Rezerwat przyrody Borki

Odkryj urok i piękno Rezerwatu przyrody Borki, ukrytego w sercu malowniczej Puszczy Boreckiej. To miejsce, gdzie natura kwitnie w pełnej krasie, zachwycając odwiedzających swoją dzikością i różnorodnością. Przygotuj się na niezapomnianą podróż przez wyjątkowe zbiorowiska leśne, spotkanie z rzadkimi gatunkami flory i fauny oraz bliski kontakt z dziewiczą przyrodą. Przygotuj aparat fotograficzny i otwórz oczy na to, co Rezerwat przyrody Borki ma do zaoferowania.

Historia i powstanie rezerwatu

Rezerwat znajduje się w powiecie giżyckim, w gminie Kruklanki. Zarządzany jest przez Nadleśnictwo Borki. Na terenie nadleśnictwa istnieje 7 różnych rezerwatów przyrody: Borki, Piłackie Wzgórza, Jezioro Siedmiu Wysp, Półwysep i wyspy na Jeziorze Rydzewskim, Wyspy na jeziorach Mamry i Kisajno, Spytkowo, Sztynort.

Rezerwat przyrody Borki powstał w 1958 roku na mocy Zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego. Jego celem jest ochrona i zachowanie naturalnych zbiorowisk leśnych charakterystycznych dla Puszczy Boreckiej oraz związanych z nimi gatunków flory i fauny.

Rezerwat znajduje się na obszarze 440,22 ha, obejmując centralną część Puszczy Boreckiej, w nadleśnictwach Borki i Czerwony Dwór. W 2015 roku powierzchnia rezerwatu została znacznie powiększona, aby zapewnić ochronę jeszcze większej liczbie unikalnych ekosystemów.

fot. Małgorzata Piskorz

Fauna rezerwatu

W rezerwacie przyrody Borki spotkasz wiele fascynujących gatunków zwierząt, które od wieków tworzą harmonijną wspólnotę z otaczającym je środowiskiem. Jednym z najbardziej imponujących mieszkańców rezerwatu jest żubr. Więcej o żubrach na Mazurach przeczytasz w tym artykule.

Na skraju puszczy, w miejscowości Wolisko żubra możesz obejrzeć z bliska w specjalnie przygotowanej zagrodzie.

Rezerwat leśny to także raj dla miłośników ornitologii, którzy mogą obserwować tu wiele gatunków ptaków m.in. muchołówkę białoszyją, bielika, ziębę, pustułkę, i dzięcioła białogrzbiecietego. Inni mieszkańcy to orlik krzykliwy, żuraw, puchacz, bocian czarny, krogulec.

Borki są domem dla wielu ssaków. Żyje tu jeleń, łoś, dzik, ryś, wilk, lis, jenot, borsuk oraz mniejsze ssaki, takie jak kuna, łasica czy tchórz.

Flora rezerwatu

Borki to prawdziwa skarbnica różnorodnych gatunków roślin. Przechadzając się po malowniczych ścieżkach rezerwatu, będziesz miał okazję podziwiać piękno granicznika płucnika, nasięźrzała pospolitego, pióropusznika strusiego i wielu innych.

W tym miejscu natkniesz się także na rzadkie gatunki roślin zielnych. Rozmaitość flory Rezerwatu przyrody Borki zachwyca i inspiruje do bliższego poznania natury.

Co jeszcze znajdziesz w rezerwacie? Na liście są między innymi gnieźnik leśny, podkolan zielonawy, czosnek niedźwiedzi, kruszczyk siny, pióropusznik strusi, kruszczyk szerokolistny

Wśród drzew są między innymi jesion wyniosły, sosna zwyczajna, brzoza brodawkowata, topola osika, dąb szypułkowy, lipa drobnolistna.

fot. Małgorzata Piskorz

Ochrona przyrody

Rezerwat Borki jest nie tylko miejscem zachwycającej przyrody, ale także ważnym punktem dla ochrony i badań naukowych. Działa tu zespół naukowców, którzy monitorują i dokumentują zmiany zachodzące w ekosystemie rezerwatu.

Ich prace mają na celu zrozumienie i ochronę naturalnych procesów zachodzących w przyrodzie oraz opracowanie strategii długoterminowej ochrony tego unikalnego miejsca. Ochrona przyrody to misja, która jest tu realizowana z pełnym zaangażowaniem i oddaniem.

Odkrywaj Rezerwat Borki

Rezerwat przyrody Borki to prawdziwa oaza natury, która czeka na odkrycie. Przyjdź i doświadcz niezwykłych doznań związanych z bliskim kontaktem z dziką przyrodą.

Wstęp do rezerwatu jest ograniczony. Możesz się jednak wybrać na spacer szlakiem przez Puszczę Borecką, biegnącą przy granicy rezerwatu i podziwiać piękno roślinności oraz dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku.

fot. Małgorzata Piskorz

Zaplanuj swoją wizytę

Jeśli planujesz odwiedzić to miejsce, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu. Zabierz ze sobą wygodne buty i odzież dostosowaną do warunków atmosferycznych. Przyda się także aparat fotograficzny, aby uwiecznić niezapomniane chwile. Warto również zasięgnąć informacji na temat szlaków rezerwatu i zasad obowiązujących w miejscu. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się wizytą w Rezerwacie przyrody Borki w pełni i zadbać o jego ochronę.

Rezerwat Borki – Podsumowanie

Na terenie Nadleśnictwa Borki utworzono 7 rezerwatów przyrody. Rezerwaty przyrody chronią najcenniejsze przyrodniczo obszary. Jednym z nich jest Rezerwat Borki, który zachwyca swoją dzikością, różnorodnością i pięknem.

Tutaj natura rządzi, a człowiek może tylko podziwiać jej niezwykłe dzieła. Przyjdź i odkrywaj tajemnice Puszczy Boreckiej, spotykając na swojej drodze żubry, ptaki i rośliny, takie jak jesion wyniosły i dąb szypułkowy, które tworzą niepowtarzalny ekosystem. Zapomnij o codziennych troskach i pozwól się oczarować pięknem Rezerwatu przyrody Borki. To miejsce, które zostawia niezapomniane wspomnienia i inspiruje do dalszych podróży w poszukiwaniu natury.

fot. Małgorzata Piskorz
fot. Małgorzata Piskorz
fot. Małgorzata Piskorz
WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz