Zabytkowy cmentarz Ruciane-Nida
Ruciane-Nida to malowniczo położona miejscowość, otulona jeziorami szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Od dawna stanowi ważny punkt na mapie żeglarzy i miłośników aktywnego wypoczynku. Miasto jednak skrywa mało znane zabytki, między innymi stary cmentarz ewangelicki z mogiłami żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej.
Zabytkowy cmentarz Ruciane-Nida – historia
Cmentarz w Rucianem-Nidzie powstał jako miejsce pochówku dla mieszkańców tej malowniczej miejscowości na początku XX wieku. Najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z 1915 roku. Cmentarz znajduje się przy ulicy Cichej.
Na cmentarzu mieści się kwatera wojskowa, stary cmentarz ewangelicki oraz zabytkowa kaplica. Cmentarz ewangelicki i kwatera wojskowa są częścią cmentarza komunalnego.
Kwatera wojenna powstała w 1915 roku, znajduje się w północno zachodnim narożu. Posiada kamień z wyrytym napisem oraz 3 rzędy krzyży kamiennych.
W kwaterze pochowano żołnierzy w 10 mogiłach zbiorowych oraz 6 mogiłach pojedynczych. Pochowanych jest tam 37 żołnierzy niemieckich i 6 rosyjskich.
Zachowane groby i mogiły na cmentarzu stanowią nie tylko pamiątkę po tych, którzy odeszli, ale również świadectwo przeszłości. Przeszłości, która kształtowała to miejsce i tych, którzy tu żyli.
Cmentarz ewangelicki Ruciane-Nida – kaplica
Zabytkowy cmentarz to nie jedynie groby poległych w czasie I wojny światowej. To również miejsce pochówku mieszkańców miasteczka. Centrum cmentarza stanowi drewniana kapliczka cmentarna z XX wieku.
Chodząc między starymi grobami natknąć się można na grobowiec Richarda Andersa oraz jego rodziny. To ważna postać dla mieszkańców miasta, ponieważ przyczynił się do rozwoju Rucianego-Nidy.
Współczesna Troska i Dziedzictwo
Cmentarz w Rucianem-Nidzie jest nie tylko miejscem pamięci, ale również ogniskiem troski o dziedzictwo przodków. Jest to zasługa zarządu cmentarza, który dba o to, aby groby i nagrobki były odpowiednio utrzymane i chronione przed zniszczeniem.
Atrakcje w okolicy
Cmentarz w Rucianem-Nidzie to tylko jedno z wielu niezwykłych miejsc w tym regionie. W miasteczku warto również zwrócić uwagę na zabytkową wyłuszczarnie nasion oraz śluzę Guzianka.
Około 7 km od miejscowości znajduje się wieś Ukta, a w niej ruiny wysadzonego mostu.
W podobnej odległości znajduje się Wojnowo, czyli miejscowość założona przez Starowierców. Obejrzeć tu można molennę staroobrzędowców, zabytkową cerkiew oraz klasztor, w którym znajduje się muzeum.
Cmentarz Ruciane Nida – posumowanie
Ruciane-Nida to wyjątkowe miasto, otoczone lasami Puszczy Piskiej. Po zachodniej stronie jeziora Guzianka, znajduje się cmentarz ze starymi grobami. Na cmentarzu zachowało się kilka nagrobków z czasów I wojny światowej. Kwatera żołnierzy znajduje się tuż przy wejściu na cmentarz.
Na ewangelickim cmentarzu zachowała się także zabytkowa kaplica. W części północnej znajdują się natomiast miejsca pochówku mieszkańców miasta. Wśród grobów znajduje się także nagrobek Richarda Andersa, ważnej postaci w historii miasta
Cmentarz w Rucianem-Nidzie jest miejscem, które warto odwiedzić nie tylko ze względu na jego wartość historyczną, ale również dla uczczenia pamięci tych, którzy odeszli.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.