Jezioro Kruklin

Jezioro Kruklin to jeden z bardziej wyjątkowych zbiorników na Mazurach, jego dno skrywa bowiem resztki powalonego lasu sosnowego z okresu Allerodu. Jednak nie tylko to świadczy o jego niepowtarzalności. To także piękna okolica, wszechobecna natura i spokój. Lokalizacja w sam raz na cichy poranek z wędką lub polowanie z aparatem fotograficznym na okoliczne ptactwo.

Jakie jest jezioro Kruklin

Jezioro Kruklin leży na obszarze gminy Giżycko. Oddalone jest o około 12 km od miasta Giżycko oraz o niecałe 3 km od wsi Kruklanki. Jest to zbiornik o silnie rozwiniętej linii brzegowej, z licznymi zatokami i półwyspami. Na jego obszarze znajduje się również pięć niewielkich wysp, ich łączna powierzchnia zajmuje 5,6 ha.

Rzeźba dna jest urozmaicona. Kruklin to dość płytkie jezioro, średnia głębokość wynosi około 7 metrów. Najpłytsze miejsca znajdują się w południowej części akwenu. Brzeg jest w większości płaski.

Obszar jeziora daje schronienie dla wielu gatunków ryb i ptaków. Z tego względu akwen objęto strefą ciszy, więc nie usłyszymy w okolicy dźwięków silników.

Przy południowej i zachodniej części jeziora rozciągają się liczne łąki, pola oraz bagna. Północną i wschodnią stronę porastają lasy, znajduje się tam również sporo pól uprawnych. Na południu leży miejscowość Kruklin, a niedaleko zachodniej strony Kożuchy Wielkie.

Na jeziorze Kruklin rozpoczyna się szlak kajakowy rzeką Sapiną.

Jezioro Kruklin w liczbach

  • powierzchnia całkowita – 360 ha
  • średnia głębokość – 7 m
  • maksymalna głębokość – 25,1 m
  • szerokość maksymalna – 1,4 km
  • długość maksymalna – 4,95 km
  • długość linii brzegowej – 17,45 km

Zatopiony las sprzed 11 tysięcy lat

Kruklin słynie ze swojej wyjątkowości. Jego dno skrywa resztki zatopionego lasu sosnowego sprzed około 11 tysięcy lat! Pnie wydobyte spod dna, z osadu holoceńskiego jeziora wydatowano metodą dendrochronologiczną na 11 390 ± 210 lat BP (przed rokiem 1950),

Wędkowanie na jeziorze Kruklin

Jezioro objęte jest strefą ciszy. Jego okolice dają schronienie wielu gatunkom ptaków, więc to świetne miejsce do ich obserwacji. Również wędkarze spędzą tu miły czas. W jeziorze złowić można szczupaki, okonie, sandacze, leszcze, liny czy płocie.

Jezioro słynie zresztą z połowów szczupaka. Ten gatunek złowimy przy północnym, południowym i wschodnim brzegu jeziora.

Jezioro Kruklin – atrakcje w okolicy

Okolica jeziora Kruklin jest stosunkowo dzika, w tym miejscu rządzi przyroda. To doskonałe miejsca na piesze wędrówki, rowerowe wycieczki i kąpiele w jeziorze. W okolicy znajduje się również kilka popularnych atrakcji. Jest to między innymi zagroda żubrów w Wolisku, trasy spacerowe w Puszczy Boreckiej, czy atrakcje pobliskich miejscowości. We wsi Kruklin znajduje się Mazurskie Siedlisko Kruklin, które w swojej ofercie ma zewnętrzny basen, saunę oraz jacuzzi. Na terenie siedliska funkcjonuje także restauracja.

Szlak kajakowy rzeką Sapiną

Poszukiwacze aktywnego wypoczynku skorzystać mogą z zorganizowanych spływów kajakowych rzeką Sapiną. Cały szlak ma około 35 km, a jego początek znajduje się w miejscowości Kruklin, właśnie nad jeziorem Kruklin. Trasa kończy się natomiast w Węgorzewie nad jeziorem Mamry. Przepiękny szlak wiedzie przez zalesione tereny oraz jeziora.

Trasa spacerowa do Kruklanek

Znad brzegu jeziora wybrać możemy się na spacer w kierunku ciekawej atrakcji, jaką jest wysadzony most w Kruklankach. Ok, 2,5 km ścieżka początkowo biegnie lasem, a następnie byłym wałem kolejowym. Obszar przy moście to również wyjątkowa ścieżka edukacyjna, pozwalająca na obserwację ptaków.

Pozostałe atrakcje:

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz