Dlaczego Mazury to Cud Natury?

Sformułowanie wzięło się z akcji New7Wonders mającej na celu wyłonienie nowych światowych cudów natury oraz ogólnie nowych cudów świata, na kształt tych antycznych. W konkursie wzięło udział 440 miejsc, z czego jedynie 28 dostało się do finału. Wśród finałowej 28 były właśnie nasze cudne Mazury. Czy wygrały i dlaczego bez względu na konkurs mazury są cudowne? O tym dowiesz się z artykułu!

Nowe Siedem Cudów Natury

Konkurs na nowe cuda natury zorganizowała fundacja New7Wonders i wystartował w roku 2007, a zakończył się finałem w roku 2011. Do konkursu zgłoszono aż 440 miejsc na całym świecie, w tym jedno w Polsce dostało się do ścisłego grona 28 finalistów. Właśnie mazury.

To właśnie w tym okresie w Polsce i na świecie prowadzona była akcja „Mazury Cud Natury”, które od tamtego czasu utarło się jako slogan naszego regionu.

Kto wygrał konkurs New7Wonders?

Wśród zwycięzców konkursu na nowe cuda natury znalazły się: Wyspa Jeju w Korei Południowej, Puerto Princesa na Filipinach, Puszcza Amazońska, Wodospady Iguazu położone na granicy Argentyny i Brazylii, Zatoka Ha Long w Wietnamie, Park Narodowy Komodo w Indonezji oraz Góra Stołowa w RPA.

Kto jeszcze znalazł się w finale?

W finale konkursu mazurskie jeziora konkurowały z wyżej wymienionymi zwycięzcami oraz między innymi z takimi miejscami jak Wezuwiusz we Włoszech, Galapagos w Ekwadorze, Zatoka Milforda w Nowej Zelandii, Kilimandżaro w Tanzanii, Czarny Las w Niemczech czy Uluru w Australii.

Znajdujące się w Województwie warmińsko-mazurskim jeziora niestety nie wygrały tytułu Cudu Natury. Jednak czy listę cudów można zamknąć w liczbie siedem? Kiedy oglądamy świat, a zwłaszcza naszą piękną krainę wiemy, że mamy do czynienia z czymś niesłychanie wyjątkowym.

I mamy na to dowody!

Witaj w Krainie Wielkich Jezior

Mazury to przede wszystkim jeziora. Z jednej strony są domem dla licznych gatunków ryb, ale i żeglarskim rajem. Nie bez przyczyny Mazury Cud Natury to inaczej „Kraina Tysiąca Wielkich Jezior”.

Na Mazurach znajduje się aż 2600 jezior. Jednak co ciekawe… zbiorników wodnych jest znacznie więcej. Na przykład tylko tych zajmujących ponad dwa hektary jest ponad trzy tysiące!

Nie sposób też wspomnieć, że Mazury to nie tylko „Kraina Tysiąca Jezior”, ale również „Kraina Wielkich Jezior”. I słusznie! Na terenie Mazur nie tylko znajduje się największe jezioro w Polsce zwane „mazurskim morzem” jezioro Śniardwy , ale również drugie największe Mamry.

Jeziora połączone są ze sobą licznymi kanałami, przesmykami czy rzekami. Łączą się w piękne szlaki, które doceniają liczni żeglarze, kajakarze.

Co ważne, w północno-wschodniej Polsce jest całkiem wietrznie i właśnie dlatego Mazury są rajem nie tylko dla żeglarzy. Z tutejszych warunków skorzystać mogą również miłośnicy sportów wodnych, takich jak kite, wakeboard czy windsurfing.

Bogata fauna i flora

Ale oczywiście o tym, jak cudowne są Mazury świadczy fauna, flora i ukształtowanie terenu.

Na Mazurach znajduje się park dzikich zwierząt, blisko sto rezerwatów w tym rezerwat żubrów, parki krajobrazowe, liczne lasy i niezwykle bogate życie w tych lasach.

Jakie zwierzęta spotkamy na mazurach?

Wymieniać można długo. Bo Warmia i Mazury to dom dla większości gatunków zwierząt żyjących w kraju. A więc spotkamy tutaj jelenia, łosia, wilka, orła bielika, bocian białego i bociana czarnego. Mazury słyną również z żubrów!

W regionie jest ich ponad setka i znajdują się w Puszczy Boreckiej. Właśnie w Puszczy Boreckiej odrodziła się zagrożona wyginięciem populacja tego dostojnego zwierzęcia.

Jakie inne wyjątkowe gatunki można spotkać? Na przykład konia Przewalskiego (Stacja Badawcza Polskie Akademii Nauk w Popielnie), koniki polskie, daniele, muflony czy Mandżuk Chiński (Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie).

Jakie ryby złowimy w mazurskich jeziorach

Mazury to raj dla wędkarzy. Region obfituje w liczne gatunki ryb oraz miejsca, w których można te ryby łapać. Złapiemy tutaj:

  • miętus
  • szczupak
  • sandacz
  • sieja
  • sum
  • węgorz
  • płoć
  • okoń
  • sielawa
  • lin
  • amur
  • karp
  • kleń
  • leszcz
  • troć
  • ukleja
  • karaś
  • boleń
  • brzana
  • jaź
  • wzdręga
  • tołpyga
  • i wiele innych.

Rezerwaty na Mazurach

Region obfituje również w liczne rezerwaty przyrody, jest ich łącznie aż 33. Aby zapoznać się z ich listą przejdź na stronę dedykowaną rezerwatom przyrody: Rezerwaty na Mazurach.

Jeziora mazurskie świadkami historii

Mazury to również kawałek wielkiej historii.

To właśnie na Mazurach, w Mamerkach, mieściła się Kwatera Główna Wojsk Lądowych III Rzeszy Niemieckiej podczas II Wojny Światowej.

To tu znajduje się Wilczy Szaniec w Gierłoży, gdzie dokonano najsłynniejszego zamachu na Adolfa Hiltera.

Ale przecież Mazury to nie tylko historia XIX wieku. Po pierwsze to właśnie w północno-wschodniej Polsce stoczona została największa bitwa średniowiecznej Europy. To właśnie na Mazurach, znajdują się pola bitwy pod Grunwaldem, na których co roku odbywa się efektowna inscenizacja tejże bitwy. Niezawodnie, co roku wygrywają wojska Władysława Jagiełły!

Na Warmii i Mazurach znajdują się liczne zamki krzyżackie, w tym ten największy w Europie – Zamek w Malborku. Ale warto również wspomnieć o innych, takich jak ten w Lidzbarku Warmińskim, Reszlu, Braniewie, Ostródzie czy Fromborku.

Również we Fromborku żył przez lata i opracowywał swoje teorie, największy astronom świata jakim był Mikołaj Kopernik. Jego historię również można poznać dzięki Szlakowi Kopernikowskiemu.

Bogata oferta turystyczna

Mazury to nie tylko przyroda, to również liczne atrakcje dla turystów i mieszkańców Mazur! Co warto robić i zobaczyć na mazurach?

Sporty wodne

Wielkie Jeziora Mazurskie to przede wszystkim bogata oferta dla miłośników sportów wodnych. Zarówno mieszkańców, jak i odwiedzających.

Na Mazurach można uprawiać żeglarstwo, kitesurfing, windsurfing, kajakarstwo, wioślarstwo. Można wynająć houseboat, deskę SUP, skuter wodny czy nurkować.

Wędkarstwo na mazurach

aktywny wypoczynek na Mazurach - wędkowanie

Mazury to też Polska „mekka” wędkarstwa. Liczne jeziora Mazur obfitują w ryby. Można złowić tu szczupaka, lina, leszcza, płocie, okonia, karasia, przepysznego sandacza czy legendarnego węgorza!

Aby łowić na Mazurach należy zapoznać się z przepisami prawa oraz posiadać specjalnie uprawnienia, w o których pisaliśmy w artykule: Wędkowanie na Mazurach wszystko co musisz wiedzieć.

Miejsca, które warto zobaczyć

Na Twojej liście muszą znaleźć się wcześniej wymienione lokalizacje historyczne i przyrodnicze. Co jednak jeszcze warto zobaczyć? Jeśli nie wiesz, co warto zobaczyć na Mazurach, koniecznie dopisz poniższe miejsca do listy!

Idealne miejsce na rowery!

Węgorzewo na Mazurach

Lasy, brzegi jezior, miasta, rezerwaty, parki krajobrazowe i wiele najpiękniejszych miejsc na Mazurach… to wszystko możesz zobaczyć z siodełka swojego jednośladu.

To proste, ponieważ na Mazurach są setki, jeśli nie tysiące kilometrów ścieżek i szlaków rowerowych.

Jedną z najważniejszych jest Green Velo. Cały szlak rozpoczyna się (lub kończy, jak kto woli) w Elblągu. Biegnie przez Tolkmicko, Frombork, Braniewo, Pieniężno, Górowo Iławieckie, Lidzbark Warmiński, Bartoszyce, Korsze, Kętrzyn, Węgorzewo, mazurska część kończy się w Gołdapi.

Jeśli jednak wolisz mniej uczęszczane szlaki… znajdziesz ich setki, od tych okalających miasta, prowadzących brzegami najpiękniejszych jezior, edukacyjnych czy po prostu nieoznaczonych leśnych duktów, na których pierwszy postawisz nogę… lub oponę!

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz