Góra Konopki w Węgorzewie
Góra Konopki w Węgorzewie, zwana również „Diablą górą” to niezwykle ciekawe miejsce na mapie Mazur. Skrywa wiele tajemnic. Na jej szczycie znaleźć można skarb, choć z uwagi na ludowe podania, wejścia na górę podejmą się wyłącznie śmiałkowie.
Góra Konopki, nazywana lokalnie Diablą Górą, zlokalizowana jest pomiędzy Węgorzewem a wsią Ogonki, tuż przy drodze krajowej 63. Jej wysokość wynosi 136 m n.p.m, a na szczyt prowadzą schody. U podnóża góry znajduje się kamienny mur z betonowym napisem „Cmentarz żołnierzy radzieckich poległych w roku 1945 w walce o wyzwolenie Węgorzewa”.
Cmentarz żołnierzy Armii Radzieckiej
Na szczycie góry stworzono cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej poległych w walkach w styczniu 1945 roku. Ku pamięci 318 pochowanych tam osób postawiono niemal 7-metrowy, betonowy pomnik, projektu Ryszarda Wachowskiego, pochodzącego z Olsztyna. Pomnik przedstawia trzy postacie żołnierzy ze sztandarem. Jego oficjalne odsłonięcie odbyło się 7 listopada 1968 roku.
Mogiłę zaczęto organizować tuż po wojnie, a ciała przywieziono z terenów Węgorzewa i okolicznych miejscowości. O pochowanych żołnierzach nie ma zbyt wiele informacji, wśród poległych prawdopodobnie są Rosjanie, Litwini, Białorusini i Polacy. Na pamiątkowej tablicy umieszczonej w 2002 roku, wypisano zaledwie 11 nazwisk.
Węgorzewski Spacerownik
Góra Konopki to jeden z elementów Węgorzewskiego Spacerownika, trasy spacerowej wytyczonej szlakiem ludowych podań i historycznych wydarzeń. Spacerownik oznaczony jest słupkami z tablicami informacyjnymi. Na trasie znajdują się między innymi Kolumna Klaska, Cmentarz wojenny Jagerhohe czy Anielski Kamień w Węgielsztynie.
Góra Konopki w Węgorzewie – Legenda
Według ludowych podań, Góra Konopki w Węgorzewie nie jest zwyczajną górą. Legenda głosi, iż pewnego razu w okolicach miasta pojawił się rozgniewany diabeł. Celem jego złości stał się Węgorzewski zamek. Każdej nocy niszczył go, rujnując to, co udało się odbudować poprzedniego dnia. Któregoś razu, gdy zmierzał w kierunku miasta, spotkał po drodze Konopkową. Była to żona cieśli pracującego na zamku. Konopkowa z charakteru była złą osobą i szybko dogadała się z diabłem. Związała się z nim również kontraktem.
Do końca życia bies miał być na każde jej skinienie, w zamian za to po śmierci obiecała oddać mu swoją duszę. Diabeł przystał na żądania, jednak szybko pożałował swojej decyzji. Wymagania kobiety były uciążliwe, a bies szybko zaczął szukać z tej sytuacji ratunku. Zgłosił się do cieśli i zaproponował mu bogactwo w zamian za drobną przysługę. Chłop wykopać miał na górze duży dół. Diabeł, którego Konopkowa często zaprzęgała do sań, miał plan wjechać do dziury, a cieśla szybko ją zasypać.
Konopka spełnił żądanie, w zamian za to został przez biesa obdarowany rózgami do przegonienia samego diabła. Cieśla za pomocą rózg przegonił więc biesa z zamku, za co otrzymał od rycerzy wynagrodzenie. Dzięki temu stał się bogaty, a górę nazwano na jego cześć. Choć historia jest niezwykle ciekawa, prawdopodobnie nawiązuje do wykonanego na górze wyroku śmierci przez zakopanie żywcem.
Geocaching
Góra Konopki w Węgorzewie to również ciekawostka dla miłośników poszukiwania skarbów. Geocaching, to gra terenowa, której celem jest znalezienie skrzynki ze skarbami. W jej wnętrzu znaleźć można dziennik zdobywców oraz drobne skarby pozostawione przez innych poszukiwaczy. Znalezione fanty można zabrać, zostawiając w zamian coś innego. Skarbu szukać można na szczycie góry, za murami cmentarza.
Co zwiedzić w okolicy?
- Zamek Krzyżacki w Węgorzewie – 2,4 km
- Park Etnograficzny w Węgorzewie – 2,9 km
- Czarny Szaniec -7,8 km
- Pałac Lehndorffów w Sztynorcie – 16,3 km
- Wieża ciśnień w Giżycku – 24,5 km
- Wzgórze Świętego Brunona – 25,2 km
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.