudowano most kolejowy. Linia łączyła Uktę z takimi miastami jak Ruciane-Nida oraz Mrągowo. Dziś możemy oglądać jedynie pozostałości tej konstrukcji, warto jednak odwiedzić to miejsce choćby ze względu na piękne widoki.

Miejscowość Ukta

Ukta to niewielka wieś położona w powiecie piskim, w gminie Ruciane-Nida. Znajduje się około 8 km od miejscowości Ruciane-Nida, 16 km od Mikołajek oraz 24 km od Pisza. Spośród mazurskich miejscowości wyróżnia ją wyjątkowa lokalizacja. Położona jest bowiem w Puszczy Piskiej, nad rzeką Krutynią. 

Ruiny mostu kolejowego

Wśród atrakcji wsi znajdziemy ruiny byłego mostu kolejowego. Jest to pamiątka po jednotorowej linii kolejowej z Rucianego-Nidy do Mrągowa. Trasa biegła między innymi przez miejscowości Ukta i Piecki. 

Historia linii sięga 1898 roku, kiedy nastąpiło jej otwarcie. Przez lata obiekt był wykorzystywany do transportu ludzi i towarów. Wysadzono go w 1945 roku, a dokonały tego wycofujące się wojska armii niemieckiej. Na tej samej linii wysadzono także most znajdujący się tuż przed Mrągowem.

Mostu w Ukcie nigdy nie odbudowano. Obecnie stanowi atrakcję turystyczną. Od strony Rucianego-Nidy utworzono na szczycie mostu punkt widokowy

Okoliczne tereny są niezwykle urokliwe. Most górował nad rzeką Krutynią. Jest to doskonałe miejsce na pieszą wędrówkę. Obiekt można podziwiać także z pozycji kajaka. Przebiega tędy bowiem szlak kajakowy rzeki Krutyni.

Przy obiekcie utworzono pole biwakowe o nazwie Żelazny Most.

Co zwiedzić w okolicy?

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz