Dwór w Pniewie
XIX wieczny dwór należący niegdyś do rodziny Lehndorff obecnie jest własnością prywatną. Przez lata był jednak świadkiem wielu przemian. Od początków XIX wieku stanowił rezydencję, po II wojnie światowej mieścił się w nim zakład rolny. Przez lata niszczał, w końcu trafił w odpowiednie ręce i powoli odzyskuje dawny blask. Poznaj Dwór w Pniewie i jego historię!
Majątek ziemski – historia
Historia Pniewa sięga XVI wieku. Osada powstała na terenie Lasów Sztynorckich, należących do rodziny Lehndorffów i pozostawała w ich rękach aż do XX wieku.
Obecny dwór w Pniewie powstał w XIX wieku. Początkowo pełnił funkcję rządcówki. Przez lata był świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych. Dwór przetrwał wiele przemian, aż do czasów powojennych, kiedy został przekształcony w PGR. W tym okresie znajdowały się tu pomieszczenia biurowe. Obecnie dwór jest prywatną własnością. Właściciel podjął się renowacji.
Zabytek znajduje się w powiecie węgorzewskim, w gminie Węgorzewo. Położony jest niedaleko jeziora Pniewskiego, który stanowi zatokę jez. Mamry.
W 1737 roku w Pniewie funkcjonowała szkoła. Nauczycielem był August Quednau, autor wielu publikacji naukowych o jeziorze Mamry. Zmarł on podczas badań na jeziorze Pniewskim, a jego nagrobek znajduje się na pobliskiej Wyspie Upałty. Grób przez lata był nietypową „atrakcją” turystyczną. Dzisiaj cała wyspa jest objęta rezerwatem, a wejście na jego teren nie jest możliwe.
Mieszkańcy Pniewa należeli do parafii luterańskiej.
Architektura
Dwór w Pniewie został zbudowany w XIX wieku, zwracając swoją fasadę w stronę jeziora. Budynek wzniesiono na planie prostokątu z cegły ceramicznej z kamienno-cegalnymi fundamentami. Parterowy budynek, częściowo podpiwniczony, kryty był dwuspadowym dachem. Starsza część budynku posiadała użytkowe poddasze, nowsza była parterowa. Całość cechowała prosty, klasycystyczny styl. Elewacje charakteryzowały się symetrycznym podziałem, a dach naczółkowy nadawał budynkowi elegancji. Od wschodniej strony dach zdobiła lukarna „wolne oko”.
Po renowacji wygląd budynku znacznie się zmienił. Zarówno po części wschodniej i zachodniej dodano lukarny. Dodano poddasze na nowszej części budynku. Dodano kolumny nad wschodnim i zachodnim wejściem.
Okolica Pniewa
Dwór w Pniewie cieszy się niezwykle atrakcyjnym położeniem turystycznym. Otoczony pięknymi krajobrazami, znajduje się zaledwie kilkanaście kilometrów od Sztynortu i Węgorzewa. Jest położony nad malowniczym jeziorem Pniewskim, stanowiącym odciętą zatokę jez. Mamry.
W Pniewie powstała również kuźnia. Odnowiono ją w 2009 roku i położona jest na przeciwko dworu.
Przez Pniewo prowadzi droga z Węgorzewa do Sztynortu. W Sztynorcie warto odwiedzić Pałac Lehndorffów z herbaciarnią i kaplicą parkową. Niedaleko znajduje się także rodzinne mauzoleum.
W Węgorzewie natomiast polecamy zwiedzić Muzeum Kultury Ludowej z parkiem etnograficznym oraz Muzeum Tradycji Kolejowej. Interesujące są również Góra Konopki oraz cmentarz z okresu I wojny światowej, na którym znajduje się punkt widokowy na jezioro Święcajty.
W miejscowości położonej tuż obok Pniewa – Mamerkach znajduje się była kwatera Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych (OKH) hitlerowskich Niemiec. Ten świetnie zachowany kompleks bunkrów przypadnie do gustu miłośnikom historii. Poza bunkrami w Mamerkach znajduje się Bursztynowa Komnata oraz wieża widokowa.
Warte odwiedzin są również budowle związane z Kanałem Mazurskim, czyli śluzy np. Śluza Leśniewo Górne i Śluza Leśniewo Dolne.
Podsumowanie
Dwór w Pniewie to niezwykłe miejsce, które zachwyca swoją historią i prostą architekturą. Oprócz tej budowli, która jest pamiątką po rodzinie Lehndorff, w Pniewie znajduje się pięknie odrestaurowana stara kuźnia. Te dwa zabytki oraz spokojny charakter miejscowości zachęcają do odwiedzin.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.