Jezioro Żabinki

Urokliwie położone jezioro Żabinki sąsiaduje z jeziorem Gołdopiwo. Choć to ten drugi akwen przyciąga turystów, to również niewielkie jezioro Żabinki warte jest uwagi. Strefa ciszy, kąpielisko położone na uboczu i malownicze otoczenie zapewniają świetne warunki do odpoczynku.

Jakie jest jezioro Żabinki

Zbiornik położony jest w powiecie giżyckim, w gminie Kruklanki w dorzeczu Sapina–Węgorapa–Pregoła. Przy jeziorze leży miejscowość Żabinka. Kruklanki oddalone są od jeziora o około 8 km, Giżycko o ok. 20 km, a Węgorzewo o ok. 23 km.

Jezioro Żabinki od północy otulone jest lasami, a od południa i wschodu polami. Na zachodzie sąsiaduje z jeziorem Gołdopiwo, z którym połączone jest przesmykiem. W północno-wschodniej części jeziora znajduje się dopływ z jeziora Łękuk.

W sezonie nad jeziorem bywa tłoczno. Nad północnym brzegiem zbiornika znajduje się kąpielisko, a tuż obok funkcjonuje Ośrodek Wypoczynkowy Żabinka. Obiekt organizuje kolonie, obozy studenckie i biwaki. Pozostała część linii brzegowej jest niezabudowana.

Linia brzegowa jest miernie rozwinięta, a dno muliste. Brzegi w wielu miejscach wysokie, a nawet strome. Niemal wszystkie brzegi porośnięte są roślinnością, głównie trzciną.

Jezioro ze względu na występujące rzadkie gatunki roślin i miejsca lęgowe ptaków, leży na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich i objęte jest strefą ciszy.

Jezioro Żabinki w liczbach

  • powierzchnia całkowita – 40,1 ha
  • średnia głębokość – 9,1 m
  • maksymalna głębokość – 42,5 m
  • szerokość maksymalna – 650 m
  • długość maksymalna – 1050 m
  • długość linii brzegowej – 2770 m

Ośrodek Wypoczynkowy w Żabince

Popularny obiekt wypoczynkowy wybudowano jest w lesie, tuż nad jeziorem Żabinki. Na terenie ośrodka oprócz miejsc noclegowych znajduje się świetlica oraz siedem boisk sportowych. Obiekt oferuje aż 160 miejsc noclegowych, przystosowany jest do organizowania kolonii oraz obozów sportowych i tanecznych. Choć stworzono go dla zorganizowanych grup, to miejsce tu znajdą także rodziny z dziećmi. Na terenie ośrodka znajdują się domki letniskowe.

Wędkowanie na jeziorze Żabinki

Wśród wędkarzy większym zainteresowaniem cieszy się sąsiednie jezioro Gołdopiwo. Jednak również w wodach Żabinki złowić można spore okazy ryb. Wśród żyjących tu gatunków są liny, płocie, szczupaki. Niegdyś w zbiorniku złowić można było sporej wielkości węgorze, niestety jest ich tu coraz mniej. Doskonałym miejscem do wędkowania są pomosty położone w północnej części jeziora. Warto jednak wziąć pod uwagę sąsiedztwo kąpieliska, które w sezonie cieszy się dużą popularnością.

Jezioro Żabinki – atrakcje w okolicy

Okolica stworzona jest dla osób podróżujących aktywnie. Okoliczne lasy zapewniają świetne warunki do turystyki pieszej i rowerowej, a z bliskości jeziora Gołdopiwo ucieszą się miłośnicy sportów wodnych. W pobliżu akwenu znaleźć można ciekawe atrakcje.

Wysadzony most Kolejowy w Kruklankach

Jedną z ciekawszych atrakcji w okolicy jest oddalony o około 9 km zwalony most w Kruklankach. Oprócz ruin mostu znajduje się tu interesująca ścieżka edukacyjna, pozwalająca na obserwację ptaków. Piękne widoki zapewnia niewielkie jezioro Patelnia.

Czarny Szaniec w Pozezdrzu

W okolicach Pozezdrza (ok. 15 km od Żabinki) znajduje się kwatera wojenna Himmlera. Ukryta w lesie budowla ma ciekawą historię, która zaciekawi zwiedzających interesujących się okresem II Wojny Światowej. Drogę do kwatery warto pokonać rowerem, trasa jest niezwykle malownicza.

Rezerwat Przyrody Piłackie Wzgórza

Ścieżki spacerowe w malowniczych okolicznościach przyrody, rzadkie gatunki roślin i tropy wielu żyjących tam zwierząt – to czeka Cię w Rezerwacie Przyrody Piłackie Wzgórza. Miejsce idealne na długi spacer dla całej rodziny.

Pozostałe atrakcje w okolicy

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz