Najgłębsze jeziora na Mazurach

Polskie najgłębsze jezioro Hańcza, często jest umiejscawiane na Mazurach. Nie jest to jednak prawda. Hańcza położone jest na Pojezierzu Wschodniosuwalskim. Zatem jakie są najgłębsze jeziora w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich?

Największe, ale czy najgłębsze?

Jezioro Śniardwy – duże, ale nie tak głębokie

Jeśli zastanawiałeś się, czy jezioro Śniardwy jest jednocześnie największym i najgłębszym jeziorem Krainy Tysiąca Jezior, to niestety musimy Cię rozczarować. Choć faktycznie, ze względu na jego wielkość, można nazywać je „mazurskim morzem”, to nie jest nawet w pierwszej piątce najgłębszych jezior.

Szeroki Ostrów (5)
Jezioro Śniardwy – Mazury

A może Mamry lub Mikołajki?

Jezioro Mikołajki – Mazury – Jezioro Mikołajskie
Jezioro Mamry – Mazury
Jezioro Niegocin – Giżycko, Mazury – Pokaz lotniczy Airshow Mazury

Być może zatem to Jezioro Mamry lub Jezioro Mikołajskie dzierży tytuł najgłębszego jeziora? Nic z tych rzeczy. Mimo że są to wspaniałe jeziora i w dodatku jedne z najbardziej znanych, to nie znajdziemy ich na poniższej liście.

Zatem jakie jeziora mają największą głębokość spośród wszystkich mazurskich jezior?

Jezioro Babięty Wielkie

Akwen ten nie jest może największy i nie leży na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, to jak się okazuje, jest wyjątkowy pod innym względem.

Otóż w najgłębszym miejscu jezioro to ma aż 65 metrów głębokości.

Nie jest to jezioro duże. Jego powierzchnia to zaledwie 264 hektary.

Jak przystało na jezioro w samym centrum Mazur, otaczają je lasy i tylko na niewielkim odcinku brzegu położone są pola uprawne, a w północnej części miejscowość Śledzie.

Brzegi jeziora są płaskie, jednak niech Cię to nie zmyli… gdyż dno jeziora jest niezwykle strome w kierunku osi podłużnej jeziora. Prawie równomiernie z obu stron.

Spadki dna stromo schodzą do osi podłużnej jeziora, prawie równomiernie z obydwu jego stron.

Jezioro Piłakno

Jezioro Piłakno znajduje się zaledwie 5,5 kilometra w prostej linii od jeziora Babięty Wielkie. I leży w Gminie Sorkwity w Powiecie Mrągowskim.

Jego głębokość maksymalna to 56,6 metrów. Powierzchnia jeziora nie jest dokładnie oszacowana i w zależności od źródła jest to 237 hektarów do 260 hektarów.

Brzegi jeziora otoczone są gęstym lasem, a przy jego brzegach rosną gęsto szuwary będące schronieniem dla ptactwa wodnego oraz ryb. Na jeziorze położone są dwie wyspy, obie w części północnej zbiornika.

Mazurska Atlantyda

Ciekawostką na temat tego jeziora może być fakt, że przy jego brzegu istniało nawodne osiedle z wczesnej epoki żelaza 400-120 p.n.e. wywodzące się z kultury kurhanów.

Osiedle o rozmiarach 70-100 metrów usytuowane było na kilkuwarstwowym ruszcie z belek. Lokalizacja obecnie jest zalana przez wody jeziora.

Kilkaset metrów od osiedla nawodnego znajduje się cmentarzysko kurhanowe z tego samego okresu, a więc kurhany z kręgiem kamiennym i komorą grobową, pochówkami ciałopalnymi w popielnicach.

Jezioro Ełckie

Ełk i Jezioro Ełckie

Jezioro Ełckie jest jednym z najbardziej znanych jezior, jakie znajdują się na mazurach. Swoją renomę zawdzięczają temu, że na jego brzegu leży jedno z największych miast Mazur: Ełk oraz licznym odbywającym się tu imprezom jak Balonowe Mistrzostwa Europy.

Akwen ten nie jest samodzielnym jeziorem, a składa się z dwóch mniejszych jezior: Duże Ełckie i Małe Ełckie. Jest 12 najgłębszym jeziorem Polski i jego najgłębszy punkt to 55,8 metrów.

Odmiennie od poprzedników posiada brzegi niezalesione. Na jednym brzegu znajduje się miasto Ełk oraz osiedle Barany. Na drugim pola i łąki.

Jego powierzchnię wyliczono na 385 hektarów.

Jezioro Mokre

Szczupak – jezioro idealne dla wędkarzy

Ten malowniczy zbiornik na mapie można znaleźć w powiecie Mrągowskim w Gminie Piecki. Na jego brzegach znajdują się dwie wsie Uklanka i Zgon. Poza tymi miejscami brzeg jest całkowicie zalesiony i jednocześnie piękny.

Jezioro Mokre jest jednym najpiękniejszych i najczystszych w regionie, a więc na Mazurach.

Tafla jeziora porozrywana jest przepięknymi wyspami, a z brzegów wyrywają się szalenie piękne półwyspy.

Samo jezioro znajduje się na najbardziej znanym Mazurskim szlaku kajakowym, jaki niewątpliwie jest szlak rzeką Krutynią. Kajakarze znajdą tu miejsca do odpoczynku takie jak pola namiotowe, stanica wodna czy dzikie brzegi porośnięte szuwarami.

Najgłębszy punkt jeziora to 51 metrów.

Raj dla wędkarzy

Szuwary gwarantują bezpieczne przystanie dla ryb, a więc i obfitość połowów. Wędkarze mają tu swój raj. Czyste wody obfitują w ryby takie jak: sielawa, leszcz, okoń, szczupak, płoć, karp, wzdręga.

Niesamowita przyroda

Turyści i kajakarze wypoczywają tutaj w otoczeniu najczystszej mazurskiej przyrody.

W wodzie żyją liczne gatunki ryb i zwierząt w tym niezwykle rzadki skorupiak Pallasea quadrispinosa (w Polsce jedynie 30 stanowisk tego skorupiaka), a w przestworzach fruwa orzeł bielik, puchacz, kania ruda i czapla siwa.

Wokół jeziora znajdują się aż trzy rezerwaty przyrody:

  • rezerwat przyrody Królewska Sosny
  • rezerwat torfowiskowo-leśny Zakręt
  • rezerwat krajobrazowo-leśny Krutynia

Jezioro Ryńskie

Jezioro Ryn – Mazury

Dla żeglarzy pływających jeziorem Ryńskim jest to wiedza zdecydowanie podstawowa. Jezioro osiąga głębokość maksymalną aż 50,6 metrów i średnią głębokość 13,6 metrów.

Na jeziorze są trzy wyspy. Największą z nich jest Ptasia Wyspa nazywana przez miejscowych Gołą Zośką, która od 2012 roku jest to obszar chroniony jako rezerwat przyrody ptaków wodno-błotnych.

Znany żeglarski port

Jedyne jezioro z zestawienia, leżące bezpośrednio na żeglarskim Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. I jeden z najciekawszych portów na Mazurach. Żeglarzom i turystom oddaje się tu do dyspozycji między innymi nowoczesną Ekomarinę, liczne kawiarnie, puby i restauracje a nad miastem góruje Zamek w Rynie.

Podsumowanie

Szeroki Ostrów (4)
Kamieniste brzegi mazurskich jezior

Jakie jest najgłębsze jezioro na Mazurach?

Najgłębszym jeziorem na obszarze Wielkich Jezior Mazurskich jest jezioro Babięty Wielkie i jest głębokie na 65 metrów

Ranking najgłębszych mazurskich jezior:

  1. j. Babięty Wielkie – 65 metrów
  2. j. Piłakno – 56,6 metrów
  3. j. Ełckie – 55,8 metrów
  4. j. Mokre – 51 metrów
  5. j. Ryńskie – 50,6 metrów

Mazury kraina głębokich jezior!

Kraina Tysiąca Jezior to wspaniałe miejsce w północno wschodniej Polsce obfitujące w piękne krajobrazy, malownicze widoki, a przede wszystkim w najpiękniejsze jeziora. Obszar te zawiera w sobie również dwa największe Polskie akweny.

Jednak mało kto wiedział, o tym że na Mazurach położone są również jedne z najgłębszych jezior. I co najważniejsze są to jeziora, znane tylko dla najbardziej wytrawnych turystów i znawców Mazur!

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz