Pałac w Jegławkach

Pałac w Jegławkach pochodzący z XIX wieku to architektoniczna perełka regionu. Budynek wyszedł cało z zamętów wojen, podupadł nieco, gdy w jego ścianach utworzono PGR, ale powrócił i znów cieszy oczy wszystkich przejeżdżających obok. Piękny, wyjątkowy, zdecydowanie wart odwiedzenia.

Wieś Jegławki

Jegławki (niem. Jäglack) to niewielka wieś zlokalizowana w powiecie kętrzyńskim, w gminie Srokowo. Położona ok. 23 km od Kętrzyna, 6 km od Srokowa oraz 22 km od Węgorzewa. Historia miejscowości sięga XV wieku, kiedy to Zakon Krzyżacki lokował na pruskim polu osadniczym kilka dóbr rycerskich. Stało się to dokładnie 3 października 1422 roku. Z czasem dobra te scalono, tworząc majątek nadany pruskiej rodzinie von Packmohr. W 1785 roku na wieś składało się 17 budynków mieszkalnych, na terenie Jegławek działał również młyn.

Dobra przechodziły na kolejnych członków rodziny Packmohr aż do połowy XVIII wieku. Ostatnim ich właścicielem był Albrecht Bernhard von Packmohr. Po jego śmierci majątek przejęła rodzina von der Groeben z Łabędnika. W 1825 roku majątek o powierzchni 628 ha kupiła rodzina Siegried. Byli oni również właścicielami dworu w Skandławkach oraz rezydencji w Kolkiejmach, oraz Suchawie. Przedstawiciele rodu (kolejno: Ferdinand, Gustav, Walter i Werner) żyli w pałacu do 1945 roku.

Pałac w Jegławkach – historia

Rodzina Siegried w miejscu poprzedniego budynku wzniosła w 1848 roku pałac. Okazały budynek umieszczony został na niewielkim wzniesieniu, na terenie parku o powierzchni 16 ha. Pałac wybudowano na miejscu krzyżackiego zameczku myśliwskiego, który Krzyżacy postawili w Jegławkach. Pamiątką po krzyżackiej budowli są dwukondygnacyjne piwnice z krzyżowymi sklepieniami.

Rodzina Siegfried szybko powiększyła swój majątek. W XIX wieku położony był na 550 hektarach. A zaledwie na początku XX wieku obejmował 900 ha, z czego 100 ha zajmowały lasy. Pałac pełnił funkcję głównej siedziby rodowej.

Podczas I Wojny Światowej Jegławki były okupowane przez wojsko rosyjskie. Budynek jednak specjalnie nie ucierpiał. Również II Wojna Światowa była dla budowli łaskawa.

Po wojnie w pałacu utworzono PGR, a jego pomieszczenia przeznaczono na biura i mieszkania pracownicze.

Obecnie pałac jest w rękach prywatnych i doczekał się renowacji.

Pałac w Jegławkach

Na zespół pałacowo-parkowy składa się budynek pałacu, zabudowania gospodarcze oraz park. Pałac w stylu angielskiego neogotyku wzniesiono na planie litery L. Budynek zawiera elementy stylu włoskich willi podmiejskich.

Budowla o nieregularnym kształcie posiada dwa trójkondygnacyjne ryzality zwieńczone sterczynami oraz dwie wieże ukoronowane krenelażem. Od strony południowej utworzono oranżerię. Od północy dostawiono skrzydło.

Przy pałacu założono park krajobrazowy, rozciągający się do brzegu niewielkiego jeziora.

Podczas renowacji powojennych budowla nieco zmieniła swój wygląd. Zmianie uległ kolor elewacji, z białego na żółty. Rozebrano werandę przed głównym wejściem oraz oranżerię. Renowacja dokonana przez obecnego właściciela przywróciła biało-kremowy kolor.

Pałac w Jegławkach – ciekawostki

Obiekt wykorzystano jako scenerię filmu z 2010 roku „Wenecja” Jana Jakuba Kolskiego

O Jegławkach i pałacu można przeczytać w książce „Wieś w Prusach Wschodnich” autorstwa niemieckiego pisarza Arno Surminskeigo. Pisarz był mieszkańcem ówczesnej miejscowości Jäglack. Książka opatrzona jest licznymi fotografiami z Mazur.

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz