Wiatrak holenderski w Starej Różańce k/Kętrzyna

Wiatrak holenderski w Starej Różańce ucierpiał przez ząb czasu. Niegdyś kultowe miejsce, dziś powoli niszczeje, popadając w ruinę. W tym roku wiatrak stracił kolejne skrzydło. Mimo tego nadal jest obiektem wartym odwiedzenia, kto wie, jak długo zabytek pozostanie w obecnym stanie.

Wiatrak holenderski w Starej Różance – historia

Murowany wiatrak z drewnianym dachem powstał w 1863 roku i jest jednym z niewielu wiatraków holenderskich na Mazurach. Obiekt był w użyciu aż do roku 1968 roku, a wewnątrz wciąż znajdują się oryginalne części, które służyły do wprawiania skrzydeł w ruch. W latach świetności wiatrak posiadał aż sześć skrzydeł. Obecnie pozostało mu jedno.

Ta niszczejąca atrakcja znajduje się we wsi Stara Różanka, przy skrzyżowaniu dróg 591 oraz 650. Obejrzeć ją można kierując się z Barcian lub Srokowa w stronę Kętrzyna. Od roku 1968 wiatrak znajduje się w rejestrze zabytków.

Zajazd Belje

W latach 70 Kętrzyńskie Zjednoczenie Rolniczo-Przemysłowe „Agrokompleks” przekształciło wiatrak w kultowy zajazd o nazwie „Belje”. Nazwa pochodziła od jugosłowiańskiego miasta partnerskiego Kętrzyna. Zjeść można tam było dania kuchni jugosłowiańskiej.

W latach 1977-1979 obiekt przeszedł remont dzięki PGR w Srokowie. W roku 1988 Kombinat Rolny we Frączkowie przejął zabytek. Oprócz restauracji funkcjonował tu także niewielki hotelik. Od lat 90 zabytek przechodził z rąk do rąk.

Wiatrak holenderski w Starej Różance obecnie pozostaje w prywatnych rękach i nie jest udostępniany do zwiedzania.

Co obejrzeć w okolicy?

Wiatrak w Starej Różance leży nieopodal Kętrzyna, warto wykorzystać tę okazję na zwiedzenie tamtejszych zabytków:

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz