Wieże Bismarcka na Mazurach
Wieże upamiętniające Otto von Bismarcka stawiano w wielu krajach świata. W Polsce wybudowano aż czterdzieści takich budowli. Do dnia dzisiejszego przetrwało jedynie 17, a cztery wieże widokowe można obejrzeć na Warmii i Mazurach! Wieże Bismarcka na Mazurach to nie tylko świadectwo historii, to również doskonałe punkty widokowe, z których można podziwiać przepiękne krajobrazy.
Otto von Bismarck – wieże Żelaznego Kanclerza
Otto von Bismarck pełnił urząd premiera Prus oraz kanclerza Rzeszy Niemieckiej. Jego decyzje przyczyniły się do zjednoczenia Niemiec, jednak dla Polaków jego postać nie jest kojarzona pozytywnie, ze względu na akcję germanizacji dawnych polskich ziem. Pomimo kontrowersji, geniusz polityka był doceniany przez jego rodaków. W ramach hołdu dla Bismarcka, powstało wiele wież w wielu krajach świata, w tym również w Polsce.
Wieża Bismarcka w Mrągowie
Wieża Bismarcka w Mrągowie, znajdująca się na Wzgórzu Jaenike, na terenie Parku Sikorskiego, stanowi doskonały punkt widokowy na całą okolicę. Jej uroczyste otwarcie miało miejsce w 1906 roku. Znajdująca się na wzniesieniu wieża, o wysokości 23 metrów, zapewniała spektakularne widoki na okoliczne jeziora i miasto Mrągowo.
Wieża była również wyposażona w lunety, ułatwiające podziwianie piękna Mazur. Choć wieża przetrwała do dziś, brązowa płaskorzeźba przedstawiająca popiersie Bismarcka zaginęła wraz z zakończeniem II wojny światowej.
Wieża Bismarcka otwarta jest dla zwiedzających. Główną atrakcją jest oczywiście platforma widokowa, jednak atrakcji jest tu więcej. Na parterze Wieży Bismarcka otwarto przytulną kawiarnię, serwującą unikalne mieszanki herbat zainspirowane lokalnymi podaniami, apetyczne desery i aromatyczną kawę. W sąsiedztwie kawiarni znajduje się sklepik z pamiątkami, oferujący urokliwe pocztówki, kubki oraz różnorodne prezenty związane z historią samej wieży i jej otoczeniem.
Wieża Bismarcka w Ostródzie
Wieża znajduje się na północnym brzegu Jeziora Drwęckiego, również stanowiła hołd dla Kanclerza Otto von Bismarcka. Jej budowę uroczyście zakończono w 1902 roku i zbudowana z narzutowych kamieni. Miała duży hol wejściowy, który jednak rozebrano w latach 20. XX wieku. Nad wejściem do wieży znajdował się medalion z podobizną Bismarcka, a na jej szczycie znajdowała się misa ogniowa, w której rozpalano ogień podczas ważnych dat związanych z kanclerzem.
Wieża Bismarcka w Ostródzie, podobnie jak wieża w Mrągowie, oferuje wspaniałe widoki na jezioro i okolicę. Niezależnie od kontrowersji związanych z postacią Bismarcka, wieża ta jest ważnym elementem historii regionu i przyciąga turystów zainteresowanych zarówno widokami, jak i dziedzictwem historycznym.
W pobliżu wieży znajduje się bar, urocza kładka nad strumieniem, a także plaża miejska.
Wieża Bismarcka w Srokowie
Teraz na mapie Polski podążamy w kierunku północnym. Wieża Bismarcka w Srokowie, położona na Diablej Górze, to kolejny przykład wieży wzniesionej dla upamiętnienia Bismarcka. Kamień węgielny położono 19.10.1901 roku. Budowę wieży rozpoczęto w 1902 roku i ukończono w tym samym roku. Z wieży rozciągał się widok na piękne jezioro Mamry oraz bliżej położone jezioro Rydzówka. Obok wieży znajduje się także kamień pamiątkowy.
Niestety z wybudowanej na Diablej Górze wieży widokowej nie pozostało wiele. Sama wieża popada w ruinę i obecnie grozi zawaleniem. Pomimo tego, wieża wciąż przyciąga turystów swoim unikalnym urokiem i pięknym położeniem. W okolicach miejscowości Srokowo znajdują się także inne atrakcje, między innymi Kanał Mazurski, Śluza Leśniewo Górne Śluza Leśniewo Dolne.
Umieszczenie Wieży Bismarcka w Srokowie na Diablej Górze nie jest dziełem przypadku, a raczej wynikiem strategicznego wyboru tego miejsca, prawdopodobnie sięgającego już XIX wieku. Już w trakcie wojen napoleońskich, szczególnie podczas starć francusko-pruskich w okolicach Srokowa, teren ten wykorzystywano jako strategiczne stanowisko artyleryjskie.
Wieża Bismarcka w Działdowie
Aby poznać kolejną wieżę Bismarcka na Mazurach, warto udać się do Malinowa, niedaleko Działdowa. Wieża ta została zbudowana w 1915 roku na miejscu grobu niemieckich żołnierzy. Miała wysokość 12 metrów i była dostępna za pomocą wewnętrznych schodów. W okresie międzywojennym zmieniono nazwę wieży na Wieżę Wolności, aby upamiętnić poległych żołnierzy z czasów I wojny światowej. Niegdyś z wieży można było podziwiać okoliczne miejscowości, obecnie wieża Bismarcka w Działdowie stanowi jedynie ruinę.
W listopadzie 2020 r. przeprowadzono inwentaryzację i digitalizację wieży poprzez stworzenie trójwymiarowego modelu obiektu.
Wieże stawiane na cześć Żelaznego Kanclerza
Wieża Bismarcka w Mrągowie, Ostródzie, Działdowie i Srokowie to tylko cztery z wielu wież upamiętniających kanclerza Bismarcka. Wieże te zostały wzniesione na terenach należących niegdyś do Niemiec, w celu oddania hołdu temu ważnemu politykowi. W sumie na całym świecie powstało około 240 wież Bismarcka.
Te imponujące budowle, choć kontrowersyjne z punktu widzenia historii, są ważnymi zabytkami architektury i świadkami ważnych wydarzeń. Dzięki nim możemy odkryć tajemnice przeszłości i podziwiać piękno Mazur z niezwykłego punktu widokowego.. Z ich tarasów widokowych można podziwiać malownicze jeziora, lasy i miasta. Wieże te stanowią unikalne atrakcje turystyczne, które warto odwiedzić podczas podróży po Mazurach.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.