Najpiękniejsze miasta na Mazurach

Na mapie Mazur jest wiele zakątków, które warto odwiedzić. Kraina Wielkich Jezior wypełniona jest malowniczymi terenami, zachwycającymi zabytkami i spokojem płynącym z natury. Nietrudno znaleźć idealne miejsce na wypoczynek. Aby jeszcze bardziej ułatwić to zadanie, stworzyliśmy listę 8 lokalizacji wartych uwagi.

Giżycko – serce regionu

Giżycka nikomu przedstawiać nie trzeba, jednak w takim zestawieniu nie mogłoby go zabraknąć. Choć Giżycko zalicza się do jednego z największych miast na mazurach, nadal wygrywa tu natura.

Otoczone jest bowiem jeziorami Niegocin oraz Kisajno. Dzięki tak malowniczej lokalizacji, Giżycko to idealne miasto dla miłośników żeglarstwa. Z łatwością wyczarterujesz tu jacht, nawet bez patentu i wyruszysz na mazurskie wody. Okolica oprócz dobrej oferty portowej, pochwalić się może licznymi tawernami. W sezonie niemal codziennie odbywają się tu koncerty szantowe z muzyką na żywo.

W Giżycku godne uwagi są liczne zabytki, na przykład most obrotowy z XIX wieku. Każdego roku obiekt cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Most obrotowy wybudowano nad urokliwym Kanałem Łuczańskim. Kolejnym miejscem, które trzeba zobaczyć, jest Twierdza Boyen. Atrakcję tę szczególnie docenią fascynaci historii.

Warte odwiedzenia są także zabytkowa wieża ciśnień, wzgórze Świętego Brunona oraz Zamek Krzyżacki. Będąc w Giżycku, nie można nie skorzystać z uroków miejskiej plaży oraz molo. Na deptaku nie brakuje restauracji, w których znajdziesz przepyszne, lokalne jedzenie oraz niepowtarzalną atmosferę.

W mieście warto wybrać się także do Lasu miejskiego. Znajduje się w nim urokliwa altana na jeziorku, ciekawe ścieżki edukacyjne oraz miejsce, w którym możesz rozpalić ognisko.

Mikołajki – żeglarska stolica

Wyjeżdżając na mazury, trzeba tu zajechać. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych miejscowości w województwie warmińsko-mazurskim, położona nad jeziorem Mikołajskim i jeziorem Tałty. Szczególną sławą cieszy się port Wioska Żeglarska.

Jednak Mikołajki to nie tylko porty, znajdziesz tu naprawdę ciekawe miejsca! Jednym z nich jest Muzeum reformacji Polski, które w swoich zbiorach posiada unikatowe muzealia z zakresu piśmiennictwa i drukarstwa. Na liście lokalizacji do zobaczenia polecamy wpisać Kościół Świętej Trójcy oraz Kościół Świętego Mikołaja z wieżą widokową. Z wieży roztacza się przepiękna panorama miasta oraz jeziora Mikołajskiego.

Popularną atrakcją jest rejs statkiem po Śniardwach. Nic dziwnego, jezioro Śniardwy, czyli największe jezioro w Polsce jest niezwykle malownicze, a napawanie się widokami z pokładu statku to jedno ze wspomnień, które warto przywieźć z urlopu na mazurach.

Mikołajki i jezioro Mikołajskie to idealne miejsce na spędzenie aktywnie czasu. Skorzystać możesz z szerokiej oferty sportów wodnych. Nauczysz się tu surfingu, spróbujesz wakeboardingu, wypożyczysz kajak oraz deskę SUP.

Ełk – Miasto pełne atrakcji

Trzecie miejsce wśród najpiękniejszych miejsc na mazurach zajmuje Ełk. Miasto położone na pojezierzu Ełckim, chętnie odwiedzane jest przez turystów. Obok Ełku zlokalizowane są Jezioro Ełckie oraz Sunowo.

Wśród zabytków warto zwrócić uwagę na Kościół Najświętszego Serca Jezusowego, ruiny zamku krzyżackiego i kamienice mieszkalne z przełomu XIX i XX wieku. Ciekawa jest także wieża ciśnień, która jest jedną z najlepiej zachowanych wież ciśnień na mazurach. Planując trasę spacerową, polecamy odwiedzić stary ratusz, dawną szkołę muzyczną, Muzeum Historyczne w Ełku, a także most na jeziorze Ełckim.

Godna uwagi jest promenada nad jeziorem Ełckim. Dzięki licznym restauracjom i kawiarniom życie toczy się tu niemal całą dobę. W Ełku dobrze poczują się także dzieci. Całą rodziną wybrać się można do Parku wodnego, skansenu pszczelarskiego oraz na Ełcką kolejkę wąskotorową.

Rydzewo – Spokojne i malownicze

Wierzymy, że powiedzenie mazury cud natury powstało właśnie tutaj. Ta niewielka miejscowość pochwalić się może sporą popularnością. Dlatego postanowiliśmy zrobić dla niej wyjątek i pomimo, że jest wsią, uwzględnić ją w tym zestawieniu. Z pewnością jest to jedna z najbardziej klimatycznych miejscowości w Polsce.

Okolice Rydzewa to najpiękniejsze miejsca na mazurach. Jeziora, lasy i bliskość przyrody sprawiają, że lokalizacja ta ma swój niepowtarzalny klimat. Będąc w tym miejscu, polecamy odwiedzić Tło dla mew, unikatowy, kameralny port o niezwykłym charakterze. Posłuchasz tutaj koncertów na żywo, poznasz bratnie dusze przy ognisku oraz wyczarterujesz jacht. Spróbować tu możesz wielu sportów wodnych. Wypożyczysz tu kajak, a nawet deskę SUP.

W Rydzewie znajduje się zabytkowy, XVI wieczny kościół św. Andrzeja Boboli.

Ryn – Miasto z długą historią

Niewielkie miasteczko, które mogłoby wygrać plebiscyt na najpiękniejsze miejsca na mazurach. Oprócz uroków natury i wyjątkowej architektury czeka Cię tu także moc atrakcji. Położone pomiędzy jeziorami Ołów i Ryńskie.

Historia Rynu jest długa i można ją oglądać w tutejszych zabytkach. Na liście miejsc do odwiedzenia z pewnością warto wpisać Zamek Krzyżacki, odrestaurowany młyn wodny, wiatrak holenderski, a także wieżę ciśnień, która również została poddana rewitalizacji.

Obecność jeziora Ołów powoduje, że miejsce to chętnie odwiedzane jest przez wędkarzy. Objęty strefą ciszy zbiornik zarybiony jest przez szczupaka, okonia, sielawę, sieję, leszcza, węgorza, lin oraz płoć.

Będąc w Rynie, warto odwiedzić oddalony o 28 km Wilczy Szaniec.

Ostróda – W rytmie Reggae

To miasto doceniane jest przez turystów między innymi ze względu na ciekawe położenie. Zlokalizowane jest w okolicy kilku jezior: Drwęckiego, Pauzeńskiego, Morliny, Lichtajny oraz Szeląg Wielki. Ostróda jest częścią pojezierza Iławskiego. To tutaj znajduje się najdłuższe jezioro w Polsce, jezioro Jeziorak.

Wśród zabytków Ostródy wymienić warto Dworzec kolejowy z końca XIX w oraz XX wieczną kolejową wieżę ciśnień, Gmach Urzędu Miasta, Wieżę Bismarcka, Neogotycką wieżę ciśnień przy ulicy Drwęckiej, także liczne obiekty sakralne. Główną atrakcją jest zamek krzyżacki. Zamek w Ostródzie jest po Zamku Kapituły Warmińskiej, jednym z najczęściej odwiedzanych obiektów tego typu na Warmii i Mazurach.

W Ostródzie co roku organizowany jest kultowy już festiwal, Osróda Reggae Festival. Pierwsza edycja odbyła się w 2001 roku, a na Ostródzkiej scenie wystąpiło wiele gwiazd polskiej i zagranicznej sceny reggae.

Ruciane Nida – W sercu puszczy

Miejscowość Ruciane Nida położona jest pośród lasów puszczy piskiej. Oprócz leśnego otoczenia, miasteczko pochwalić się może bliskością jezior. Znajduje się tu jezioro Bełdany, Nidzkie oraz Guzianka Wielka. Ciężko więc o lepszą lokalizację. Obecność jezior i lasów sprawiają, że Ruciane nida jest prawdziwą oazą spokoju. A czy nie po relaks i odpoczynek przyjeżdża się na Mazury?

Towarzystwo lasów puszczy piskiej zapewnia wiele tras spacerowych. To miejsca na mazurach, które pokochają wielbiciele aktywnego wypoczynku.

W tej malutkiej miejscowości znajdziesz zaskakująco dużo atrakcji. Znajdziesz tu charakterystyczny, XX wieczny Kościół pw. Matki Bożej Ostrobramskiej, Wyłuszczarnię nasion, Śluzę Guzianka, Kompleks fortyfikacji z przełomu XIX i XX w. oraz wieżę wodną.

Niedaleko znajduje się park dzikich zwierząt w Kadzidłowie, w których zwierzęta żyją w warunkach zbliżonych do naturalnych. Na zwiedzanie parku z przewodnikiem należy zarezerwować 1,5 godziny. Park dzikich zwierząt w Kadzidłowie nie jest jednak tradycyjnym miejscem tego typu. Tutaj obcujesz ze zwierzętami oko w oko! Podczas spaceru po parku wejdziesz do zagród, dowiesz się o zwyczajach i biologii poszczególnych gatunków oraz przywieziesz mnóstwo ciekawych zdjęć. Wśród zwierząt znajdują się tu rysie, jelenie, bobry, wydry, wilki, puchacze i wiele więcej.

Węgorzewo – Północna brama Mazur

Jeśli myślisz o spokojnym wypoczynku, trafiłeś idealnie. Węgorzewo to jedno ze spokojniejszych miast w regionie. Choć położone nad jeziorem Mamry na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, zdaje się nieco na uboczu. Dzięki bliskości natury, jeziora i małej popularności, znajdziesz tu wiele najpiękniejszych miejsc.

Największą atrakcją jest park etnograficzny przy Muzeum Kultury Ludowej. Na terenie skansenu zwiedzić można oryginalne, mazurskie chałupy z XIX wieku, a w nich przedmioty codziennego użytku, z których najstarsze pochodzą z lat 60 XX wieku.

Inne atrakcje warte odwiedzenia, to Zamek Krzyżacki z XIV wieku, zabytkowy Kościół Świętych Piotra i Pawła, trasa spacerowa nad plażę Mamry oraz Góra Konopki. Ciekawostką może być także dworzec kolejowy, w którym stworzono Muzeum Tradycji Kolejowej.

Jadąc na Mazury i będąc w okolicach Węgorzewa, trzeba odwiedzić cmentarz Cmentarz wojenny Jägerhöhe. Oprócz miejsca pamięci i ciekawostki historycznej cmentarz pełni również funkcję punktu widokowego. Roztacza się z niego przepiękny widok na jezioro Święcajty. Mało jest równie zjawiskowych miejsc na mazurach!

Region słynie także ze spływów kajakowych. W pobliżu Węgorzewa spłynąć można szlakiem rzeką Sapiną, a także mniej znaną, trasą rzeką Węgorapą.

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz