Jezioro Dziaduszyn

Jezioro Diaduszyn znajduje się pomiędzy Pozezdrzem, a Węgorzewem, nieopodal miejscowości Ogonki w województwie warmińsko-mazurskim. Położone jest na uboczu, tuż przy lesie. I choć leży w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich to jednak próżno go szukać na szlaku żeglownym. Obecnie akwen jest również własnością prywatną, więc korzystać z jego walorów można jedynie za zgodą właściciela.

Jezioro Dziaduszyn – położenie

Dziaduszyn to miejscowość położona w województwie warmińsko-mazurskim nieopodal Węgorzewa. Bliżej jednak znajdziemy uroczy Harsz, Pozezdrze, czy przepięknie położone Ogonki.

Aby dotrzeć do Dziaduszyna należy zjechać z drogi krajowej 63 właśnie w Ogonkach i kierować się ulicą Sztynorcką. Zaraz za miejscem, w którym znajduje się ośrodek Słoneczne Wzgórze (nad jeziorem Święcajty) skręcamy w lewo i po chwili trafiamy do niewielkiej miejscowości, którą właśnie jest Dziaduszyn.

Dziaduszyn oddalony jest od centrum Węgorzewa – najbliższej większej miejscowości – o 8 kilometrów dobrą drogą asfaltową.

Małe jezioro w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich

Samo jezioro przed II Wojną Światową nosiło nazwę Deigutsch-See. Miejscowi używają odmiennej formy nazw jeziora Dziaduszyn – Jezioro Dziaduszyńskie.

Linia brzegowa

Nieurozmaicone brzegi jeziora są mocno porośnięte trzciną. Na wschodnim brzegu jezioro graniczy z polami. Na południe od jeziora położona jest niewielka miejscowość, od której jezioro wzięło swą nazwę. Natomiast od wschodu i północy jezioro graniczy ze wspomnianym niżej lasem.

Akwen ma kształt niemal idealnego prostokąta z zaokrąglonymi rogami.

Okolica jeziora

Jezioro znajduje się na skraju obszernego lasu zarządzanego przez Nadleśnictwo Borki. Las ten ciągnie się od Świder w powiecie Giżyckim, a więc od jeziora Dargin, aż do Jeziora Stręgiel.

W najbliższym oddaleniu poza Dziaduszynem, położone są miejscowości: Harsz Kolonia, Harsz, Pozezdrze, Ogonki czy Okowizna nad jeziorem Harsz.

Poza jeziorem Harsz, w niewielkim oddaleniu znajduje się również jezioro Lemięt, Stręgiel oraz największe znajdujące się już na szlaku żeglownym Wielkich Jezior Mazurskich Jezioro Święcajty.

Fauna i flora

Ryby

Niegdyś jezioro uchodziło za perełkę na mapie każdego wędkarza. Obecnie akwen jest własnością prywatną, więc wędkowanie może odbywać się jedynie za zgodą właściciela.

W akwenie można spotkać płotkę, okonia, karasia, miętusa, ukleję czy szczupaka.

Zwierzęta

W okolicznych lasach dom znajdują liczne dziki, łosie, jelenie i sarny. Na polach można dostrzec lisa, a nawet wilka.

Ptaki

W przypadku ptactwa można zaobserwować tutaj żurawia, czaple, bociana czy drapieżniki takie jak myszołów, kania czy sokół.

Podsumowanie

Niewielkie jeziorko Dziaduszyn, otulone od wschodniej strony lasem, pięknie wpisuje się w otaczający krajobraz. Z jego uroków korzystać można jedynie za zgodą właściciela – akwen bowiem jest własnością prywatną. W okolicy znajdują się jednak inne, ogólnodostępne zbiorniki, takie jak Jezioro Lemięt oraz Jezioro Święcajty.

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz