Co zwiedzić w Węgorzewie? Atrakcje Północnej Bramy Mazur
Mazurskie miasteczko Węgorzewo nazywane jest Północną Bramą Mazur. Tu swój początek mają najwspanialsze, żeglarskie przygody. To tu zaczyna się lub kończy szlak Wielkich Jezior Mazurskich. Jednak Węgorzewo to nie wyłącznie przystań żeglarska, to również wiele ciekawych atrakcji i zabytków. Przedstawiamy najciekawsze z nich!
Gdzie leży Węgorzewo?
Węgorzewo to niewielkie miasto położone na Mazurach, w powiecie węgorzewskim. Miasto jest siedzibą miejsko-wiejskiej gminy Węgorzewo. To malownicze miasteczko otoczone jest lasami i jeziorami, co sprawia, że jest idealnym miejscem na wakacyjny wypoczynek.
Choć Węgorzewo może być doskonałym miejscem na spędzenie całego urlopu, to również stanowi świetną bazę wypadową do zwiedzania Mazur. W pobliżu znajduje się wiele turystycznych miast, takich jak Giżycko (ok. 25 km), Kętrzyn (ok. 35 km) czy Ryn (ok. 45 km). W regionie znajdziesz także wiele mniej znanych, a przepięknie położonych miejscowości, takich jak Ogonki, Kal, Kuty, Harsz czy Sztynort.
Poniżej przedstawiamy kilka miejsc, które warto odwiedzić w Węgorzewie.
Węgorzewo atrakcje turystyczne – zabytki
Wśród atrakcji w Węgorzewie znajduje się kilka wyjątkowych zabytków, między innymi zamek wybudowany przez Zakon Krzyżacki oraz zabytkowy kościół. Oto niektóre z zabytków:
Zamek krzyżacki w Węgorzewie
Jednym z głównych punktów turystycznych w mieście jest zamek krzyżacki zbudowany w XIV wieku, znajdujący się w centrum Węgorzewa. Historia zamku jest długa i niezbyt szczęśliwa. Rozpoczyna się 1398 roku, kiedy to na rzecznej wyspie rozpoczęto budowę twierdzy. W 1656 roku warownia uległa zniszczeniu przez Tatarów. Budowlę odbudowano, jednak utraciła średniowieczny charakter na rzecz rezydencji w barokowym stylu. Kolejne zniszczenie miało miejsce w 1835 roku, a następna przebudowa zupełnie zatarła jej pierwotną, historyczną formę. Obecnie zamek znajduje się w prywatnych rękach i od 2000 roku jest w renowacji. Nie jest udostępniony do zwiedzania.
Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie
Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie to kolejna atrakcja turystyczna, która z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom historii. W muzeum można zobaczyć zbiory związane z kulturą i tradycją regionu warmińsko-mazurskiego. W skład muzealiów wchodzi wiele eksponatów związanych z tradycyjnym życiem na wsi, takich jak narzędzia rolnicze, przedmioty gospodarstwa domowego, stroje ludowe, ozdoby, meble, a także różnego rodzaju pamiątki.
Park Etnograficzny nad Węgorapą
Największą atrakcją muzeum jest park etnograficzny, w którym umieszczono mazurskie chaty, a w nich meble, narzędzia i sprzęty, przedstawiające tradycyjne życie mieszkańców Warmii i Mazur.
Muzeum w Węgorzewie nie jest jedynie miejscem, w którym można poznać tradycję i kulturę regionu warmińsko-mazurskiego. To także przestrzeń, w której zwraca się uwagę na aktualne problemy społeczne i kulturowe. W muzeum organizowane są liczne wydarzenia, skupiające się na różnych aspektach współczesnego życia w regionie.
Muzeum Tradycji Kolejowej w Węgorzewie
Muzeum Tradycji Kolejowych w Węgorzewie mieści się w budynku dworca kolejowego, który powstał na przełomie XIX i XX wieku. Obiekt poświęcony jest historii kolei na terenie dawnych Prus Wschodnich.
W muzeum można zobaczyć wiele eksponatów związanych z historią kolei, między innymi urządzenia, narzędzia, stare rozkłady jazdy, fotografie i mapy.
Muzeum organizuje także liczne wydarzenia kulturalne, wykłady oraz warsztaty dla dzieci.
Kościół św. Piotra i Pawła
Kościół św. Piotra i Pawła to zabytek, który z pewnością warto zobaczyć w Węgorzewie. Ten piękny, późnogotycki kościół posiada wiele interesujących elementów architektonicznych. Wybudowany jako świątynia ewangelicka w pierwszej połowie XVII wieku. Po II wojnie światowej przeszedł w ręce katolików i jest w nich do dzisiaj. Kościół wzniesiony został z cegły na podmurówce z kamieni polnych. Jego wnętrze kryje gotyckie sklepienie oraz bogato zdobiony ołtarz z 1652 roku. Ciekawostką są również jedne z najstarszych organów na całych Mazurach, stworzone w latach 1647-48.
Co jeszcze warto zobaczyć w Węgorzewie?
Największą zaletą Węgorzewa jest jego położenie, miasto znajduje się przy jeziorze Mamry oraz Święcajty. Dodatkowego uroku dodaje krajobraz rzeki Węgorapy. Zabudowa miasteczka w dużej mierze została zniszczona podczas wojny, wciąż jednak można podziwiać stare kamieniczki, które okalają Plac Wolności. Oto lista atrakcji, które warto zobaczyć:
Kanał Węgorzewski i plaża nad jeziorem Mamry
Wśród atrakcji w Węgorzewie warto wyróżnić Kanał Węgorzewski łączący Węgorzewskie przystanie z jeziorem Mamry. Obecnie kanał jest atrakcją turystyczną, a wzdłuż jego brzegu biegnie ścieżka spacerowo-rowerowa, z której można podziwiać piękno okolicznej przyrody.
Od 2022 roku Kanał Węgorzewski jest w budowie, a jego brzegi zostały uregulowane, przez co kanał zatracił swój dziewiczy charakter. Nadal jest jednak miejscem, w które polecamy wybrać się na spacer.
Trasa spacerowa kończy się na molo i plaży nad jeziorem Mamry. W sezonie letnim działa tu strzeżone kąpielisko. Funkcjonują także niewielkie bary i wypożyczalnia sprzętu wodnego.
Port Keja
Dzięki dobrej infrastrukturze portowej oraz malowniczemu położeniu jest to popularne miejsce wypoczynku. Jednak port Keja to nie tylko miejsce do cumowania jachtów, ale również punkt startowy i końcowy Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Tutaj żeglarze rozpoczynają lub kończą swoje przygody. W sezonie działa tu tawerna i regularnie organizowane są koncerty szantowe oraz dyskoteki.
Zegar słoneczny i park Helwinga
Park zajmuje powierzchnię ponad 12 hektarów i jest położony w malowniczej okolicy, niedaleko centrum miasta. Pełen jest starodrzewia, a przez jego teren przepływa Węgorapa. Park Helwinga to miejsce, gdzie można odpocząć od zgiełku miasta i zrelaksować się wśród pięknej przyrody. W parku znajdują się liczne alejki spacerowe, ławki oraz miejsca do grillowania. Na terenie obiektu znajduje się również boiska, plac zabaw dla dzieci, otwarta siłownia i skate park. Ciekawą atrakcją dla dzieci jest galeria ryb żyjących w mazurskich jeziorach.
Park Helwinga to jedyny park w Węgorzewie. Polecamy jednak zwrócić uwagę na niewielki skwer na Placu Grunwaldzkim. Znajduje się na nim zegar słoneczny.
Cmentarz z okresu I wojny światowej nad jeziorem Święcajty
Cmentarz położony jest na malowniczym wzgórzu z pięknym widokiem na jezioro Święcajty. Na cmentarzu pochowano ciała niemieckich i rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli podczas walk. Cmentarz z okresu I wojny światowej nad jeziorem Święcajty jest miejscem pamięci i refleksji, które przyciąga co roku wielu turystów i pasjonatów historii. Na terenie mogiły znajduje się drewniany krzyż oraz pamiątkowa tablica. Miejsce to jest również wyjątkowym punktem widokowym, z którego roztacza się panorama jeziora Święcajty.
Obok cmentarza wybudowano drewnianą więżę widokową, której otwarcie planowane jest na 2023 rok.
Góra Konopki
Owiana tajemnicą, Góra Konopki to miejsce znane z ludowych podań. To również cmentarz żołnierzy armii Radzieckiej z okresu II wojny światowej. Wzniesienie znajduje się na wylocie w stronę Giżycka, do obiektu prowadzi trasa spacerowo-rowerowa. Miejsce to zainteresuje również poszukiwaczy skarbów, w jego okolicy znajduje się jedna ze skrzynek geocaching.
Aktywny wypoczynek
Węgorzewo to również wymarzone miejsce dla miłośników sportów wodnych i wędkarstwa. W mieście znajdują się wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz rowerów turystycznych. Okolica obfituje w jeziora, trasy rowerowe i piesze. Pobyt w Węgorzewie może być również świetną okazją do wzięcia udziału w spływie kajakowym rzeką Sapiną.
Rowerowa stolica Polski
Okolice Węgorzewa są bardzo popularne wśród miłośników turystyki rowerowej. Jest tu wiele ciekawych tras, które pozwalają poznać piękne krajobrazy Warmii i Mazur oraz zabytki i atrakcje turystyczne w okolicy. Oto kilka propozycji tras rowerowych w okolicach Węgorzewa:
Mała Pętla Mamr
Trasa ta prowadzi przez malownicze tereny Warmii i Mazur, a jej główną atrakcją jest jezioro Mamry, jedno z najpiękniejszych jezior w regionie. Ścieżka swój początek ma w Węgorzewie, a następnie wiedzie przez niezwykle urokliwe miejscowości takie jak Harsz, Sztynort i Przystań. Na trasie można podziwiać piękne widoki na jezioro oraz okoliczne lasy i pola. Wzdłuż jeziora znajduje się wiele urokliwych plaż i kąpielisk, które są idealnym miejscem do odpoczynku i relaksu. Trasa „Mała Pętla Mamr” jest łatwa i nie wymaga dużej kondycji fizycznej, dzięki czemu jest idealna dla całych rodzin. Na trasie znajdują się liczne miejsca, gdzie można odpocząć i zrelaksować się, a także skorzystać z lokalnych atrakcji.
Pętla Węgorzewska
Trasa rowerowa dookoła Węgorzewa to krótka i łatwa trasa, w sam raz dla amatorów. Ścieżka prowadzi wzdłuż Kanału Węgorzewskiego, a dalej drogą szutrową w stronę miejscowości kal. Ciekawymi atrakcjami na drodze jest Kolumna Kalska, Cmentarz wojenny Jagerhohe oraz Górę Konopki.
Wielka Pętra Jeziora Stręgiel
Około 30 km trasa prowadzi przez Węgorzewo oraz miejscowości Stręgiel, Stręgielek, Pozezdrze, Ogonki i Kolonia Rybacka. Na trasie znajduje się kilka plaż oraz kąpieliska. Wśród atrakcji wymienić można Kwaterę Himmlera w Pozezdrzu oraz Górę Konopki w Węgorzewie. W Ogonkach znajduje się popularna smażalnia ryb Sambor.
Green Velo
Przez Węgorzewo przebiega szlak Green Velo, czyli jedna z najdłuższych i najpiękniejszych tras rowerowych w Polsce. Jej długość wynosi ponad 2000 km, a prowadzi ona przez malownicze tereny wschodniej i północno-wschodniej Polski. Na trasie znajduje się wiele atrakcyjnych miejsc, w tym parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody oraz liczne zabytki.
Żeglarstwo i sporty wodne
Węgorzewo określane jest Północną Bramą Mazur. Tutaj rozpoczniesz lub zakończysz rejs szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich, który liczy ponad sto kilometrów i obejmuje ponad 20 jezior. Choć Węgorzewo nie cieszy się tak dużą popularnością, jak inne żeglarskie miejscowości, takie jak Giżycko czy Mikołajki, to nadal jest tu dla żeglarzy miejsce. Oferta portowa jest duża, odwiedzający mogą skorzystać z portu Keja, Mamry, przystani w ośrodku Piękny Brzeg (Święcajty), a także Mix Port w Ruskiej Wsi k. Węgorzewa.
W mieście znajduje się także port Żeglugi Mazurskiej, z którego można wypłynąć w rejs statkiem wycieczkowym.
Wake-up Węgorzewo
Na terenie ośrodka Piękny Brzeg nad Święcajtami funkcjonuje Wake-up Węgorzewo. Miejsce stworzone dla miłośników sporów wodnych i aktywnego wypoczynku. W ofercie znajduje się wakeboard, windsurfing, narty wodne, banan wodny i kula wodna. Możesz również skorzystać ze ścianki wspinaczkowej lub nauczyć nurkować pod okiem instruktora. Wypożyczysz tu również kajaki, rowery wodne, łodzie motorowe i żaglówki, a zimą bojery. Ponadto firma zajmuje się organizacją eventów firmowych oraz imprez okolicznościowych.
Co zwiedzić w okolicy?
Okolica Węgorzewa słynie z pięknych widoków, nieskażonej przyrody i świeżego powietrza. Turyści mogą tu wypocząć w ciszy i spokoju, z dala od zgiełku wielkich miast. Jeżeli atrakcje w Węgorzewie to dla Ciebie za mało, polecamy wybrać się na bliższe i dalsze wycieczki, po najciekawszych zabytkach w okolicy:
- XVI wieczny pałac Lehndorffów
- Bunkry w Mamerkach
- Młyn w Budrach
- Most Sztynorcki
- Pałac w Okowiźnie
- Wieża Bismarcka w Srokowie
- Kanał Mazurski
- Śluza Leśniewo Górne
- Śluza Leśniewo Dolne
- Śluza Guja: Piaski
- Muzeum Indian w Spytkowie
- Wysadzony most w Kruklankach
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.