Co zwiedzić w Mikołajkach

O Mikołajkach mówi się, że są sercem regionu. Na całych Mazurach nie ma równie chętnie odwiedzanego miasta. Choć Mikołajki słyną przede wszystkim z miłości do żagli, a główną atrakcją jest Wioska Żeglarska, to miejscowość ta ma do zaoferowania o wiele więcej. Co zwiedzić w Mikołajkach? Ruszaj z nami na wycieczkę!

Gdzie są Mikołajki?

Mazurskie jeziora – Jezioro Mikołajskie

Mikołajki leżą w powiecie mrągowskim, w gminie Mikołajki, w województwie warmińsko-mazurskim. Położone na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, pomiędzy jeziorem Mikołajskim a jeziorem Tałty. W pobliżu miasta znajdują się również inne jeziora; jezioro Śniardwy, jezioro Łuknajno, jezioro Tałtowisko oraz mniej znane zbiorniki jak jezioro Głębokie czy Inulec. Ta ciekawa lokalizacja sprawia, że miasto stało się jednym z najbardziej turystycznych na terenie Mazur.

Mikołajki – atrakcje turystyczne

Miasto znane jest przede wszystkim z jej walorów żeglarskich. Otoczone mazurskimi jeziorami stanowi świetną bazę dla miłośników portowego życia. To tutaj znajduje się osławiona Wioska Żeglarska, w której gwarne życie toczy się przez cały sezon. Jednak atrakcji w Mikołajkach jest dużo więcej. Znajdziesz tu liczne trasy rowerowe, w sezonie letnim skorzystasz z chwili odpoczynku nad plażą miejską, odwiedzisz festiwal szantowy i obejrzysz kilka ciekawych zabytków.

Jezioro Mikołajskie w Mikołajkach

Mikołajki

Wielbiciele sportów wodnych z pewnością docenią możliwości, jakie daje lokalizacja Mikołajek. Do wyboru mamy tu kilka akwenów, w tym oczywiście jezioro Mikołajskie. Jezioro o powierzchni 5 km kwadratowych leży na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Zbiornik ten łączy się z jeziorem Śniardwy oraz jeziorem Bełdany, oraz Tałty.

Jezioro Mikołajskie ma dobrze rozwiniętą infrastrukturę portową. Mniejszych przystani jest tam wiele. Z łatwością natkniesz się również na większe porty, mowa oczywiście o Wiosce Żeglarskiej lub zlokalizowanym przy promenadzie Porcie Miejskim.

Nad brzegiem jeziora znajduje się plaża miejska z kąpieliskiem strzeżonym. Nad jeziorem Mikołajskim, wzdłuż jego wschodniego brzegu, biegnie promenada pełna miejsc noclegowych oraz restauracji.

Zbiornik to raj dla wielbicieli sportów wodnych. Wypożyczalniami sprzętu wodnego nie brakuje, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Kajaki, rowery wodne czy deski SUP.

Zbiornik ten leży niedaleko trasy kajakowej rzeką Krutynią. Spływ kajakowy można rozpocząć w wielu miejscach, w zależności od czasu, jaki chcemy spędzić w kajaku. Atrakcje tego szlaku są liczne, to jeden z najbardziej malowniczych i najczęściej wybieranych szlaków na Mazurach.

Wioska Żeglarska w Mikołajkach

Wioska Żeglarska w Mikołajkach często określana jest najpiękniejszym portem na Mazurach. Tutaj życie portowe toczy się przez całą dobę, w sezonie każdego dnia miejsce to odwiedza około 3500 osób. Świetnie wyposażona marina, ma dużo do zaoferowania. Przede wszystkim jej lokalizacja – przystań znajduje się w centrum Mikołajek.

Przy porcie znajdują się dwie tawerny. W sercu wioski otwarta na gości jest Tawerna Pod Złamanym Pagajem, w której posłuchasz szant i zjesz tradycyjne, mazurskie dania. Druga, charakterystyczna tawerna ustylizowana na łódź, również zachęca do wejścia muzyką graną na żywo na hali koncertowej. Na terenie wioski funkcjonuje również Restauracja Lady Mary, serwująca dania kuchni śródziemnomorskiej.

W sezonie w Wiosce Żeglarskiej koncertów można spodziewać się codziennie.

Promenada w Mikołajkach

Nad jeziorem Mikołajskim warto zaplanować spacer promenadą. Trasa zaczyna się przy Alei Żeglarzy, czyli przy umownej graniczy pomiędzy Tałtami, a jeziorem Mikołajskim (w tym miejscu znajduje się most drogowy). Idąc wzdłuż alei, miniesz kolejny most, tym razem pieszy. W nocy jest on podświetlany, to jeden z charakterystycznych punktów miasta. Następnie trasa biegnie przy Rynku w Mikołajkach, gdzie znajduje się charakterystyczna fontanna. Dalej mijamy Wioskę Żeglarską, Statek Chopin oraz wiele lokali gastronomicznych i kawiarni.

Plaża miejska Mikołajki

W Krainie Wielkich Jezior Mazurskich nie brakuje kąpielisk, również w Mikołajkach jest ich kilka. Jednym z najczęściej odwiedzanych jest kąpielisko na Jeziorze Mikołajskim. Plaża Miejska ulokowana jest na 70m linii brzegowej. Na terenie plaży znajduje się budynek z toaletami oraz natryskami. Oznakowane kąpielisko jest strzeżone. Goście mogą skorzystać z pomostów.

Jezioro Tałty w Mikołajkach

Jezioro Tałty również zlokalizowane jest na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich i leży po północnej stronie miasta. Tutaj również znajdują się wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz liczne miejsca noclegowe.

Hotel Gołębiewski – Park wodny

Hotel Gołębiewski – Mikołajki

Przy jego brzegu znajduje się jeden z najbardziej znanych hoteli na Mazurach, mowa oczywiście o Hotelu Gołębiewski. Atrakcje w Mikołajkach można również znaleźć w jego wnętrzu. Czas warto tu spędzić w parku wodnym. Tropikana, aquapark znajduje się tuż przy budynku Hotelu Gołębiewski. Obiekt oferuje basen sportowy, basen rekreacyjny z falą, basen rzeka, brodzik dla dzieci, wanny jacuzzi, sauny, basen letnio-zimowy, tężnie solankowe, jaskinie solne oraz zjeżdżalnie. Park wodny to jednak nie wszystko, inne atrakcje hotelu to SPA, całoroczny tor saneczkowy alpine coaster oraz zjeżdżalnia pontonowa. Zimą otwierany jest stok narciarski.

Jezioro Śniardwy

Szeroki Ostrów (5)
Jezioro Śniardwy

Największe jezioro w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich i w całej Polsce, jezioro Śniardwy jest atrakcją samą w sobie. Często ze względu na wielkość określane jest mazurskim morzem. Jest jednak akwenem dość płytkim, średnia głębokość jeziora wynosi około 5,8 m. Okolice zbiornika są niezwykle malownicze. Znajduje się tu ciekawa atrakcja, niewielki, mazurski klif. Znajdziesz go w miejscu o nazwie Szeroki Ostrów. Atrakcje na Mazurach to w końcu również wyjątkowa przyroda!

Stacja Badawcza PAN w Popielnie

Nad Śniardwami znajduje się Stacja badawcza hodowli zwierząt PAN. W stacji badawczej hodowane są zwierzęta ras zachowawczych, czyli tych, których populacje zanikają. Znajdziesz tu między innymi koniki polskie, było rasy polska czerwona i nizinna czarno-biała. Stacja Badawcza PAN użytkuje również las pomiędzy jeziorami Śniardwy, Bełdany i Warnołty. W lesie prowadzone są obserwacje nad wolnożyjącymi konikami polskimi.

Mikołajki – atrakcje turystyczne w mieście

W Mikołajkach najciekawsze atrakcje znajdziesz również w mieście. Spacer połączony ze zwiedzaniem warto zacząć od Placu Wolności oraz Muzeum Reformacji Polskiej, jest obiekt położony zaledwie 400 metrów od rynku.

Plac wolności w Mikołajkach

W centrum miasteczka znajduje się Rynek, czyli Plac Wolności. Plac otaczają zabytkowe kamieniczki, w których znajdują się sklepy i restauracje. Na środku rynku postawiono fontannę z pomnikiem ryby w koronie. Odlany z brązu Król Sielaw jest obecny również w herbie Mikołajek.

Rybi król

Król Sielaw Mikołajki

Lokalna legenda głosi, iż w czasach, gdy do Mikołajek zaczęli przybywać osadnicy, bogowie pruscy nakazali Królowi Sielaw hamować chciwość ludzi. Rybi król niszczył więc sieci i wywracał łodzie. W końcu jeden z rybaków złowił Króla Sielaw w ogromną sieć. Ten obiecał, że gdy rybak daruje mu życie, sieci znów będą napełniać się rybami.

Jezioro Mikołajskie w północnej części łączy się z jeziorem Tałty. W miejscu połączenia przebiega most drogowy. Na jednym z filarów mostu również można dostrzec Króla Sielaw.

Ulica Michała Kajki w Mikołajkach

Ulica Michała Kajki

Lokalne powiedzenie brzmi Ulica Kajki to całe Mikołajki. Była to bowiem jedna z pierwszych ulic w mieście. Biegnie ona brzegiem jeziora Mikołajskiego, a jej długość wynosi około 2,5 km. Ulica porośnięta jest lipami, co dodaje jej uroku. Domy pochodzą z początku XX wieku. Obecnie w wielu znajdują się kwatery prywatne, pensjonaty, bary, sklepy i wypożyczalnie sprzętu wodnego. W tym miejscu znajduje się także neogotycki kościół z 1910 roku.

Kładka piesza w Mikołajkach

Kładkę nad jeziorem Mikołajskim stworzono z myślą o pieszych i rowerzystach. Most, który w konstrukcji przypomina żagiel, pięknie wkomponowuje się w krajobraz Mikołajek. Most zlokalizowany jest nieopodal wioski żeglarskiej. Widoki z tego miejsca są niezwykle malownicze, zwłaszcza przy zachodzie słońca. Również nocą kładka stanowi atrakcję, ponieważ jest pięknie podświetlana.

Statki wycieczkowe

Dużą popularnością w Mikołajkach cieszą się statki wycieczkowe. Rejsy od maja do końca września odbywają się codziennie. Zwiedzający mają do wyboru 1,5 godzinny rejs po wodach jeziora Śniardwy lub kilkugodzinną wycieczkę do miejscowości Ruciane-Nida. Portem statków pasażerskich w Mikołajkach jest Żegluga Mazurska. Statki cumują przy Alei Żeglarskiej.

Muzeum Reformacji Polskiej w Mikołajkach

W Mikołajkach znajduje się Muzeum Reformacji Polskiej. Muzeum poświęcone jest piśmiennictwu ewangelickiemu. W utworzonym w 1973 roku muzeum znajdują się cenne eksponaty związane z życiem religijno-kulturalnym za Mazurach oraz zabytki piśmiennictwa i drukarstwa ewangelickiego.

Kościół ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy w Mikołajkach

350 metrów od Placu Wolności znajduje się Kościół Ewangelicki Świętej Trójcy. W 1841 roku rozpoczęto budowę świątyni, a 1880 roku dodano do niego wieżę zegarową. W środku kościoła znajdują się drewniane empory oraz organy. Ściany kościoła ozdobiono obrazami i tablicami pamiątkowymi z XVII oraz XIX wieku.

Wejdź na wieżę widokową w kościele Św. Mikołaja w Mikołajkach

Wieża widokowa

Kościół Św. Mikołaja jest stosunkowo młodym budynkiem, lecz ciekawą atrakcją jest punkt widokowy znajdujący się na wieży. Wieża widokowa to świetna okazja do zachwycania się pięknem przyrody. Z punktu rozciąga się panorama Mikołajek i najbliższych okolic. Można dostrzec jezioro Śniardwy oraz Jezioro Łuknajno, położone na wschód od miasta. Wstęp na wieżę jest możliwy wyłącznie po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.

Co zobaczyć w okolicy? Ciekawe miejsca

To już wszystkie najciekawsze atrakcje turystyczne w Mikołajkach. Miejsc do odwiedzenia w w okolicy jest jednak wiele, polecamy wybrać się również poza granice miasta.

Mazurski Park Krajobrazowy

Około 20 km od Mikołajek leży Mazurski Park Krajobrazowy. W tym utworzonym w 1977 roku obszarze ochronnym znaleźć można wiele unikatowych gatunków roślin i zwierząt. Park warto odwiedzić, ponieważ jest to najstarszy i jeden z największych parków krajobrazowych w województwie warmińsko-mazurskim. Jego powierzchnia wynosi 536 km kwadratowych. To ogromna ilość ścieżek (150 km) dla wielbicieli turystyki aktywnej. Na terenie mazurskiego parku krajobrazowego utworzono punkty do obserwacji ptaków, tablice informacyjne oraz liczne kładki.

Miasto Ryn

Zaledwie 17 km od Mikołajek znajduje się kolejne, turystyczne miasteczko. Ryn warto odwiedzić choćby na chwilę, jednak warto zostać w nim na dłużej. Na zwiedzanie zamku krzyżąckiego należy poświęcić dłuższą chwilę, jednak atrakcji w tym mieście jest o wiele więcej. Do listy miejsc wartych zwiedzenia polecamy wpisać wiatrak holenderski, młyn wodny (wybudowany w drugiej połowie XIX wieku), a także muzeum regionalne.

Ruciane Nida

Śluza Guzianka

Położone 23,5 km od Mikołajek Ruciane-Nida. W tej miejscowości godne uwagi są między innymi Kościół Matki Bożej Ostrobramskiej (do 1945 roku był to kościół ewangelicki), wytłuszczania nasion, Śluza Guzianka. Jadąc do Rucianego-Nidy warto zatrzymać się w Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie. To wyjątkowe miejsce, stanowiące idealną okazję do obserwacji zwierząt. Na terenie parku żyją wilki, rysie, bobry, jelenie wiele innych.

Ścieżka edukacyjna Wokół Stawu w Pieckach

Wszystkim, którzy pragną kontaktu z naturą, z pewnością spodoba się ścieżka edukacyjna wokół stawu w Pieckach. Piecki leżą 19 km od Mikołajek. Trasa edukacyjna o długości 2 km, w połowie wiedzie po drewnianych kładkach. Biegnie wokół stawu, na którym znajdują się wyspy będące miejscem lęgowym wielu gatunków ptaków. Występują tam rybitwy, mewy, kaczki krzyżówki, kaczki gągoły, perkozy, derkacze oraz łabędzie.

Szeroki Ostrów (8)
Szeroki Ostrów – Okolice jeziora Śniardwy
Jezioro Łuknajno
WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz