Wieża widokowa w Starych Juchach

Wybudowana na szczycie wzniesienia, drewniana wieża widokowa w Starych Juchach to miejsce, które warto odwiedzić będąc w okolicy. Z jej tarasu można podziwiać błękitne jezioro Jędzelewo oraz rozległe pola. Jednak to nie jedyny punkt widokowy w tej miejscowości, podpowiadamy, gdzie jeszcze warto się wybrać!

Wieża widokowa w Starych Juchach – położenie

Drewniana wieża znajduje się w miejscowości Stare Juchy, w powiecie ełckim, w gminie Stare Juchy. Dokładnie wybudowano ją na wzgórzu, niedaleko południowego brzegu jeziora Jędzelewo. Z tarasu roztacza się widok na akwen oraz okoliczne pola

U jej podnóży położony jest gościniec z restauracją, w której skosztować można dań kuchni polskiej i regionalnej.

Wieża widokowa – Stare Juchy

Konstrukcja wieży

Wieżę o wysokości 20 metrów wykonano z połączenia stali i drewna. Ustawiono ją na szczycie wzniesienia. Posiada dwa tarasy widokowe. Z jej szczytu rozlega się panorama jeziora, pól oraz okolicznych budynków.

Konstrukcja wieży sprawia, że często nawet osoby z lękiem wysokości, są w stanie wspiąć się na samą górę.

Przy wieży znajduje się bezpłatny parking. Również sam obiekt dostępny jest przez cały rok bez opłat za wejście.

Wieża widokowa – Stare Juchy

Co zobaczyć w okolicy

Wieża widokowa to nie jedyna atrakcja turystyczna. Stare Juchy znajdują się w bardzo malowniczym otoczeniu, a jego okolica skrywa wiele ciekawych miejsc. Jednym z nich jest dawny ołtarz ofiarny Jaćwingów, czyli głaz narzutowy owiany tajemniczą legendą.

Kolejną nietypową atrakcją jest piaskowa góra nad jeziorem Jędzelewo. To kolejny punkt widokowy, na który warto się wdrapać, by podziwiać okolicę.

W miejscowości można również obejrzeć zabytkowy Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej, parowóz Ol49-29 z 1952 roku oraz grodzisko „Zamkowa Góra”

Wieża widokowa – Stare Juchy – Jezioro Jędzelewo

Dojazd i lokalizacja

Planując wizytę w Starych Juchach, warto zaznajomić się z kilkoma kluczowymi informacjami dotyczącymi dojazdu i lokalizacji. Wieża zlokalizowana jest w południowej części miejscowości, odległość od centrum wynosi około 700 metrów, położona jest na południowym brzegu Jeziora Jędzelewo.

Każdy, kto pragnie odkryć uroki Starych Juch i ich okolic, znajdzie tu nie tylko malownicze krajobrazy, ale i łatwość dostępu, co czyni to miejsce idealnym na spontaniczne wycieczki oraz dłuższe pobyty.

Wieża widokowa – Stare Juchy – Jezioro Jędzelewo

Restauracja

Dodatkowo, nie można pominąć Gościńca Na Wzgórzu, gdzie można skosztować tradycyjnych polskich potraw. Przyrządzone dania powstają z naturalnych, lokalnych składników.

Gościniec oferuje także komfortowe pokoje.

Polecane punkty widokowe w regionie

Odkrywanie regionu Starych Juch to prawdziwa przygoda dla każdego miłośnika natury i pięknych widoków. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych punktów widokowych, które oferują niezapomniane panoramy:

Piaskowa Góra w Starych Juchach

Na północno wschodnim brzegu jeziora Jędzelewo położona jest ogromna hałda piachu. Widoki z góry zapierają dech w piersiach.

W Starych Juchach wieża widokowa to nie jedyny punkt widokowy

Jezioro Rekąty

Piękny widok na jezioro Rekąty również można podziwiać ze wzgórza. Jednak ciekawym miejscem jest także leśna trasa spacerowa wzdłuż rzeki Gawlik. W miejscu, w którym rzeka wpada do jeziora znajduje się malowniczy zakątek.

Jezioro Rekąty

Jezioro Szóstak

Także oddalone o około 7 km jezioro Szóstak zapewnia wyjątkowe wrażenia. Jadąc drogą Stare Juchy – Orzechowo, warto zatrzymać się na wzgórzu, aby podziwiać widoki.

Wieża widokowa w Starych Juchach – podsumowanie

Nad południowym brzegiem jeziora Jędzelewo stoi wieża, do której chętnie przybywają turyści. Nie można się temu dziwić, w końcu wieża widokowa w Starych Juchach daje możliwość podziwiania przepięknego krajobrazu tej miejscowości. Jednak Stare Juchy kryją w sobie drugi, bardziej nieoczywisty punkt widokowy. Nad północno wschodnim brzegiem tego samego jeziora znajduje się góra piaskowa, z której rozlega się jeszcze piękniejszy widok na akwen.

Po wspinaczce na wieżę, warto skosztować dań z tutejszej restauracji.

Gospodarstwo agroturystyczne znajduje się u podnóży wieży
Punkt widokowy położony jest ok. 700 m od centrum Starych Juch
W Starych Juchach wieża widokowa to nie jedyny punkt widokowy
Jezioro Jędzelewo
WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz