Mazury z psem

Mazury z psem? Nic nie stoi na przeszkodzie! Mazurskie noclegi, ośrodki, kampingi, a zwłaszcza agroturystyki, często akceptują psiaki. Większość rezerwatów czy lasów jest również dostępna dla turystów z psami.

Co więcej, nawet firmy czarterujące jachty – np. Twist Czarter – akceptują czworonogi na pokładach swoich jachtów! Dowiedz się więcej, jak aktywnie spędzić czas wyjazdu na Mazurach z psem.

Jeziora na Mazurach

O czym pamiętać przed wyjazdem na Mazury z psem?

Wypoczynek na Mazurach z psem

Jeśli pierwszy raz wybierasz się na Mazury z psem, warto wcześniej zapoznać się, gdzie w pobliżu znajdziemy weterynarza. Na Mazurach niestety próżno szukać weterynarzy całodobowych, dlatego warto wziąć ten aspekt pod uwagę wcześniej. Przed wyjazdem polecamy zapakować na wszelki wypadek dla psiaka dodatkowe opatrunki, bandaże, sól fizjologiczną i środek do odkażania ran.

Znajdź nocleg w miejscu gdzie akceptują psy

Kolejną kwestią jest fakt, że nie każdy domek, apartament czy hotel akceptuje czworonożnych pupili.

Wśród tych, które akceptują zwierzęta, nie wszystkie oddają do dyspozycji gości pokoje, czy ogrodzone apartamenty i domki, które są przystosowane do przetrzymywania zwierząt, tak by pupilowi zapewnić bezpieczeństwo. Najlepiej wybrać miejsce, w którym mamy możliwość spędzenia czasu na wolnym powietrzu bez konieczności przetrzymywania psa na smyczy. Weź to pod uwagę poszukując noclegów. Noclegami, które akceptują psy i są do tego przystosowane są zazwyczaj agroturystyki, domki oraz prywatne kwatery z wysokim ogrodzeniem.

Lista ciekawych obiektów akceptujących psy – hotele i ośrodki wypoczynkowe:

Agroturystyki i domi, w których zamieszkasz z psem:

Jak przygotować psa na wyjazd na Mazury?

Na Mazurach jest niewiele klinik weterynaryjnych otwartych 24h na dobę

Szczepienia przed wyjazdem z psem na Mazury

Przed wyjazdem na Mazury z psem należy zadbać o aktualną książeczkę szczepień. Istotne jest zwłaszcza szczepienie przeciw wściekliźnie oraz zabezpieczenie psa przed kleszczami np. specjalną obrożą, tabletkami lub kroplami. Region słynie z dużej ilości komarów, insekty te męczą również czworonogi. Planując pobyt na Mazurach, do torby polecamy wrzucić także środek na komary dla psa.

Kleszcze na Mazurach

Niestety kleszczy jest na Mazurach całkiem sporo, dlatego poza wcześniej wspomnianym zabezpieczeniem farmakologicznym, zaopatrz się również w pęsetę lub specjalne cążki do usuwania nieproszonych gości.

Przydatna też będzie oczywiście szczotka w celu wyczesania intruzów oraz rzepów i kłaków, które mogą powstać podczas harcowania w wysokiej trawie.

Co spakować jadąc na Mazury z psem

Poza smyczą, obrożą na kleszcze, cążkami lub pęsetą oraz szczotką, zapakuj odpowiednią ilość karmy, legowisko, obrożę lub szelki.

Na wypadek gdyby nasz pupil się zgubił

Jak pewnie się domyślasz, na Mazurach żyje dużo dzikich zwierząt, a nasi czworonożni pupile uwielbiają od czasu do czasu za nimi pogonić. Nigdy nie spuszczaj psa w lasach i na polach, jeśli wiesz, że ma skłonność do ucieczek.

Nawet gdy przez cały czas trzymasz czworonoga na smyczy, zawsze warto obrożę wyposażyć w adresatkę z Twoim numerem telefonu oraz odblaskowym świetlikiem, gdybyś musiał poszukiwać psa w krzakach wieczorową porą. Gdy znaleziony pies przewożony jest do schroniska, zawsze na miejscu sprawdza się, czy posiada zarejestrowany numer chip. Jeżeli Twój pupil ma chip, pamiętaj o zarejestrowaniu go w bazach i przed wyjazdem upewnić się, że rejestracja nie straciła ważności.

Książeczka zdrowia psa

Na wypad na Mazury z psem zabierz koniecznie książeczkę zdrowia psa, na wypadek pilnej potrzeby udania się do weterynarza.

Zapakuj również szampon, ręcznik i jego ulubione smaczki!

Gdzie jechać na Mazury z psem?

Mazurskie miasta są pełne czworonożnych gości. Do wielu lokali wejdziesz z psem.

Mazury z psem to pomysł idealny pod każdym względem. Jeśli chcesz uciec od miejskiego zgiełku, uwielbiasz śpiew ptaków, to znajdziesz tutaj mnóstwo miejsc do długich spacerów, nie tylko w środku lasu, ale również po dzikiej plaży czy bezkresnych łąkach i polach.

Rezerwaty i przyroda – Mazury z psem

Mazury to świetne miejsce do wypoczynku

Jeśli zależy ci na spędzeniu czasu w otoczeniu pięknej, mazurskiej przyrody, to z pewnością uznasz, że wypoczynek nieopodal rezerwatów jest świetnym miejscem na wypad na wakacje ze swoimi psami.

Rezerwaty na Mazurach są piękne i jest ich całkiem sporo. Bardzo ciekawymi propozycjami są: Rezerwat Perkuny, Rezerwat Sztynort, Rezerwat Piłackie Wzgórza, Rezerwat Krutynia czy Rezerwat Ostoja Bobrów Bartosze. Pamiętaj, żeby w rezerwatach nie spuszczać psa ze smyczy.

Aktywny wypoczynek z psem na mazurach

Rowerowa stolica Mazur – Węgorzewo

Wycieczki rowerem

Jeśli interesują Cię wycieczki rowerowe, w których Twój pies biegnie u boku Twojego dwukołowca… to śmiało możesz postawić na Gminę Węgorzewo, Kętrzyn oraz Giżycko, czy też rejon puszczy Piskiej. Jest to cudowne miejsce na wyprawę rowerową w spokojnej okolicy.

Znajdziesz tutaj liczne ścieżki rowerowe prowadzące wśród lasów, nad jeziorem, obrzeżami miasta.

Łącznie ścieżki w tych gminach to kilkaset kilometrów traktów rowerowych, w tym osławiona trasa Green Velo prowadząca przez Węgorzewo niesamowicie malowniczymi nasypami, brzegami jezior oraz lasów.

Jogging z psem

Jednym z najlepszych sposobów na aktywny wypoczynek z psem to bieganie leśnymi ścieżkami i duktami.

Liczne, świetnie oznakowane szlaki turystyczne, pozwalają na długie, ciekawe i różnorodne trasy. Ogromna ilość ścieżek sprawia, że każdego dnia będziesz mógł wybrać zupełnie inny cel biegu.

Pamiętaj jednak, aby pies był na smyczy. Czasem na trasie możesz spotkać innych biegaczy, a niekiedy zwierzynę, za którą Twój pupil może pobiec, beztrosko zapominając o Tobie.

Pies pod żaglami

Jacht nad jeziorem

Jedną z najciekawszych opcji, na jaką można zdecydować się, zabierając na Mazury swojego czworonoga, jest czarter jachtów. Co prawda nie każdy armator oddaje do dyspozycji gości jachty z możliwością zabrania psa. W wielu miastach jest jednak kilka firm, które mają opcję pływania z psem.

Firmy akceptujące psy na jachcie

Jedną z takich firm jest Twist Czarter, który umożliwia wynajem jachtu dla Ciebie i Twojego psa.

Armator oddaje do Twojej dyspozycji liczne jachty, gdzie jest w pełni wyposażona kuchnia, Webasto i liczne udogodnienia. Dzięki temu Ty możesz spędzić wakacje na pełnym luzie. Czas natomiast przeznaczyć na relaks, liczne atrakcje turystyczne Mazur, czy zwiedzanie obiektów historycznych.

Nocleg w kamperze z psem – objazdowo!

Kamper na wynajem od CampU na plaży w Kolonii Rybackiej

Inną opcją na Mazury z psem i wypoczynek, jest wynajęcie kampera. Objazd Mazur jak długie i szerokie w apartamencie na czterech kołach, to coś co pokocha cała rodzina.

Możliwość wynajęcia kampera dla osób podróżujących z psami jest firma CampU.

Dodatkowym atutem wycieczki kamperem są noclegi na dziko! Umożliwiają np. nocleg w pobliżu Puszczy Piskiej.

Puszcza Piska to super miejsce na pobyt pełen atrakcji związanych z przechadzkami leśnymi traktami, spotkanie z dziką przyrodą oraz zwierzętami leśnymi.

Co zwiedzać na Mazurach z psem?

Najciekawszymi z atrakcji, jakie można zwiedzić są z pewności obiekty historyczne. Takie jak zamki oraz bunkry z czasów II Wojny Światowej. Niestety z psem do wnętrza większości zamków nie wejdziesz, można je jednak śmiało oglądać z zewnątrz. Z psem w średniowiecznych twierdzach można jednak nocować! Taką opcję ma hotel St. Bruno w Giżycko oraz Hotel Zamek Ryn.

Wśród warowni warte zwiedzenia są z pewnością:

Jeśli chodzi o bunkry, Mazury są prawdziwą skarbnicą i gratką dla miłośników II Wojny Światowej.

Bunkry na Mazurach:

Innymi ciekawymi atrakcjami wartymi odwiedzenia na Mazurach i w okolicach są Most w Stańczykach, Twierdza Boyen w Giżycku, Śluza Leśniewo Górne. Ciekawa jest także Wioska Żeglarska w Mikołajkach, choć ta ze względu na tłumy może nie sprzyjać bardziej nieśmiałym psom.

Zamek Krzyżacki w Barcianach
Hotel St. Bruno – Zamek Krzyżacki w Giżycku
Zamek Krzyżacki w Reszlu
Hotel Zamek Ryn – Zamek Krzyżacki w Rynie
Mikołajki
Mamerki
Twierdza Boyen
Rezerwaty są dostępne do zwiedzania bez dodatkowych opłat
Kwatera Himmlera w Pozezdrzu (3)
Bez dodatkowych opłat zwiedzisz Kwaterę Główną Himmlera w Pozezdrzu
Na Mazurach każdy pies jest mile widziany
Na Mazurach domki znajdują się często bezpośrednio przy linii brzegowej, z czego korzystają psy
Domek z własną działką to rzadkość, najczęściej są w mniej turystycznych miejscowościach
Kamper
Nocleg nad jeziorem w kamperze
Ośrodek w Wilkasach
Ośrodek w Węgorzewie
Kamper nad jeziorem Śniardwy
Przyjazd na mazury to sama frajda dla psa
Wiele form odpoczynku
Woda idealna do pływania dla Ciebie i psa – na Mazurach jest wiele dzikich brzegów
Ogrodzona działka w Świdrach – pies może biegać luzem
WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz