Jezioro Buwełno

Trasa Giżycko-Orzysz wypełniona jest niewielkimi, pięknie położonymi miejscowościami, graniczącymi z jeziorami. Jedną z takich miejscowości jest Marcinowa Wola, leżąca nad jeziorem Buwełno. Samo jezioro wije się niczym rzeka, rozciągając na przestrzeni 8,8 km, oferując piękne widoki.

Jakie jest Jezioro Buwełno?

Jezioro położone jest 20 km od Giżycka i 12 km od Orzysza. Leży przy miejscowości Marcinowa Wola.

Buwełno otoczone jest przez malownicze łąki i pola, a jego strome i wysokie brzegi nadają mu wyjątkowy urok. Woda jeziora wdziera się w kamienisto-piaszczyste dno, tworząc liczne dołki i spadki o głębokości nawet 49 metrów.

To sprawia, że linia brzegowa i dno jeziora są niezwykle zróżnicowane i atrakcyjne dla wędkarzy. Zbiornik rozszerza się z południa na północ, a na południowym brzegu osiąga swoją maksymalną szerokość.

Brzegi jeziora Buwełno są pełne zatoczek, cypli i półwyspów porośniętych roślinnością przybrzeżną.

Buwełno – Jezioro leży poza szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich

Jezioro Buwełno w liczbach

Jezioro Buwełno, położone na wysokości 117 m n.p.m., zajmuje powierzchnię 360 ha. Zbiornik ten jest niezwykle wydłużony, przypominając wijącą się rzekę, i oferuje niezwykłe widoki dla miłośników przyrody.

Jego maksymalna szerokość wynosi około 800 m, a największa głębia wynosi aż 49,1 metra. Średnia głębokość jeziora Buwełno to 12,5 m. Długość linii brzegowej wynosi 20,725 km. Jezioro ma objętość 45037,5 tys. m3 i jest położone poza szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich.

  • powierzchnia całkowita – 360 ha
  • średnia głębokość – 12,5 m
  • maksymalna głębokość – 49,10 m
  • szerokość maksymalna – 0,8 km
  • długość maksymalna – 8,8 km
Buwełno łączy się z jeziorem Wojnowo, a dalej z jeziorem Niegocin

Okolica jeziora

W najbliższej okolicy jeziora znajdują się inne zbiorniki, takie jak Jezioro Ublik Wielki, Ublik Mały, Wojnowo, Miłkowskie. Niedaleko jest również do Jeziora Niegocin.

Buwełno połączone jest z jeziorem Ublik Wielki ciekiem wodnym. Natomiast na północy, wąski strumyk łączy akwen z jeziorem Wojnowo. Jezioro Wojnowo połączone jest dalej z jeziorem Niegocin.

Jezioro leży w powiecie Giżyckim. Południowa część jeziora styka się z miejscowością Cierzpięty. Na zachodnim brzegu leży miejscowość Marcinowa Wola.

Za zachodzie jeziora znajdują się pola i łąki. Nieco dalej położony jest Rezerwat przyrody Nietlickie Bagno. Od strony wschodniej zbiornik sąsiaduje również z polami i pastwiskami.

Jezioro Buwełno – plany

Jezioro Buwełno jest oazą spokoju i zacisza, oddaloną od gwaru turystycznego szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. To idealne miejsce dla osób szukających relaksu i kontaktu z naturą. Mimo to, w przeszłości pojawiły się plany połączenia Buwełna z jeziorem Tyrkło, które znajduje się w odległości 2 km.

Taki szlak umożliwiłby swobodną żeglugę między tymi jeziorami, a także z jeziorami Niegocin, Jagodne, Tałty, Mikołajskim i Śniardwy. Choć te plany nie zostały jeszcze zrealizowane, można zauważyć, że Jezioro Buwełno ma swój niepowtarzalny urok i przyciąga turystów szukających wyjątkowych doświadczeń.

Jezioro Typu Rynnowego

Aktywna turystyka

Zielone tereny w okolicy akwenu stwarzają idealne warunki do aktywnej turystyki. Również samo jezioro jest idealnym miejscem dla miłośników sportów. Objęte strefą ciszy Buwełno to świetne miejsce na kajak, SUP lub rower wodny.

Spływ kajakowy

W najbliższych okolicach jeziora znajduje się kilka innych, połączonych ze sobą zbiorników. Z Buwełna prowadzą szlaki wodne do jeziora Niegocin i Ublik Wielki.

Kajakarze mogą wybrać jedną z dwóch szlaków. Krótszy, 30 km odcinek zaczyna się w Okartowie i prowadzi przez jezioro Tyrkło, jezioro Buwełno, jezioro Wojnowo i jezioro Niegocin. Podróż kajakiem kończy się w Giżycku. Dłuższa, 80 km trasa prowadzi także przez jeziora Ublik Wielki i Ublik Mały i swój bieg zaczyna w Orzyszu. Dalej można płynąć w kierunku Pisza.

Jezioro Typu Rynnowego

Rowerem dookoła jeziora Buwełno

Jezioro Buwełno jest idealnym miejscem dla miłośników aktywnego wypoczynku, zwłaszcza dla fanów jazdy na rowerze. Istnieje możliwość przejażdżki rowerowej wokół jeziora, podczas której można podziwiać jego urokliwe krajobrazy i odkrywać malownicze zakątki. Trasa rowerowa wiedzie przez malownicze łąki i pola, składając hołd urokowi okolicznej przyrody. Przejażdżka wokół jeziora Buwełno to niezapomniana przygoda, która daje możliwość zanurzenia się w piękno natury Mazur.

Wędkarstwo

Zbiornik cieszy się popularnością również wśród wędkarzy. W jeziorze występuje miętus pospolity, okoń, szczupak, leszcz, węgorz, płoć, sieja.

Jezioro leży na Pojezierzu Mazurskim

Atrakcje w pobliżu

Podczas pobytu nad jeziorem warto również odwiedzić inne atrakcje turystyczne w okolicy. W niedalekiej odległości znajduje się miasto Giżycko. W Giżycku polecamy zwiedzić Twierdzę Boyen, Galerię Sztuki Schron oraz pozostałe atrakcje.

Miasto to oferuje również wiele innych atrakcji, takich jak rejsy statkiem, wypożyczalnie sprzętu wodnego i liczne restauracje serwujące lokalne przysmaki.

Podsumowanie

Jezioro Buwełno to spokojne miejsce, położone z dala od Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Głębokie jezioro o stromych brzegach i urozmaiconej linii brzegowej stwarza idealne warunki dla miłośników wędkarstwa. W bliskim otoczeniu akwenu leżą wieś Cierzpięty oraz Marcinowa Wola, w których znaleźć można miejsca noclegowe. Przyjedź i płyń z nurtem natury na Jeziorze Buwełno!

Akwen połączony jest z jeziorem Wojnowo
W okolicach jeziora znajduje się miejscowość Marcinowa Wola i wieś Cierzpięty
Na zachodzie położona są bagna Nietlickie
Jezioro o stromych brzegach i urozmaiconej linii brzegowej
WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz