Zabytkowy cmentarz Ruciane-Nida

Ruciane-Nida to malowniczo położona miejscowość, otulona jeziorami szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Od dawna stanowi ważny punkt na mapie żeglarzy i miłośników aktywnego wypoczynku. Miasto jednak skrywa mało znane zabytki, między innymi stary cmentarz ewangelicki z mogiłami żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej.

Zabytkowy cmentarz Ruciane-Nida – historia

Cmentarz w Rucianem-Nidzie powstał jako miejsce pochówku dla mieszkańców tej malowniczej miejscowości na początku XX wieku. Najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z 1915 roku. Cmentarz znajduje się przy ulicy Cichej.

Na cmentarzu mieści się kwatera wojskowa, stary cmentarz ewangelicki oraz zabytkowa kaplica. Cmentarz ewangelicki i kwatera wojskowa są częścią cmentarza komunalnego.

Kwatera wojenna powstała w 1915 roku, znajduje się w północno zachodnim narożu. Posiada kamień z wyrytym napisem oraz 3 rzędy krzyży kamiennych.

W kwaterze pochowano żołnierzy w 10 mogiłach zbiorowych oraz 6 mogiłach pojedynczych. Pochowanych jest tam 37 żołnierzy niemieckich i 6 rosyjskich.

Zachowane groby i mogiły na cmentarzu stanowią nie tylko pamiątkę po tych, którzy odeszli, ale również świadectwo przeszłości. Przeszłości, która kształtowała to miejsce i tych, którzy tu żyli.

Cmentarz ewangelicki Ruciane-Nida – kaplica

Zabytkowy cmentarz to nie jedynie groby poległych w czasie I wojny światowej. To również miejsce pochówku mieszkańców miasteczka. Centrum cmentarza stanowi drewniana kapliczka cmentarna z XX wieku.

Chodząc między starymi grobami natknąć się można na grobowiec Richarda Andersa oraz jego rodziny. To ważna postać dla mieszkańców miasta, ponieważ przyczynił się do rozwoju Rucianego-Nidy.

Ruciane Nida- na cmentarzu – zabytkowa kaplica

Współczesna Troska i Dziedzictwo

Cmentarz w Rucianem-Nidzie jest nie tylko miejscem pamięci, ale również ogniskiem troski o dziedzictwo przodków. Jest to zasługa zarządu cmentarza, który dba o to, aby groby i nagrobki były odpowiednio utrzymane i chronione przed zniszczeniem.

Ruciane-Nida kwatera

Atrakcje w okolicy

Cmentarz w Rucianem-Nidzie to tylko jedno z wielu niezwykłych miejsc w tym regionie. W miasteczku warto również zwrócić uwagę na zabytkową wyłuszczarnie nasion oraz śluzę Guzianka.

Około 7 km od miejscowości znajduje się wieś Ukta, a w niej ruiny wysadzonego mostu.

W podobnej odległości znajduje się Wojnowo, czyli miejscowość założona przez Starowierców. Obejrzeć tu można molennę staroobrzędowców, zabytkową cerkiew oraz klasztor, w którym znajduje się muzeum.

Cmentarz Ruciane Nida – posumowanie

Ruciane-Nida to wyjątkowe miasto, otoczone lasami Puszczy Piskiej. Po zachodniej stronie jeziora Guzianka, znajduje się cmentarz ze starymi grobami. Na cmentarzu zachowało się kilka nagrobków z czasów I wojny światowej. Kwatera żołnierzy znajduje się tuż przy wejściu na cmentarz.

Na ewangelickim cmentarzu zachowała się także zabytkowa kaplica. W części północnej znajdują się natomiast miejsca pochówku mieszkańców miasta. Wśród grobów znajduje się także nagrobek Richarda Andersa, ważnej postaci w historii miasta

Cmentarz w Rucianem-Nidzie jest miejscem, które warto odwiedzić nie tylko ze względu na jego wartość historyczną, ale również dla uczczenia pamięci tych, którzy odeszli.

Zabytkowy cmentarz z mogiłami żołnierzy poległych w okresie I wojny światowej – Ruciane-Nida
Ruciane Nida- na cmentarzu – zabytkowa kaplica
Kaplica cmentarna – Ruciane – Nida
Ruciane-Nida cmentarz

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz