Jezioro Pniewskie

Malowniczy krajobraz mazurskich pól i łąk, ciągnący się przez wiele kilometrów, przelata się z widokiem przepięknych jezior. Jednym z nich jest Jezioro Pniewskie, będące częścią jeziora Mamry. Jezioro leży w typowo mazurskim otoczeniu, jednak nie tylko to sprawia, że warto je odwiedzić. Cisza, spokój i ciekawe atrakcje w okolicy oraz połączenie z Mamrami powodują, że warto tu zawitać.

Jezioro Pniewskie – położenie

Niewielkie jezioro Pniewskie choć wydaje się być odrębnym jeziorem, jest zatoką jeziora Mamry. Pniewskie jezioro leży na terenie Pojezierza Mazurskiego, w gminie Węgorzewo.

Przy zachodnim brzegu jez. Pniewskiego położona jest miejscowość Pniewo. Obejrzeć tu można dwór rodziny von Lehndorff, który obecnie jest w takcie renowacji, a także zabytkową kuźnię.

Początki wsi Pniewo, leżącej nad Jeziorem Pniewskim, datuje się na połowę XVI wieku. W okolicy można znaleźć wiele śladów historycznych, takich jak kompleks bunkrów należących niegdyś do Kwatery Głównej Niemieckich Wojsk Lądowych.

Samo jezioro pierwszy raz wspomniano w 1554 roku, nosiło wtedy nazwę Klein Maur. Do XVIII wieku jezioro było widoczną zatoką Mamr. Dopiero na mapach z przełomu XVIII i XIX wieku jezioro było już oddzielone od jeziora Mamry pasem lądu. Obecnie oba akweny łączy nieduży, sztucznie utworzony kanał (informacja z książki Sztynort, blaski i cienie, J. Łapo).

Pniewskie jezioro

Jezioro Pniewskie

Pniewskie jezioro jest niewielkie, jego powierzchnia wynosi 46,2 ha, a linia brzegowa sięga 2,9 km. Lustro wody znajduje się na poziomie 116,2 m n.p.m. Długość maksymalna jeziora to 1550 m, a szerokość wynosi 650 m.

Charakteryzuje się łagodnymi brzegami, porośniętymi wąskim pasem zadrzewienia. To idealne miejsce dla osób szukających ciszy, spokoju i bliskiego kontaktu z przyrodą.

Akwen leży w malowniczym miejscu. Dookoła rozpościerają się pora oraz tereny podmokłe.

Brzegi porasta szeroki pas trzciny i tataraku. Swobodny dostęp do jeziora jest przy miejscowości Pniewo. Roślinność zanurzona jest mało obfita.

  • Powierzchnia – 46,3 ha
  • Maksymalna długość – 1550 m
  • Maksymalna szerokość – 650 m
  • Maksymalna głębokość – 2,1 m
  • Średnia głębokość – 1,3 m
  • Długość linii brzegowej – 2900 m
Jezioro Pniewskie

Wędkarstwo

Zbiornik ma małą przejrzystość wody. Jezioro Pniewskie to jezioro karpiowe. Oprócz karpi złowisz tu liny, szczupaki i wiele innych gatunków ryb.

Akwen leży na terenie obwodu rybackiego jez. Mamry północne

Jezioro Pniewskie

Pniewskie jezioro – atrakcje w okolicy

Okolice jeziora Pniewskiego oferują wiele ciekawych atrakcji dla turystów. Jeśli jesteś miłośnikiem militariów, koniecznie odwiedź kompleks bunkrów w Mamerkach. Są one jednym z najciekawszych obiektów historycznych na Mazurach, zachowanych w doskonałym stanie.

Jak wspomnieliśmy wyżej, w Pniewie znajduje się dwór rodziny Lehndorff. Warto jednak odwiedzić ich bardziej znaną siedzibę – Pałac w Sztynorcie. Oprócz pałacu, wybierz się na spacer po parku, w którym odnajdziesz kaplicę parkową oraz herbaciarnię. Nieopodal Sztynortu znajduje się takżerodowe mauzoleum.

Na uwagę zasługuje także Kanał Mazurski oraz jego obiekty hydrotechniczne, czyli między innymi Śluza Leśniewo Górne i Śluza Leśniewo Dolne.

Niewielkie jezioro Pniewskie położone jest zaledwie 12 km od Węgorzewa. Tutaj zwiedzisz między innymi Muzeum Kultury Ludowej z Parkiem Etnograficznym, Muzeum Tradycji Kolejowej, oraz malowniczo położony cmentarz z okresu I wojny światowej. Inne atrakcje Węgorzewa poznasz w tym artykule.

Pniewskie jezioro

Jezioro Pniewskie – podsumowanie

Pola, łąki, tereny podmokłe, a wśród nich niewielkie, pniewskie jezioro. Co wyróżnia ten akwen? Między innymi malownicze krajobrazy, spokój i bliskość natury. Otoczenie jeziora to jedno, warto również zwrócić uwagę na okoliczne atrakcje, to one sprawiają, że warto zaplanować nocleg przy jeziorze pniewskim. Do tego spacer leśną ścieżką, wędkowanie, czy wycieczka rowerowa – to tylko niektóre z aktywności, które czekają na Ciebie w okolicy. Pniewskie jezioro posiada częściową zabudowę linii brzegowej, reszta to sama natura.

Jezioro Pniewskie z Mamrami jest połączone niewielkim ciekiem wodnym
Kuźnia przy jeziorze Pniewskim
Jezioro Pniewskie z Mamrami jest połączone niewielkim ciekiem wodnym
Zarośnięcie brzegów roślinnością wynurzoną
Pniewo i pniewskie jezioro – Okolica- Jezioro Pniewskie
Okolica- Jezioro Pniewskie – Dwór w Pniewie
Zabytkowa Kuźnia w tle Jezioro Pniewskie
Okolica- Jezioro Pniewskie – Dwór w Pniewie
Zabytkowa Kuźnia – Okolica – Jezioro Pniewskie
WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz