Geocaching na Mazurach

Aktywny wypoczynek całą rodziną, poszukiwanie skarbów i piękne, Mazurskie tereny. Brzmi dobrze? Jeśli tak, ta gra terenowa jest w sam raz dla Ciebie! Geocaching na Mazurach każdego roku zyskuje na popularności. Nic dziwnego, wystarczy zainstalować aplikację na telefonie i po prostu wyruszyć po przygody. A jesień to idealny czas, aby poznać najpiękniejsze zakątki na Mazurskiej mapie.

Geocaching – Co to takiego?

Geocaching jest prostą grą terenową, która podbiła serca poszukiwaczy przygód na całym świecie. Zadaniem jej uczestników jest znalezienie skarbów, czyli ukrytych skrzynek (tzw. „keszy”). A co znaleźć można w skrytkach? Przede wszystkim dziennik, popularnie nazywany „logbookiem”. Wpisują się w nim wszyscy, którym udało się otworzyć skrzynkę. Oprócz notatnika jest oczywiście skarb. Fanty nie mają określonego charakteru i potrafią naprawdę zaskoczyć. Zawartość skrzynki możesz ze sobą zabrać, zostawiając w zamian coś innego. W pudełku można zostawić wszystko, co nie zepsuje się po upływie czasu. Popularnymi skarbami są różnego rodzaju breloczki, figurki, stare monety czy kości do gry. Przedmioty powinny być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią, warto umieścić je wcześniej w woreczkach strunowych.

Geocaching w Polsce – Historia

Pierwsza skrzynka w Polsce została założona w 2001 roku, w wirtualnej wersji. Dopiero rok później doczekaliśmy się prawdziwej skrytki, która niestety nie dotrwała do dzisiaj. Najstarszy, istniejący jeszcze skarb zlokalizowany jest na Mazurach, w okolicach Szczytna. Skrzynka została dodana w czerwcu 2002 roku.

Od 2006 roku funkcjonuje serwis opencaching.pl. Znajdziesz na nim bazę wszystkich, dostępnych skrytek oraz poznasz dokładne zasady zabawy. Mapa skarbów dostępna jest po zalogowaniu.

Przy poszukiwaniach korzystać warto także z aplikacji geocaching. Aplikacja pozwala na zlokalizowanie skrzynek na całym świecie.

Geocaching na Mazurach – dlaczego warto?

Oprócz niezaprzeczalnych korzyści z aktywności na świeżym powietrzu, geocaching pozwala poznać najciekawsze miejsca Polski. Szukanie skarbów może być świetnym zajęciem podczas wyjazdów. Skrzynki często umieszczane są w pięknych i ukrytych od zgiełku miejscach. To wyśmienita okazja na poznanie lokalizacji, o których nie przeczytasz w lokalnych przewodnikach.

Geocachingu możesz spróbować samodzielnie, jednak warto zaangażować w tę aktywność przyjaciół lub rodzinę. Szczególnie najmłodsi doceniają wspólne przygody, dlatego warto zaangażować je w poszukiwania, jednocześnie spędzając z nimi aktywny, wartościowy czas.

Rozpoczęcie zabawy jest banalnie proste. Potrzebujesz jedynie urządzenia wyposażonego w GPS oraz odrobiny wolnego czasu. Polecamy zabrać ze sobą drobne przedmioty, aby móc je wymienić na skarb znaleziony w skrzynce.

Jak zacząć?

Aby rozpocząć zabawę wystarczy skorzystać z jednego z serwisów geocachingowych. Obecnie dostępne są również aplikacje na telefon. Tam znajdują się bazy skrzynek. Wybieramy tę, którą mamy w pobliżu i po prostu wyruszamy na wyprawę Wybierając skrzynkę, warto zapoznać się wcześniej z jej opisem i wskazówkami od innych użytkowników. Jeżeli po odnalezieniu skrytki chcesz zatrzymać skarb, pamiętaj, aby pozostawić w niej coś w zamian.

Geocaching na Mazurach

Planujesz wyjazd na Mazury i szukasz ciekawych miejsc? Geocaching z pewnością Ci w tym pomoże. W warmińsko-mazurskim stworzono wiele skrzynek, które ukryte są w pięknych, choć mało znanych lokalizacjach. Oto jedne z ciekawszych propozycji:

Cmentarz Wojenny Jagerhohe w Węgorzewie

Niewielki kesz czeka w okolicy Cmentarza Wojennego Jagerhohe w Węgorzewie. Projekt nekropolii wart jest zobaczenia. W dodatku ze wzgórza, na którym znajduje się cmentarz, roztacza się przepiękna panorama na jezioro Święcajty. Skrzynkę w tym miejscu stworzono już w 2016 roku. Sam skarb jest łatwy do odnalezienia, w sam raz na pierwsze poszukiwania.

Twierdza Boyen w Giżycku

Większa, równie łatwa do odnalezienia skrytka zlokalizowana jest przy Twierdzy Boyen w Giżycku. Sama Twierdza jest jedną z ciekawszych atrakcji Mazur. Zabytek dostępny jest do zwiedzania przez cały rok.

Wzgórze Świętego Brunona

Będąc w Giżycku, proponujemy wybrać się także na poszukiwania bardziej nietypowego skarbu, który znajduje się na Wzgórzu Świętego Brunona. Wzgórze słynie z interesującej historii. Według historyków na wzgórzu mogło stać grodzisko wodza Galindów, Jesepuga, którego Św. Brunon z Kwerfurtu ochrzcił w 1008 r. Oprócz skrzynki, na poszukiwaczy czeka malowniczy widok na jezioro Niegocin.

Zwalony Most w Kruklankach

W okolicy Zwalonego Mostu w Kruklankach czekają aż dwie skrytki, obie ukryte pod kamieniami. To świetna trasa na wycieczkę z dziećmi. Oprócz głównej atrakcji, zwalonego mostu, w pobliżu znajdują się ruiny bunkrów z II Wojny Światowej i wieże strzelnicze. Pobliskim torowiskiem przebiega ścieżka edukacyjna „ptaki drapieżne”. To świetny punkt do obserwacji Bielików.

Szeroki Ostrów

Wyjątkowe miejsce na piknik, camping czy wieczór przy ognisku. Oprócz pięknej linii brzegowej, na miejscu znajduje się klif, a z niego roztacza się bajkowy krajobraz jeziora Śniardwy. W Szerokim Ostrowiu przygotowano łatwą do odnalezienia skrzynkę, choć ukryta w gęstwinie.

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz