Ruciane-Nida
Niewielkie mazurskie miasteczko otulone trzema jeziorami każdego roku przyciąga swoimi walorami wielu zwiedzających. Atrakcyjne położenie w samym sercu Puszczy Piskiej sprawia, że miasto to choć turystyczne, pozostaje stosunkowo dzikie. Natura ujawnia się tu na każdym kroku, dzięki czemu Ruciane-Nida staje się idealne do wypoczynku.
Fantastyczne miejsce na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich
Niektórzy czytelnicy naszego portalu zapewne pierwszy raz w życiu słyszą dość niespotykaną i dźwięczną nazwę miejscowości omawianej w tym artykule. Powodem takiego stanu rzeczy, może być fakt, że pierwotnie Ruciane-Nida złożona była z dwóch samoistnych miejscowości. Dopiero w 1595 roku, rozwijająca się działalność w zakładzie płyt wiórowych i pilśniowych spowodowała, że 2 odrębne miejscowości połączyły się w jedną. Mimo, że zakłady już dawno nie funkcjonują miasto prężnie się rozwija, a główną siłą napędową jest dział turystyki.
O Rucianem-Nidzie słów kilka
Miejscowość znajduje się na Mazurach, w powiecie piskim i leży na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Miasteczko otaczają lasy Puszczy Piskiej oraz jezioro Nidzkie, Guzianka Wielka oraz Guzianka Mała, które połączone jest z jeziorem Bełdany. Przez miasto przepływa także rzeka Nidka.
Jeziora Nidzkie oraz Guzianka Wielka łączy Kanał Nidzki. Natomiast Guzianka Mała i jezioro Bełdany połączone są śluzą Guzianka.
Do Rucianego-Nidy dojedziesz drogą krajową numer 58. Na wschodzie leży miasto Pisz (ok. 19 km), a na zachodzie Szczytno (ok. 47 km). Na północ od miasta znajdują się natomiast Mikołajki (ok. 23,5 km). Niedaleko położone jest także Mrągowo (ok. 34 km) oraz Ryn (ok. 40 km). Ta doskonała lokalizacja sprawia, że Ruciane-Nida jest świetną bazą wypadową do zwiedzania Mazur.
Ta wyjątkowa nazwa sprawia trudność wielu turystom. Podpowiadamy, jak odmienić nazwę Ruciane-Nida:
mianownik | Ruciane-Nida |
dopełniacz | Rucianego-Nidy |
celownik | Rucianemu-Nidzie |
biernik | Ruciane-Nidę |
narzędnik | Rucianem-Nidą |
miejscownik | Rucianem-Nidzie |
wołacz | Ruciane-Nido |
Historia Rucianego-Nidy
Na obecne miasto złożyły się dwie osady, których historia sięga XVI wieku. Wzmianki o obu osadach pochodzą z okolic 1595 roku. Nida była początkowo osadą rybacką, a w 1699 roku w jej miejscu założono wieś. Natomiast Ruciane początkowo było gajówką, z czasem (XIX wiek) uformowała się tam osada leśna z leśniczówką.
Obie osady gościły ciekawe osobistości. W 1639 roku do Nidy przybył król Polski Władysław IV Waza. Natomiast Ruciane w 1854 roku gościło króla Prus Fryderyka Wilhelma IV.
Druga połowa XIX wieku przyniosła rozwój komunikacji i w Rucianem uruchomiono linię kolejową i wybudowano stację. Kolej kursowała na linii Olsztyn-Ełk. W tym samym wieku wybudowano wyłuszczarnię nasion, która dotrwała do dzisiaj.
W podobnym okresie, w 1879 roku powstała śluza Guzianka, dzięki czemu stworzono szlak wodny z Giżycka do Mikołajek. To wydarzenie przyczyniło się do wzmożonego ruchu turystycznego, a miejscowość stała się popularnym kurortem na mazurach pruskich. W dwudziestoleciu międzywojennym do Rucianego przybywało nawet 12 tysięcy turystów rocznie.
Po II Wojnie Światowej większość mieszkańców Rucianego uciekła przed zbliżającą się armią rosyjską. W ten sposób miejscowość znacznie opustoszała. Po II Wojnie Światowej w miejscowości powstał zakład produkujący płyty pilśniowe i wiórowe. Zarówno w Rucianym, jak i Nidzie funkcjonowały również tartaki. Zakłady te przyczyniły się do wzrostu liczby ludności oraz połączenia obu wsi i utworzenia miasta Ruciane-Nida. Prawa miejskie nadano dopiero 1 stycznia 1966 roku.
Atrakcje turystyczne Rucianego-Nidy
Miejscowość nie jest bogata w zabytki, nie znajdziemy ich tu wiele. Atrakcji jednak nie brakuje! Głównymi zaletami miejsca są jego walory przyrodnicze. Okoliczne jeziora i rzeki sprzyjają sportom wodnym, a lasy Puszczy Piskiej zapewniają trasy do wycieczek rowerowych i pieszych. Do Rucianego-Nidy przyjeżdża się, by być w bliskim kontakcie z naturą.
Tym, który aktywny wypoczynek to za mało, przedstawiamy listę ciekawych miejsc i zabytków na terenie miasta i bliskich okolic.
Jezioro Guzianka Mała
Guzianka Mała to bardzo malownicze jezioro, które otoczone jest lasami Puszczy Piskiej. Dla zwiedzających niezwykle istotną sprawą może być położenie tego akwenu, ponieważ zbiornik od strony śluzy jest płytki i niespecjalnie atrakcyjny (służy głównie jako szlak żeglugowy). Natomiast obszar jeziora znajdującego się po drugiej stronie małej wysepki może wyróżnić się czystą i przejrzystą wodą oraz przystosowanymi dla turystów brzegami, które otoczone są wspomnianymi lasami Puszczy Piskiej.
Guzianka Mała zasilana jest wodami jeziora Guzianka Wielka, z którym połączona jest przewężeniami mis jeziornych. Niedaleko zlokalizowane jest też j. Bełdany, do którego również polecamy się wybrać, tym bardziej, że woda z Guzianki Małej właśnie tam znajduje swoje ujście.
Zarówno j. Bełdany, jak i j. Guzianka Mała stanowią bardzo dobrą bazę wypoczynkową. Doskonałe usytuowanie sprawia, że można tu uprawiać m.in. kajakarstwo. Odwiedzający to miejsce chętnie korzystają też z łódek, które pozwalają lepiej poznać występującą w tym akwenie florę i faunę. A skoro o faunie mowa, to należy dodać, że oba jeziora skrywają wiele gatunków ryb, co oczywiście wykorzystują wytrawni wędkarze. Dla tych, których interesuje jedynie błogi odpoczynek, mamy informację, że znajdujące się tam plaże są naprawdę zadbane i sprzyjają leżakowaniu – spokój i cisza niemal gwarantowane.
Zabytkowa Wyłuszczarnia Nasion
W miejscowości Ruciane wyłuszczarnia nasion powstała w latach 1890-1892 i była jednym z największych tego typu obiektów w Prusach Wschodnich. Budynki wyłuszczarni są zabytkowe, zostały jednak zmodernizowane, aby móc kontynuować produkcję. Zwiedzanie wewnątrz odbywa się wyłącznie dla większych grup zorganizowanych. Budynek warto zobaczyć choćby z zewnątrz.
Śluza Guzianka I
Śluza Guzianka wybudowana została w 1879 roku, a przebudowy dokonano 20 lat później. Dzięki jej budowie wsie Ruciane i Nida rozwinęły się jako punkty turystyczne. Dzięki śluzie Guzianka Ruciane zostało połączone szlakiem wodnym z Mikołajkami i Giżyckiem. Obecnie jest to nadal ważny element na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. W sezonie 2019 przepłynęło przez nią 15 tysięcy jednostek.
Kompleks fortyfikacji z lat 1900-1907
Na terenie miasta znajdują się fortyfikacje, które utworzono na początku XX wieku wzdłuż linii brzegowej jezior Bełdany, Guzianka Wielka, Guzianka Mała oraz jeziora Nidzkiego.
Węzeł Obronny o nazwie Ruciane Guzianka stanowił część fortyfikacji obronnej Linii Wielkich Jezior Mazurskich, której zadaniem było obrona Prus Wschodnich przed armią rosyjską. W skład węzła obronnego wchodziły między innymi trzy wieże karabinów maszynowych, jednego stanowiska artylerii, dwa budynki koszarowe i pięć punktów oporu piechoty złożonych z umocnień ziemnych i schronu.
Jednym z elementów Węzła Obronnego Ruciane jest wieża karabinów maszynowych. Obecnie mieści się w niej muzeum. Wystawa zabiera zwiedzających w podróż w czasie, opowiadając o historii węzła obronnego.
Rejs statkiem Ruciane-Nida
W południowej części jeziora Guzianka Wielka znajdziesz centrum życia portowego. Tam bowiem stworzono kompleks portowy, w tym przystań Żeglugi Mazurskiej. Stąd wypływają rejsowe statki do Mikołajek lub do miejscowości Kamień na jeziorze Bełdany.
Malowniczy rejs po jeziorze Śniardwy, kończący się w Mikołajkach trwa 2,5 godziny. Krótsza trasa do miejscowości Kamień zajmuje zaledwie godzinę. Natomiast na wypad do Mikołajek i z powrotem należy przeznaczyć niemal cały dzień. Tych, którzy nie mają czasu na dłuższe wycieczki, zadowoli rejs po jeziorze Nidzkim lub po jeziorze Guzianka z panoramą śluzy.
Cmentarz przy ulicy Cichej
Zabytkowy cmentarz to jedno z miejsc godnych uwagi. Znajdują się tu groby z początku XX wieku. Między innymi grobowiec Richarda Andersa oraz kwatera wojenna z I wojny światowej z betonowymi krzyżami. Pochowano tu 37 żołnierzy niemieckich oraz 6 żołnierzy armii rosyjskiej.
Na terenie cmentarza obejrzeć można także zabytkową, drewnianą kaplicę cmentarną.
Kościół Matki Bożej Ostrobramskiej
Ten kościół nie tylko powinni odwiedzić katolicy, ale również osoby, które z wielkim zaciekawieniem podczas wycieczek obserwują architekturę poszczególnych zabytków. Świątynia zachwyca swoimi ozdobami i wnętrzem, które swoim stylem przypominają neogotyk. Kościół został zbudowany na początku XX wieku.
Ciekawostką jest fakt, że początkowo omawiany obiekt święty był miejscem kultu ewangelików i dopiero po II Wojnie Światowej został przekazany w ręce katolików.
Dom Borejszówka
To obiekt położony przy ulicy Słowiańskiej 18, który został wybudowany w pierwszych latach okresu międzywojennego. Właścicielem domu był Jerzy Borejsza – założyciel czasopisma „Czytelnik”. Dom ten ma ogromną wartość sentymentalną dla lokalnej społeczności, ponieważ Borejsza przyjmował w nim wielu znamienitych gości, między innymi chilijskiego poetę Pabla Nerudę. Byli to również (laureat literackiej Nagrody Nobla), Karol Małka, Józef Cyrankiewicz oraz Julia „Luna” Brystiger (dyrektor Departamentu V Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego).
Borejszówka posiada bardzo charakterystyczny wygląd. Jest to drewniany domek, którego dach przypomina odwróconą łódź. Nietypowa budowla jest miejscem, gdzie turyści chętnie wykonują pamiątkowe zdjęcie.
Ruciane-Nida – atrakcje w okolicy
Centrum życia turystycznego w miejscowości toczy się w okolicach portów. Atrakcji warto szukać także poza granicami miasta. Na wycieczkę polecamy wybrać się do Mikołajek, żeglarskiej stolicy Polski.
Warty uwagi jest także Ryn. W centrum miasteczka znajduje się między innymi zamek krzyżacki czy młyn wodny wybudowany w drugiej połowie XIX wieku.
Mniej znanych miejsc do zwiedzenia w okolicy jest wiele.
Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu
Nad jeziorem Nidzkim, w oddalonej o 6 km miejscowości Pranie zlokalizowane jest Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. W zbiorach muzeum znajduje się wiele utworów, które autor stworzył w tym miejscu. Latem w leśniczówce odbywają się liczne koncerty i spektakle. W ofercie muzeum są również muzealne zajęcia edukacyjne dla dzieci.
Do Leśniczówki Pranie warto się udać, nawet jeśli poezja nie leży w kręgu Twoich zainteresowań. Okolica budynku jest wyjątkowo urokliwa, świetna na rodzinny spacer lub dłuższy trekking. Wokół Leśniczówki Pranie biegnie ścieżka edukacyjna o długości 1400 metrów.
Stacja Badawcza PAN w Popelinie
Stacja badawcza hodowli zwierząt w Popelinie oddalona jest od Rucianego-Nidy o 18 km. W stacji tej specjalizują się w hodowli konika polskiego. Oprócz tych wyjątkowych stworzeń znajdują się także inne zwierzęta, na przykład bobry i bydło polskie czerwone. Główną atrakcją jest utworzone muzeum przyrodnicze, które umiejscowiono w zabytkowym spichlerzu.
Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie
Dzieci i dorosłych miłośników zwierząt zachwyci również oddalone o 11 km Kadzidłowo. W tej niewielkiej miejscowości znajduje się park dzikich zwierząt. W ogrodzie spotkać można ponad 100 gatunków zwierząt, między innymi rysie, wilki, muflony, ptaki drapieżne i ozdobne, daniele i łozie. Na zwiedzanie parku należy poświęcić co najmniej 1,5 godziny. Spacer po ogrodzie odbywa się z przewodnikiem.
Miejscowość Wojnowo
Jadąc na północny-wschód, natkniesz się na wyjątkową miejscowość Wojnowo. Wieś ta założona została przed rosyjskich uchodźców religijnych. W Wojnowie utworzyli centrum życia religijnego. W tej niewielkiej miejscowości zwiedzisz zabytkową Molennę Starowierców, żeński klasztor staroobrzędowców oraz przyklasztorny cmentarz. Atrakcję stanowi także przepiękna, drewniana cerkiew pw. Zaśniecia Bogurodzicy.
Wysadzony most w Ukcie
W pobliskiej miejscowości Ukta wśród atrakcji wymienić można wysadzony most kolejowy z XIX wieku. Piękne otoczenie i bliskość rzeki Krutyni zapewnia miły czas na łonie natury. c
Aktywna turystyka w Rucianem-Nidzie
Okolice miejscowości Ruciane-Nida to raj dla rowerzystów, miłośników pieszych wędrówek i amatorów sportów wodnych. O aktywnym wypoczynku na tych terenach można napisać oddzielny artykuł. Dzięki obecności przystani Ruciane chętnie odwiedzają żeglarze. Bliskość rzeki Krutyni sprawia, że to doskonała lokalizacja na zaplanowanie spływu kajakowego. Natomiast okoliczne lasy zapewniają atrakcyjne ścieżki dla jednośladów i pieszych.
Spływ kajakowy Krytynią
Turystyka kajakowa w tym regionie jest niezwykle popularna, a to dzięki bliskości rzeki Kurtyni. To jeden z piękniejszych szlaków kajakowych w Polsce. Swój początek ma na Pojezierzu Mrągowskim. Następnie biegnie przez Puszczę Piską i kończy się w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. To aż 102 km przepięknych krajobrazów!
Osoby, które dobrze czują się w kajaku, mogą zdecydować się na spływy wielodniowe. Tym, którzy nie są jeszcze wprawieni, idealną propozycją będą spływy jednodniowe. Odcinki w okolicy Rucianego są łatwe, podołają im nawet początkujący. Jedną z krótszych tras jest odcinek Wygryny-Ruciane.
Aktywności nad jeziorem Nidzkim
Nad jeziorem Nidzkim spotkamy przede wszystkim pasjonatów żeglarstwa. Przemieszczając się obok akwenu w oddali zobaczymy białe powiewające żaglówki i różnego rodzaju jachty, które od Rucianego-Nidy aż do Wiartla na przestrzeni 24 km szukają dobrych wiatrów i niezapomnianej przygody.
Nad jeziorem Nidzkim jednak nie tylko znajdziemy fanów żeglarstwa itp. Otóż wokół jeziora usytuowane są ścieżki, które znajdują uznanie wśród miłośników kolarstwa oraz pieszych wędrówek.
Najciekawsze wyspy nad jeziorem Nidzkim
- Kalinowy Ostrów
- Kępa
- Mały Ostrów
- Płaski Ostrów
Zbiornik ten jest objęty rezerwatem przyrody i strefą ciszy, która obowiązuje od linii wysokiego napięcia w Rucianem-Nidzie. To sprawia, że mimo iż akwen leży na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, jest tu wyjątkowo cicho i spokojnie, a samo jezioro pozostaje dzikie. To świetne miejsce na kajak, rower wodny lub żagle. Na jeziorze nidzkie nie wpłyniemy na silniku.
Nad jeziorem Nidzkim utworzono plażę miejską z kąpieliskiem niestrzeżonym. Nieopodal jest także kąpielisko OTW PTTK, a także plaża przy Słowiańskiej.
Ruciane-Nida – noclegi
W drewnianym domku, na wysokim standardzie, nad jeziorem Guzianka Mała lub nad jeziorem Nidzkim, na polu namiotowym, a może w domku letniskowym, gdzie obok znajduje się plac zabaw dla dzieci? Mimo, że jest to małe miasteczko, możliwości noclegowych na tym terenie jest naprawdę dużo. Poniżej wymieniliśmy naszym zdaniem najciekawsze z nich,zlokalizowane w miejscowości Ruciane-Nida oraz w pobliżu.
Wybierz ośrodek wypoczynkowy dostosowany do Ciebie i bliskich
- Wejsunek
- Wypoczynek pod Lipami
- Dom Wejsuny 57
- Żelazny Most
- Camping MazurSyrenka
- Slow Park
- AgroWczasy Pod Obłoczkiem
- Apartament dla dwojga
- Gościniec Zapiecek
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.