Jezioro Przystań

Jezioro Przystań położone w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich jest zatoką jeziora Mamry. I choć jeziorko to nie jest od Mamr wyraźnie oddzielone, jest od nich sporo głębsze. Miejsce to ma sporo do zaoferowania. Leży przy trasie Green Velo, łączy się z nim Kanał Mazurski, a tuż obok jest wiele ciekawych atrakcji.

Jakie jest Jezioro Przystań?

Akwen ten to właściwie zatoka jeziora Mamry. I choć nie jest wyraźnie oddzielone od głównej tafli Mamr, różni się znacznie głębokością. Główna część Mamr charakteryzuje się w większości głębokością nie przekraczającą 10 metrów. Najgłębsze miejsce ma 21,2 metra. Natomiast w przypadku Jeziora Przystań, głębokości sięgają ponad 40 metrów, co czyni je jednym z najgłębszych miejsc na Mazurach.

Do jeziora przylegają miejscowości Przystań oraz Trygort. Akwen leży przy trasie rowerowej Green Velo, koło jeziora znajduje się miejsce obsługi rowerzysty. W tym samym miejscu znajduje się także zadbana plaża sołecka. Plaża jest niestrzeżona, jednak może spodobać się rodzinom z dziećmi. Dno jest piaszczyste, a kąpielisko stosunkowo płytkie.

Od zachodu z jeziorem Przystań połączony jest niedokończony Kanał Mazurski.

Green Velo

Dla miłośników aktywnego wypoczynku, do Jeziora Przystań prowadzi rowerowy szlak Green Velo. Ten malowniczy szlak biegnie wzdłuż drogi wojewódzkiej 650. Odcinek ten stanowi również stanowi część Małej Pętli Mamr.

Nurkowanie

Jezioro Przystań to również gratka dla nurków. Doświadczeni nurkowie znajdą tu kilka fascynujących miejsc do odkrycia. Na głębokości 33 metrów znajduje się zatopiony holownik Arabela, który stanowi prawdziwą atrakcję dla miłośników podwodnych przygód.

Dla początkujących adeptów nurkowania, Mazurskie Centrum Nurkowe z Giżycka przygotowało podwodny tor przeszkód, składający się z desek i opon.

Wody jeziora skrywają także dzwon nurkowy oraz podwodne łąki.

Jezioro Przystań – Atrakcje w okolicy

Jak już wspomnieliśmy z jeziorem Przystań łączy się Kanał Mazurski. Na kanale, 8 km od jeziora znajdują się dwie śluzy: Śluza Leśniewo Dolne i Śluza Leśniewo Górne.

Niedaleko, w Mamerkach znajdziecie za to bunkry z okresu II wojny światowej, które przyciągają pasjonatów historii.

6 km od akwenu położona jest miejscowość Węgorzewo, a w niej między innymi Park Etnograficzny, Muzeum Tradycji Kolejowej, czy Zamek Krzyżacki.

Jezioro Przystań

Jezioro Przystań będące zatoką największego akwenu na Mazurach, co roku przyciąga wielu turystów. Nic dziwnego, każdy znajdzie tutaj miejsce dla siebie. Bez względu na to, czy jesteś miłośnikiem żeglarstwa, nurkowania, czy po prostu chcesz spędzić czas na plaży, to jezioro z pewnością spełni Twoje oczekiwania. A okoliczne miejscowości Trygort i Przystań zapewniają szeroką ofertę noclegową.

Jezioro Przystań – idealne miejsce dla doświadczonych nurków

Na najdalej na północ wysuniętym brzegu jeziora Przystań, znajduje się MOR
W sezonie funkcjonuje niewielka plaża z kąpieliskiem

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz