Jezioro Dobellus Duży

Przy malowniczej Puszczy Rominckiej, nieopodal wijącej się rzeki Błędzianki, znajduje się nieduże jezioro Dobellus Duży (również Tobellus Duży). I choć akwen w opisach i historiach nierozerwalnie związany jest ze swoim mniejszym bratem – jeziorem Dobellus Mały, to przy większym jeziorze znajduje się ostoja spokoju, idealna na wypoczynek i relaks z dala od miejskiego zgiełku.

Położenie

Akwen znajduje się w powiecie gołdapskim, w gminie Dubeninki, w miejscowości Stańczyki. Jeziorko sąsiaduje z lasami Puszczy Rominckiej,mostami w Stańczykach oraz rzeką Błędzianką.

Miejsce położone jest na pograniczu Mazur oraz Suwalszczyzny. Jezioro oddalone jest od Gołdapi o ok. 26 km, a od Suwałk o ok. 37 km. Niedaleko znajduje się także granica między województwami warmińsko-mazurskim oraz podlaskim.

Obok jeziora przebiega trasa rowerowa Green Velo.

Dobellus Duży

Tobellus mały i Tobellus duży

Tuż obok położone jest drugie jezioro, Dobellus mały. Dobellus duży jest typowym jeziorem rynnowym. Mniejszy zbiornik, nazywany płytkim oczkiem wodnym, jest natomiast jeziorem wytopiskowym. Jeziora wytopiskowe to niewielkie, zwykle płytkie akweny powstałe w zagłębieniach po wytopieniu brył martwego lodu.

Mniejsze jeziorko znane jest przede wszystkim z wybuchu zgromadzonego na dnie metanu, które miało miejsce 30 czerwca 1926 roku. Tafla zbiornika pokryła się grubą warstwą szlamu.

Tobellus mały nazywano wybuchowym jeziorkiem w wyniku eksplozji, która miała tu miejsce w 1926 roku

Jakie jest Jezioro Dobellus Duży?

Akwen ma powierzchnię 0,042 km². Jego maksymalna szerokość wynosi 430 m, a długość 100 m. Stanowi przykład jezior rynnowych o genezie polodowcowej. Oba jeziora wykształciły się w wyraźnie zaznaczonych zagłębieniach terenu, będących efektem działania lodowca około 12,000 lat temu.

Na wschodnim brzegu zbiornika znajduje się plaża z wiatami oraz pomost. Tuż obok wybudowano wieżę widokową. Z jej tarasu można podziwiać panoramę obu jezior, a także mosty w Stańczykach.

Akweny oddzielone są kilkudziesięciometrowym pasem ziemi

Atrakcje w okolicy

Główną atrakcją regionu są oczywiście zabytkowe akwedukty oraz wieża widokowa. W pobliżu znajduje się jednak sporo innych miejsc wartych odwiedzenia. Przede wszystkim polecamy poznać inne mosty Puszczy Rominckiej, takie jak mosty w Kiepojciach

Nad akwenem funkcjonuje pole biwakowe, które utworzone jest przy stanicy harcerskiej.

Mosty w Stańczykach – panorama z wieży widokowej

Podsumowanie

Choć to jeziorko Tobellus mały znane jest z wyjątkowej historii, to wody jeziora Tobellus Duży częściej wykorzystywane są przez zwiedzających. Nad jego brzegiem stworzono miejsce odpoczynku, a nieduże kąpielisko położone po wschodniej stronie zachęca do pływania. Wody jeziora są jednak na przemian ciepłe i zimne, powodują więc u pływających skurcze.

Jezioro Dobellus Duży będące jeziorem rynnowym polodowcowym oraz sąsiedni Dobellus Mały, dzięki swojemu położeniu i owianej legendami historii, stanowią fascynujący cel dla miłośników natury, historii oraz aktywnego wypoczynku.

Kąpielisko położone jest w pobliżu pola biwakowego
Oba jeziora mają odmienną genezę geologiczną
Dobellus Duży
Wiaty
WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz