Gdzie wędkować na Mazurach? 4 najlepsze akweny
Mazury cieszą się popularnością przede wszystkim ze względów turystycznych, jednak ciężko w Polsce znaleźć równie dobre miejsce do wędkowania. Kraina Tysiąca Jezior w rzeczywistości liczy ich aż 2600. Wiele z nich to idealne destynacje na wędkarskie wyprawy. A gdy doliczymy rzeki, kanały oraz stawy komercyjne, uzyskujemy ogromną bazę wędkarską. Gdzie wędkować na Mazurach? Oto nasze propozycje.
Gdzie wędkować na Mazurach – zasady
Zanim chwycisz za wędkę, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu formalnym. Aby uniknąć sankcji, zawsze sprawdzaj zasady obowiązujące na wybranym akwenie. Koniecznie dowiedz się do kogo należy łowisko i jakie warunki na nim panują. Oprócz wędkarskiego ekwipunku, do legalnego połowu potrzebujesz karty wędkarskiej oraz licencji na wędkowanie na konkretnym akwenie. Gdy decydujesz się na łowisko komercyjne, wykupić musisz bilet wstępu. Warto wiedzieć, że połów z łodzi możliwy jest wyłącznie od maja do grudnia, przez dwie godziny w ciągu dnia. Okres ten zaczyna się na godzinę przed wschodem słońca i kończy godzinę po pojawieniu się słońca nad horyzontem.
Okresy ochronne i ograniczenia
Na Mazurskich łowiskach przestrzegać powinieneś zakazu wyławiania ryb w ich okresie ochronnym. Przykładowo Miętusa nie złowisz od grudnia do końca lutego, a Sandacza od stycznia do 31 maja. Okres ochronny Szczupaka przypada na 1 listopada- 30 czerwca, a Węgorza na 15 czerwca – 15 lipca.
Także wymiary ryb podlegają ochronie. Zawsze musisz wypuścić ryby, jeśli ich wielkość nie przekracza wymiaru minimalnego. Dla Sandacza to 45 cm, Suma 70 cm, a Szczupaka 45 cm.
Ostatnim warunkiem jest wielkość połowu. Maksymalny połów Miętusa, Płoci, Okonia i Sielawy to 5 kg. Lina złowić możesz jedynie cztery sztuki. Natomiast Suma przywieziesz z połowów wyłącznie jednego. Przed wyruszeniem na miejsce połowu, zapoznaj się ze wszystkimi ograniczeniami.
Gdzie wędkować na Mazurach?
Akwenów na Mazurach nadających się do wędkowania jest wiele i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. W mazurskich jeziorach i rzekach złowisz między innymi karpie, leszcze, okonie, płocie, pstrągi, sieje, sandacze i sumy. Bez problemu znajdziesz łowiska z węgorzem czy szczupakiem. Gdzie wędkować na Mazurach? Oto nasze propozycje:
Jezioro Kisajno
Jezioro Kisajno należy do kompleksu jezior Mamry. Od północy łączy się z jeziorem Dargin, a od południa wychodzą z niego dwa kanały. Kanał Łuczański wychodzący na jezioro Niegocin oraz Kanał Piękna Góra prowadzący do jeziora Tajty. Powierzchnia jezioro to 1896 ha, a maksymalna głębokość wynosi 25 metrów.
Kisajno cieszy się ogromną popularnością wśród wędkarzy, a to dzięki rozbudowanej linii brzegowej i licznym zatokom. Jezioro obfite jest w płocie, leszcze i lina. W mniejszej ilości złowisz także miętusa, suma oraz sandacza. Dodatkowo akwen regularnie zarybiany jest węgorzem i szczupakiem. Ten drugi gatunek spotkasz przede wszystkim na wysokości miejscowości Piękna Góra. W tym miejscu złowisz także okonia i sieje.
Jezioro Roś
Kolejna wędkarska perełka to jezioro Roś w okolicy Pisza. Jezioro ma ciekawy kształt, składający się z trzech rynien połączonych zatokami. Dno jest piaszczyste, a linia brzegowa bardzo nieregularna. W wielu miejscach na brzegach znajdują się tereny podmokłe. A na południu i wschodzie są zalesione. Powierzchnia jeziora wynosi 1888 ha, a głębokość maksymalna 31,8 m.
Ciekawy artykuł: Mazury – wędkowanie bez karty
Wędkarze z pewnością docenią fakt, iż jezioro Roś nie jest oblegane pod względem żeglarskim. Akwen bogaty jest w leszcze i wzdręgi. W łowisku żyją także bolenie, okonie, karasie, sandacze i leszcze. Złowić można szczupaki, szczególnie w północnej części zbiornika. Przy Kanale Jedlińskim przy odrobinie szczęścia spotkać można suma.
Jezioro Jeziorak
Oto jedna z najczęstszych odpowiedzi na pytanie gdzie wędkować na Mazurach. Jeziorak, leżący niedaleko Iławy jest najdłuższym jeziorem w Polsce. Ukształtowanie Jezioraka sprzyja wędkarzom. Charakteryzuje się licznymi zatokami, półwyspami i wyspami. Akwen znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. Jeziorak ma 3219 ha, a jego maksymalna głębokość to 12,9 m.
Wśród gatunków dominują leszcze i liny. Znajdziesz tu także bolenie, karpie, tołpygi, sumy, okonie, miętusa i węgorza. Najczęściej wykorzystywanymi metodami połowu są metoda gruntowa i spławikowa.
Kanał Łuczański
Kanał Łuczański, przepływający przez Giżycko, łączy jeziora Kisajno i Niegocin. Choć jest to kanał żeglugowy, cieszy się popularnością także wśród wędkarzy. Dno jest żwirowo-muliste. Głębokość kanału wynosi około 2 metrów, a jego długość to 2,13 km.
W kanale złowisz płocie, okonie, leszcze i krąpie. Zdarzają się szczupaki i węgorze. Dominuje jednak ukleja. Jeśli planujesz połów leszczy, najlepiej przyjechać tu na przełomie maja i czerwca. Najczęściej wykorzystywaną metodą połowu jest wędka bez przelotek.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.