Jezioro Rekąty

Gdy mowa o Mazurach, na pierwszą myśl przychodzi Kraina Wielkich Jezior Mazurskich. Jednak Mezoregion Pojezierza Ełckiego to równie wyjątkowy teren, pełen malowniczych krajobrazów. W jego sercu leży niewielka miejscowość Stare Juchy, otoczona przez jeziora Jędzelewo, Ułówki oraz Rekąty. I choć pierwszy z tych akwenów cieszy się największą popularnością, to jezioro Rekąty jest równie atrakcyjne!

Położenie i ogólna charakterystyka – Jezioro Rekąty

To malownicze jezioro położone jest przy miejscowości Stare Juchy w powiecie ełckim, w gminie Stare Juchy. Oddalone jest od Ełku o ok. 20 km. Położone jest na szerokości geograficznej 53055,0′ i długości geograficznej 22011,4′.

Powierzchnia lustra wody wynosi 53,4 ha. Jezioro ma kształt litery T i posiada silnie rozwiniętą linię brzegową, która rozwija się na długości 5700 m. Wokół jeziora rozciągają się lasy, łąki i nieużytki, tworząc naturalne otoczenie dla licznych gatunków roślin i zwierząt.

Wody jeziora kryją fascynujący świat roślinności wodnej. Występuje zarówno roślinność wodna wynurzona, jak i zanurzona. Na powierzchni można spotkać takie gatunki jak trzcina pospolita, pałka wąskolistna, sit i tatarak. Roślinność zanurzona obejmuje wywłócznik, ramienice, rogatek, moczarkę i rdestnicę przeszytą. Na jeziorze zobaczyć można także grążel żółty, grzybień biały i rdestnica pływającaTo raj dla miłośników przyrody, którzy mogą obserwować i doceniać różnorodność ekosystemu jeziora.

Jezioro posiada dwa dopływy. Od północy do jeziora wpada rzeka Gawlik, łącząc zbiornik z jeziorem Jędzelewo. Drugi dopływ bez nazwy pochodzi z jeziora Garbas Duży i wpada do akwenu od południowego-wschodu. Odpływ natomiast następuje przez kanał, łączący jezioro Rekąty z jeziorem Ułówki.

  • Powierzchnia – 53.40 ha
  • Maksymalna głębokość – 5,5 m
  • Średnia głębokość – 2,3 m
  • Maksymalna długość – 1,3 km
  • Maksymalna szerokość – 1 km
  • Długość linii brzegowej – 5700 m
Stare Juchy – Jezioro Rekąty

Jezioro Rekąty – okolica

Okolica jeziora to pola uprawne, las oraz miejscowość Stare Juchy. Szczególnie warta uwagi jest jednak trasa spacerowa z miejscowości Stare Juchy do jeziora Rekąty, prowadząca wzdłuż rzeki Gawlik.

Jezioro Rekąty położone jest w bardzo ciekawej okolicy, obfitującej w atrakcje. Niedaleko znajdują się Góra Piaskowa, zabytkowy Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej, Dawny Ołtarz Ofiarny Jaćwingów, Mogiła z I Wojny Światowej oraz Zabytkowy Parowóz OL-49. Nad jeziorem Jędzelewo znajduje się wieża widokowa.

Około 18 km od akwenu, w miejscowości Grądzie położony jest wiatrak artystyczny. Niedaleko, bo zaledwie 13 km od Starych Juch leżą Wydminy. W tej miejscowości polecamy wybrać się na most garbaty.

Stare Juchy – Jezioro Rekąty

Podsumowanie

Jezioro Rekąty choć mało znane, zachwyca swoim pięknem i bogactwem przyrody. Występujące gatunki ryb przyciągają wędkarzy, a cisza i piękno natury zaprasza wszystkich, którzy chcą odpocząć od codziennego zgiełku. Będąc w Starych Juchach warto wybrać się nad brzegi jeziora Ułówki, Rekąty oraz Jędzelewa. Liczna zabudowa rekreacyjna i spokojny charakter miejscowości sprawiają, że miejsce to jest idealne na dłuższy wypoczynek.

Współczynnik rozwoju linii brzegowej wynosi 2,2
Jezioro Rekąty – bezpośrednie otoczenie jeziora
Flora jeziora to między innymi rdestnica pływająca, wywłócznik i mniej licznie ramienice

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz