Jezioro Dgał Wielki: Oaza spokoju na Mazurach

Jezioro Dgał Wielki, zwane również Jeziorem Pieczarkowskim, to jedno z małych braci wśród Wielkich Jezior Mazurskich. I choć Jezioro Dgał Wielki nie znajduje się na szlaku, to bezpośrednie otoczenie jeziora sprawia, że nie tylko jest piękne, ale i niezwykle ciekawe!

Jezioro Dgał Wielki
Jezioro Dgał Wielki – niewielkie zatoki

Jezioro Dgał Wielki, znane również jako Jezioro Pieczarkowskie, znajduje się na Pojezierzu Mazurskim w powiecie węgorzewskim. Choć nie można powiedzieć, że powierzchniowo jest największe, to można śmiało stwierdzić, że kandyduje do Jezior Najciekawszych. Dlaczego? Otóż jezioro kryje na swym dnie… Atlantydę! Tak! Osadę sprzed 2000 lat! Do tego jednak jeszcze wrócimy.

Zwierciadło wody w różnych publikacjach ma powierzchnię od 85,0 do 94,5 ha, a średnia głębokość wynosi 5,3 m, osiągając maksymalnie 17,6 m.

Średnia głębokość jeziora to 5,3 metrów, a maksymalna 17,6 metrów.

Na północnym brzegu jeziora znajduje znajduje się Doświadczalny Ośrodek Zarybieniowy Dgał. Wzdłuż wschodniego brzegu biegnie droga powiatowa Giżycko – Świdry – Pieczarki.

Gdzie leży jezioro Dgał Wielki

Jezioro Dgał Wielki
Jezioro Dgał Wielki

Jezioro Dgał Wielki leży w malowniczej Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, w województwie warmińsko-mazurskim. Otoczone niewielkimi wzgórzami, z jednej strony przylega do płaskiej doliny prowadzącej do jeziora Dargin.

Oprócz jeziora Dargin, wokół znajdują się inne takie jak Jezioro Warniak, Jezioro Dgał Mały czy Jezioro Skarż Wielki.

Na południowo-wschodnim brzegu jeziora leży wieś Pieczarki – stąd alternatywna nazwa zbiornika.

Jezioro Dgał Wielki – trakcje w pobliżu

Jezioro Dgał Wielki

Jeśli zdecydujesz się odwiedzić jezioro Dgał Wielki, nie rozczarujesz się. W okolicy znajdziesz wiele atrakcji, które umilą Ci pobyt na Mazurach.

Wysadzony most kolejowy w Kruklankach

Jedną z ciekawych atrakcji w okolicy są Kruklanki. zjesz tam smacznie i niedrogo, a jednocześnie zobaczysz zburzony most kolejowy, położony nad malowniczą rzeką jaką jest Sapina.

Muzeum Indian w Spytkowie

W znajdującym się przy trasie drogi krajowej 63 z Węgorzewa do Giżycka znajduje się Spytkowo, w którym można zwiedzać niecodzienne muzeum! A jest nim oczywiście Muzeum Indian!

Kwatera Himmlera

W pobliżu jeziora Dgał Wielki znajduje się tajemnicza Kwatera Himmlera – w pobliżu Pozezdrza. Kompleks bunkrów z czasów II wojny światowej. To fascynujące miejsce, które warto odwiedzić, aby poznać historię i zobaczyć pozostałości po tym okresie.

Nocleg w pobliżu

Jeśli planujesz spędzić więcej czasu nad jeziorem Dgał Wielki i chcesz skorzystać z noclegu w okolicy, nie musisz się martwić.

Do północnej części jeziora przylega wieś Pieczarki. Znajdują się tam dwa miejsca noclegowe: klimatyczny Camping Zum Teich oraz ApartMazury Osada.

Z kolei do wschodniego brzegu akwenu, które sąsiaduje z jeziorem Dgał, a więc jeziora Dargin przylega wieś Harsz, w której znajduje się Port Nowy Harsz, a także wiele kwater prywatnych.

Na zachód od jeziora znajduje się Ośrodek Warszawskiego Pałacu Młodzieży.

Tajemnicza wyspa na jeziorze Dgał Wielki

Jezioro Dgał Wielki skrywa sporą tajemnicę. Jest nią wspomniana wcześniej „Atlantyda”. A więc zatopiona wyspa, która okazała się być tworem sztucznym – stworzonym ręką człowieka.

Podczas podwodnych badań odkryto, że na wyspie usypanej przez człowieka, została założone osiedle ludzkie, wykonane z drewnianego rusztu. Datowane jest na wczesną epokę żelaza, a dokładniej na około 2,5 tysiąca lat temu.

Na tej wyspie wybudowano osiedle mieszkalne, które niestety spłonęło, prawdopodobnie od uderzenia pioruna. Dziś wyspa wygląda na naturalną, ale jej krawędzie zanurzone w wodzie budzą ciekawość i wciąż fascynują badaczy.

Podsumowanie – Jezioro Dgał Wielki

Jezioro Dgał Wielki to jedno z najpiękniejszych jezior na Mazurach, które zachwyca swoją naturą i tajemnicami. Jeśli marzysz o spokojnym wypoczynku wśród pięknych krajobrazów i fascynujących atrakcji, to jest miejsce dla Ciebie. Odwiedź jezioro Dgał Wielki i odkryj jego niezwykłe uroki na własne oczy. Przekonasz się, dlaczego jest to jedno z ulubionych miejsc wielu miłośników Mazur.

Jezioro Dgał Wielki
Jezioro Dgał Wielki
niewielkie zatoki – Jezioro Dgał Wielki
Jezioro Dgał Wielki
Zdjęcia z drona – Jezioro Dgał Wielki
Jezioro Dgał Wielki
WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz