Pałace na Mazurach – 7 wyjątkowych miejsc

Pałace na Mazurach są z pewnością ciekawym dziedzictwem kulturowym. W regionie Warmii i Mazur obiektów tego typu jest wiele. Niestety nie wszystkie zachowały się w dobrym stanie. Części z nich możemy oglądać jedynie ruiny. Mamy jednak wiele budowli, które dzięki prawidłowej opiece wróciły do stanu swojej świetności. Mamy dla Was listę 7 pałaców i dworów, które warto odwiedzić, będąc na Mazurach.

Gdzie znajdują się pałace na Mazurach?

Pałac w Drogoszach na Mazurach

Aby zwiedzić najpiękniejsze dwory i pałace Warmii i Mazur należy odwiedzić niewielkie, urokliwe miasteczka. Wiele z nich mieści się w byłych Prusach Wschodnich. Obiektów tych jest jednak w województwie bardzo dużo. Obecnie ich liczba wynosi ponad 300! W samym powiecie kętrzyńskim znaleźć można około 50 budowli.

Choć to zamki są główną atrakcją na Mazurach, okoliczne pałace również robią wrażenie. Zamek krzyżacki znajduje się w większości turystycznych miast. Zamku na Mazurach można poszukać między innymi w Giżycku, Węgorzewie, Rynie czy Barcianach.

Pałace na Mazurach natomiast znajdują się przede wszystkim na wsiach, dlatego przy zwiedzaniu większych miejscowości warto wybrać się na wycieczkę poza ich granice.

Pałac w Sztynorcie – Siedziba rodu von Lehndorff

Mazury – Pałac w Sztynorcie

Pałac rodziny von Lehndorff w Sztynorcie jest jedną z ciekawszych atrakcji gminy Węgorzewo. Pałac wzniesiony został w XVII wieku, a dokładnie w latach 1689-1691. Postawiono go na fundamentach budowli, która stała w Sztynorcie wcześniej. Pamiątką po poprzednim pałacu są piwnice o krzyżowych sklepieniach.

Pałac w Sztynorcie cieszy się bogatą historią. Sercem budynku są reprezentacyjne, dębowe schody. Atrakcją jest założony przy pałacu park. Na terenie parku znajdują się herbaciarnia według projektu Langhansa z 1816 roku oraz neogotycka kaplica z 1830 roku.

Nieco dalej od pałacu, na zachodnim cyplu jeziora Sztynorckiego stoi odrestaurowane mauzoleum Lehndorffów. W Sztynorcie pałac nie jest udostępniony do zwiedzania. Budynek pałacu obecnie nie jest w najlepszej kondycji, przez lata uległ zniszczeniu i obecnie trwają w niej prace renowacyjne.

Pałac w Drogoszach – Przepiękny park krajobrazowy

Pałac w Drogoszach

Jest to największy pałac w województwie warmińsko-mazurskim oraz jeden z największych w Polsce. Budynek robi niesamowite wrażenie. Miejscowość leży blisko granicy polsko-rosyjskiej, a najbliższym większym miastem jest Kętrzyn.

Historia pałacu zaczyna się na początku XVIII wieku, kiedy w 1710 roku położony kamień węgielny pod budowę nowego pałacu. Budowę zakończono cztery lata później. Pałac był jednak wielokrotnie przebudowywany.

Budynek otoczony jest rozległym parkiem krajobrazowym. Budynek główny znajduje się na środku majątku i ma aż 95 metrów długości. W lewym skrzydle pałacu znajduje się niegotycka kaplica.

Pałac w Nakomiadach – nocleg w pałacu na Mazurach

Fot. Paweł Mrozowski

Pierwszy pałac w Nakomiadach został wybudowany w XVII wieku przez ród von Hoverbeck. Na początku XVIII wieku przebudowano budynek, a jego ostateczny wygląd zbliżony był do tego, który widzimy dziś. Lata wojen nie były dla budynku łaskawe, majątek znacznie podupadł. Po II Wojnie Światowej w Pałacu utworzono PGR. Brak regularnych prac i napraw doprowadziły zabytek do ruiny.

Budowla jest już po odbudowie, którą przeprowadzono w 1998 roku. Choć w znacznej mierze pałacowi przywrócono dawny blask, prace renowacyjne trwają do dzisiaj. Obecnie mieści się w budynku hotel. Właściciele prowadzą również własną manufakturę, spod ich ręki wychodzą przepiękne, ceramiczne piece.

Pałac w Jegławkach – tam gdzie stał zamek krzyżacki

Pałac w Jegławkach – wcześniej stał tu zamek

Dzisiejszy budynek we wsi Jegławki stoi w miejscu byłego zamku myśliwskiego Krzyżaków. Obecnie znajduje się pamiątki po tym wydarzeniu. W dwukondygnacyjnych piwnicach zachowały się krzyżowe sklepienia. Majątek w Jegławkach pełnił przez wiele lat funkcję siedziby dawnej arystokracji pruskiej, rodziny von Packmohr.

W 1825 roku dobra przeszły w ręce rodziny Siegried, która wybudowała na niewielkim wzgórzu w 1848 roku obecny pałac. Na zespół pałacowo-parkowy składa się budynek pałacu, zabudowania gospodarcze oraz ogród. Pałac w Jegławkach przetrwał obie wojny we względnie dobrym stanie. Obecny właściciel przeprowadził prace renowacyjne.

Pałac w Warlitach – Pałac z XIX wieku

Warlity Małe – Pałac

Pałac zlokalizowany jest we wsi Warlity Małe, koło Olsztynka. Około 35 km na północ od tej niewielkiej miejscowości leży Olsztyn. Wycieczkę do Warlit Małych można więc połączyć ze zwiedzaniem miasta będącej stolicą Warmii i Mazur, gdzie znajduje się między innymi Zamek Kapituły Warmińskiej.

Nieduży pałac wybudowano nieopodal brzegu jeziora Platyńskiego w drugiej połowie XIX wieku. Początkowo zamieszkiwała go rodzina von Weitzel, a od XX wieku należał do rodu Schumann. Budowla dość dobrze zniosła czasy wojen, lecz brak odpowiedniej opieki po II Wojnie Światowej doprowadził do niszczenia, a ostatecznie do zupełnej ruiny.

W końcu dobra przeszły w ręce prywatne, a nowi właściciele podjęli się odbudowy, która trwała 12 lat. Obiekt wyremontowano z myślą o otwarciu w nim hotelu. Pokoje zostały odrestaurowane z poszanowaniem oryginalnego projektu. W hotelu działa również restauracja.

Pałac i Folwark Galiny – Zespół pałacowy

Folwark__Pałac_Galiny
Galiny – Pałac i Folwark

Pałac w miejscowości Galiny położony jest zakolu rzeki Pisy. To jeden z najstarszych pałaców w województwie pochodzi bowiem z XVI wieku. Historia miejscowości jest jednak dużo dłuższa. W II połowie XV wieku w miejscu obecnego pałacu Krzyżacy wybudowali drewnianą warownię, której fragmenty na terenie folwarku dotrwały do tej pory.

W 1589 roku na niewielkim wzniesieniu wybudowano renesansowy pałac dla przedstawiciela rodu Botho zu Eulenburga.

Na zespół pałacowy składa się główny budynek, oranżeria, oficyna oraz budynek bramny. Wszystkie tworzą wyjątkowy dzieciniec, w kształcie litery U. Na terenie folwarku podziwiać można także zabytkowe stajnie i inne budynki gospodarcze. W obiekcie funkcjonuje hotel z restauracją.

Około 25 km na zachód od Galin zlokalizowany jest Lidzbark Warmiński. Warto odwiedzić to miejsce choćby ze względu na Zamek Biskupów Warmińskich. Zamek ten jest perłą gotyckiej architektury i największą atrakcją miasta. Warmia to jednak nie tylko zamki ale również przepiękne kościoły, a na listę miejsc do odwiedzenia warto wpisać Kolegiata Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Pałac w Łężanach – region w okolicach Reszla

Pałac w Łężanach

Około 10 km na południe od Reszla, tuż nad brzegiem jeziora zbudowany został niepowtarzalny, neobarokowy pałac. Rozpoczęcie budowy miało miejsce na początku xx, w 1909 roku. Piękny budynek jest jednym z najczęściej odwiedzanych pałaców na Mazurach. Cieszy się dużą popularnością wśród par młodych, które ochoczo pozują do zdjęć na jego tle.

Historia właścicieli obiektu jest smutna. W 1940 roku właściciel, Reinhold Fischer zmarł, a majątkiem zajęła się jego żona, Nora Myller von Rautenfel. Ta jednak zaledwie pięć lat później popełniła samobójstwo w obawie przed armią radziecką.

Obecnie budynek znajduje się pod opieką Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Będąc w Łężanach, warto zwiedzić również Reszel i tamtejszy zamek biskupów warmińskich, jeden z ciekawszych zamków biskupich. W zamku Krzyżaków funkcjonuje muzeum. Poza zamkiem polecamy obejrzeć cały region miasta. Warmia obfituje w przepiękne, gotyckie budowle. W Reszlu jest to między innymi Kościół Św. Piotra i Pawła.

Warmia i Mazury – jak zaplanować wycieczkę po pałacach

Zwiedzając Mazury i tutejsze pałace, polecamy przy okazji zobaczyć okoliczne zamki. Aby spędzić nieco czasu na zwiedzaniu zamku, czasami musimy zjechać nieco z proponowanej trasy i wjechać do miast. Niektóre obiekty są jednak po drodze.

Oprócz pałaców na Mazurach warto zwiedzić zamki

Trasa po pałacach krok po kroku

Podróż po pałacach proponujemy rozpocząć od Sztynortu. Zwiedzając region, można zboczyć w stronę Węgorzewa. Znajduje się tam zamek krzyżacki z 1398 roku. W okolicy Sztynortu znajduje się również dwór w Okowiźnie.

Następnie kierujemy się w stronę Jegławek, a dalej do Drogoszy. W pobliżu miejscowości Jegławki i Drogosze znajduje się pałac w Rodelach oraz dwory w Skandławkach i Kolkiejmach. Po drodze mijamy również Barciany, w których również warto zwrócić uwagę na zbudowany w 1384 roku zamek krzyżacki.

Kolejnym punktem na mapie są Galiny. Nieopodal znajduje się również pałac w Łabędniku.

Dalej kierujemy się do pałacu w Łężanach. Wycieczkę możemy poprowadzić od strony miasta Reszel i poświęcić nieco czasu na zwiedzenie zamku i muzeum. Następnie na trasie są Nakomiady. 12 km od miejscowości leży Ryn, a w nim zbudowany w 1377 roku zamek.

A jeżeli chcielibyśmy przedłużyć podróż po pałacach, możemy skierować się w stronę Olsztynka i odwiedzić Warlity Małe. Po drodze polecamy zobaczyć pałac w Sorkwitach nieopodal Mrągowa.

Łabędnik fot.P.Mrozowski
Pałac w Łabędniku – fot. Paweł Mrozowski
Dwór w Skandławkach
Pałac w Warlitach
Pałac w Okowiźnie
Widok zamku w Rynie – 12 km od Pałacu w Nakomiadach
WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz