Mazury – Co robić gdy pada deszcz?
Mazury nierozerwalnie kojarzą się z latem, słońcem, plażami, żaglami (i komarami). Często wybierając termin urlopu nie zakładamy, że wyjeżdżając w ten piękny i dziki zakątek Polski, pogoda może nie dopisać. Dziś przychodzimy z pomocą i wskazujemy wiele atrakcji, które umilą wakacje, gdy za oknem ulewa. Zatem, co robić na Mazurach gdy pada?
Park Wodny Tropikana w Hotelu Gołębiewski
Park wodny w Hotelu Gołębiewski w Mikołajkach, to jedno z najbardziej znanych miejsc Mazur południowych. W aquaparku mamy do dyspozycji wodne atrakcje w niesłychanej ilości!
Jakie atrakcje w parku wodnym w Mikołajkach?
Atrakcje są dostępne zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Wśród nich możemy wymienić:
- Baseny: basen sportowy i rekreacyjny
- Całoroczne lodowisko
- Basen z hydromasażami
- Basen rzeka
- Basen szkolny
- Brodzik dla dzieci
- Sauna
- Jacuzzi
- Jaskinia śnieżnolodowa
- Jaskinia solna
- Siłownia
- Tężnie solankowe
- Piaskownica deszczownica
- Zjeżdżalnie
Reszel – średniowieczny zamek
Zamek w Reszlu to Perła Warmii i Mazur. Oferuje zwiedzanie murów zamkowych z basztą oraz piwnicami. W tych drugich możemy podziwiać, a nawet dotknąć eksponaty związane ze średniowiecznymi narzędziami tortur.
Poznamy tu historię ostatniej czarownicy spalonej na stosie w średniowiecznej Europie, odwiedzimy galerię sztuki, czy będziemy mogli uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych.
Zamek Ryn
Choć Zamek Ryn został w dużej mierze odbudowany w czasach nowożytnych, to nie brakuje mu średniowiecznego zacięcia. Co więcej, ducha średniowiecza możemy uświadczyć tu na każdym rogu, a nowoczesne dodatki sprawiają, że jest tu wygodnie, atrakcyjnie i nie da się nudzić nawet w deszczowy dzień.
Jakie atrakcje są przewidziane dla gości hotelowych?
Przede wszystkim zwiedzanie oryginalnych i pięknie zachowanych gotyckich wnętrz, portali i sklepień. Na korytarzach stoją rycerskie zbroje, elementy uzbrojenia, czy sztandarów.
Poza tym można zobaczyć hełmy, szyszaki, topory, czekany, włócznie, miecze… Gratka dla fanów mediewistyki.
Inne atrakcje
Do dyspozycji pozostają również: kręgielnia, SPA, piękny, kryty dziedziniec zamkowy, stacja ładowania samochodów elektrycznych, sauna, basen w podziemiach, sklep „Smaki Mazur”, sala bilardowa, plac zabawy i wiele więcej.
Zamek w Lidzbarku Warmińskim
Pogoda nie dopisuje? Wybierz się na Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim! Jest on jednym z najwspanialszych obiektów historycznych na Warmii i Mazurach. Dziś znajduje się tam Muzeum Warmii i Mazur.
Muzeum Warmii i Mazur Oddział w Lidzbarku Warmińskim
W muzeum możemy podziwiać wystawy stałe, takie jak „Dzieje budowlane Zamku Biskupów w Lidzbarku Warmińskim”, „Sztuka Gotycka w Zbiorach Muzeum Warmii i Mazur”, „Malarstwo religijne”, „Wielcy mieszkańcy zamku lidzbarskiego” oraz wiele innych wystaw czasowych.
Park Wodny Wilkasy oraz Giżycko
Park Wodny w Wilkasach to świetna alternatywa dla wszystkich tych, którzy mokną w porcie w Wilkasach lub dla tych, którzy uwielbiają sporty wodne, ale mazurska pogoda ich nie rozpieszcza..
Co oferuje Park wodny w Wilkasach?
Tuż obok niego znajduje się kompleks z ciekawą ofertą. Co oferuje? Przede wszystkim pływalnię, saunę, jacuzzi, kręgielnię, bilard, siłownię, salę gimnastyczną oraz ściankę wspinaczkową.
Konsulat Świętego Mikołaja w Kętrzynie
Jasne, jeśli Święty Mikołaj to grudzień. A co jeśli pada deszcz i nuda Was dopadnie? Co jeśli wpadniecie na nietypowy pomysł odwiedzenia świętego Mikołaja w czerwcu bądź lipcu? Jest na to sposób! Wybierzcie się do Kętrzyna.
W Kętrzynie działa Konsulat Świętego Mikołaja! Tak, oczy Was nie mylą! To właśnie tu produkowane są znane na całym świecie bombki choinkowe firmy Doroszko. I to właśnie przy zakładzie tej firmy funkcjonuje Konsulat.
Jest to jedyne takie miejsce na Mazurach! A może i w Polsce!
Co zobaczymy w Konsulacie Świętego Mikołaja?
Co oferuje? Dmuchanie bombek, zdobienie, galeria tysięcy bombek i ozdób choinkowych oraz wielkanocnych.
Zwiedzanie odbywa się w godzinach 10:00, 12:00, 14:00, 16:00. Czas zwiedzania to około 1,5h. Rezerwacje należy złożyć drogą internetową na stronie Konsulatu.
Tawerna Keja i Skansen w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie
Keja w Węgorzewie to znany żeglarski port, który i kolejna propozycja z cyklu co robić na mazurach gdy pada deszcz.
Najważniejszą atrakcją portu jest żeglarska atmosfera. Na zewnątrz koncerty szantowe zespołów z całej polski, w tawernie koncerty szantowe na całe gardło żeglarzy z całej polski. To wszystko okraszone świetnym jedzeniem, zimnym piwem i przyjacielską atmosferą.
Tło dla Mew w Rydzewie
Choć Tło dla Mew na Mazurach jest relatywnie od niedawna, to już zasłużyło sobie na miano miejsca wyjątkowego i wartego uwagi.
Mamy tu na wyciągnięcie ręki jeziora, lasy, a turyści cenią liczne wydarzenia organizowane w tym miejscu.
Właściciele do dyspozycji gości oddali restaurację, port, miejsce ogniskowe. Większość z tych miejsc jest zadaszona, dzięki czemu deszcz nas nie złapie. Jest to idealne miejsce dla rodzin z licznymi atrakcjami dla dzieci.
W trakcie eventów rozpalane jest ognisko, live cooking, wędzarnia i odbywają się tu koncerty szantowe, tak uwielbiane przez żeglarzy.
Cały czas dostępne są pokoje oraz miejsce w restauracji, gdzie serwowane jest najlepsze piwo z regionu.
Cumując w Tło Dla Mew, nie musisz zastanawiać się co robić na Mazurach… tu nie masz prawa się nudzić!
Zęza w Sztynorcie
Chyba nie ma na mazurach miejsca bardziej legendarnego. Więc jeśli nie wiesz co robić na mazurach w deszczową pogodę… schronienia udzieli Ci z pewnością sztynorcka Zęza!
Republika Ściborska w Baniach Mazurskich
Jeśli masz ochotę wybrać się do innego kraju nie opuszczając Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, nie ma problemu, o ile nie boisz się zejść ze szlaku. Jeśli nie obawiasz się pijawek, bagien, komarów, wilków, węży, spotkania z dziką przyrodą, srogą pogodą, surwiwalowych wyzwań, to musisz odwiedzić to miejsce. Republika Ściborska w Baniach Mazurskich to miejsce wyjątkowe, którego właścicielem jest legenda mazurskich lasów Dariusz „Biegnący Wilk” Morsztyn.
Jest to najbardziej odludne odludzie na Mazurach. Nie ma miejsca, gdzie możecie spędzić czas bliżej natury.
Co Cię czeka w Republice Ściborskiej?
W osadzie Republiki Ściborskiej znajdziesz oryginalne gospodarstwa z lat 1778 i 1840 roku a w nich liczne muzea:
- Muzeum Polarne,
- Muzeum Indiańskie,
- Muzeum Marii Rodziewiczówny i książki „Lato Leśnych Ludzi”
- Chata z Puszczy Boreckiej,
- SKANSEN CHAT TRAPERSKICH (5 obiektów – replik),
- Muzeum Koźliczaków i Marusów,
Poza muzeami możesz wybrać się do galerii „U Olesia” z produktami na sprzedaż z Republiki Ściborskiej, zobaczyć chatę maszera. Skorzystać z tradycyjnej ziołowej bani.
Zobaczysz stary dom z zachowaną czarną izbą (pomieszczenie z paleniskiem na środku), tradycyjne studnie z wodą pitną, przejście graniczne do Republiki Ściborskiej, ogrody ziołowe.
Wizyta w Republice Ściborskiej to również spotkania ze zwierzętami i zobaczysz tam:
- największa w kraju hodowlę psów zaprzęgowych (45 psów),
- koniki polskie,
- zabytkową pasiekę pszczół z 1935 r.,
- 200-letni, drewniany dom właścicieli,
- rodzinne schronisko dla zwierząt.
Jeśli zatem zastanawiasz się co robić na mazurach gdy pada deszcz ,to koniecznie wybierz się na ich północ!
Uwaga!
Wybierając się do Republiki Ściborskiej pamiętaj, że na jej terenie nie można spożywać alkoholu, przeklinać, a serwowane jedzenie jest wegetariańskie.
Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie
Ostatnią z proponowanych przez nas atrakcji w regionie, którą możesz zwiedzać, jest Muzeum Sprzętu Wojskowego które znajdziemy w Mrągowie.
Spacer po muzeum oferuje nam liczne eksponaty gromadzone przez właściciela od lat. Znajdziemy tutaj około 100 pojazdów, a wśród nich T-34, T-55 i T-72, wóz zabezpieczenia technicznego WZT-2, transporter MTLB ze stacją zagłuszania radiowego R-330P, transporter pływający PTS-M, ciągnik artyleryjski ATS oraz spycharka szybkobieżna BAT.
Ponadto każdy miłośnik militariów znajdzie tu niesłychanie rzadkie i stare pojazdy ciężarowe jak GMC CCKW oraz Dodge WC-51, wyprodukowane podczas II wojny światowej.
Naprawdę warto odwiedzić to miejsce całą rodziną z dziećmi, gdyż znajduje się tu mnóstwo atrakcji dla najmłodszych.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.