Mazury gdzie na rower – najlepsze ścieżki rowerowe na Mazurach
Najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce? Zdecydowanie te na Mazurach! Jeziora, rzeki, lasy i niekończące się pola. A pośród nich Ty, mkniesz beztrosko na rowerze i napawasz się malowniczymi widokami. Nie musisz długo szukać, region oferuje ogromną ilość pięknych tras. Niezależnie czy jeździsz na rowerze od dziecka, czy przed Tobą dopiero pierwsze, dłuższe wycieczki rowerowe – na Mazurach bez problemu znajdziesz odpowiednią trasę.
Kraina Tysiąca Jezior – najciekawsze trasy rowerowe
Mazurskie jeziora zna każdy, w końcu co roku przyciągają turystów z całej Europy. I choć kierunek ten wybierają przede wszystkim wielbiciele żagli, to również rowerzyści nie będą się tu nudzić. W okolicy wielkich mazurskich jezior tras rowerowych jest wiele, a każda na swój sposób piękna i wyjątkowa. Przychodzimy z propozycją najciekawszych tras rowerowych:
Warmia, Mazury i Suwalszczyzna – Green velo
O Green Velo słyszał każdy, szlak prowadzi po pięciu województwach wschodniej polski. Od warmińsko-mazurskiego, przez podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Cała trasa to aż 2000 km, a jej przejechanie to wyjątkowe przeżycie, na które porwać się mogą doświadczeni rowerzyści. Jednak fragmenty szlaku Green Velo pokochają wszyscy. Jeśli rowerowe klimaty nie są Ci aż tak bliskie, by pokonać cały szlak, polecamy spróbować właśnie na Mazurach. Wiele miejsc na szlaku jest stworzona dla okazjonalnych rowerzystów. Utwardzone i dobrze oznaczone ścieżki, tablice informacyjne oraz infrastruktura z licznymi przystankami do odpoczynku i naładowania baterii na dalszą drogę. W dodatku ciekawe miejsca i atrakcje na drodze, które umilą podróż i pozwolą Ci lepiej poznać historię regionu.
od Węgorzewa do Gołdapi
Trasę po północnych Mazurach proponujemy rozpocząć w miejscowości Barciany, szczególnie jeśli szukasz na horyzoncie zamków gotyckich. Tutaj znajduje się pierwszy z nich. Dalej jedź przez Srokowo. We wsi tej warto obejrzeć stare zabudowania, takie jak ratusz, gotycki kościół, a także Wieżę Bismarcka. Dalej kieruj się w stronę Leśniewa, w którym warto zatrzymać się, aby zobaczyć śluzę Leśniewo Dolne oraz Leśniewo Górne.
Jadąc dalej na wschód dotrzesz do Węgorzewa. Miasteczko to określane jest północną bramą Mazur. Tutaj swój początek ma Szlak Wielkich Jezior Mazurskich. Malowniczo położona miejscowość ma wiele do zaoferowania. Wśród ciekawych miejsc zarówno dla dzieci, jak i dorosłych jest park etnograficzny nad Węgorapą. W Węgorzewie znajduje się kolejny zamek krzyżacki, a także ciekawy, późnogotycki kościół z najstarszymi, działającymi organami w okolicy.
Polecamy odwiedzić także cmentarz żołnierzy radzieckich z czasów II wojny światowej na Górze Konopki oraz mogiłę z okresu I wojny światowej na Wzgórzu Saksońskim. Z cmentarza rozlega się piękny widok na jezioro Święcajty. Aby zobaczyć oba te miejsca, należy zboczyć nieco ze szlaku.
Z Węgorzewa kieruj się w stronę Gołdapi. Początkowo jechać będziesz po malutkich, mazurskich miejscowościach, następnie po przepięknych terenach Mazur Garbatych. Ta część trasy jest stosunkowo wymagająca, jej stopień trudności wzrasta, po drodze czeka Cię sporo podjazdów. Trasa wycieczki prowadzi przez miasto Gołdap, w którym polecamy zatrzymać się na dłużej. Zwiedzić tu można tężnie solankowe z pijalnią wód mineralnych oraz zabytkową wieżę ciśnień.
Rowerem przejedziesz przez ulice miasta Gołdap i znajdziesz się na skraju Puszczy Romnickiej. Ten Park Krajobrazowy, to jedna z piękniejszych części szlaku. Trasa prowadzi dalej w stronę miejscowości Stańczyki. Tutaj znajdują się przepiękne, zabytkowe mosty kolejowe oraz wieża widokowa.
Niedaleko za Stańczykami przekroczysz linię województwa warmińsko-mazurskie i podlaskiego.
Rowerem wokół jeziora Śniardwy Mazurskie morze
Najpiękniejsze szlaki rowerowe w regionie? Trasa wokół jeziora Śniardwy z pewnością jest w czołówce. Znajdziesz tu wszystko, czego szuka się na Mazurach. Las, malownicze jezioro oraz wyjątkowe, klimatyczne miejscowości. Szlak prowadzi wokół największego jeziora na Mazurach – określanego nawet mazurskim morzem.
Szlak rozpoczyna się w miejscowości Mikołajki, a cała trasa liczy około 100 km. Poziom trudności jest łatwy, jednak ze względu na długość trasy, nie jest to wycieczka dla początkujących. Nie jest to trasa dla rowerzystów ceniących sobie wygodę asfaltu. Trasa została wytyczona przede wszystkim po drogach polnych, leśnych i szutrowych.
Mazurskie jeziora zna każdy, tak samo, jak Mikołajki – serce Mazur. Zwiedzanie tego miasta rowerem nie trwa długo, wśród głównych atrakcji jest Wioska Żeglarska, promenada i podświetlana w nocy kładka pieszo-rowerowa.
Miejscowości, które będziesz mijać to Wierzba, Wejsuny, Niedźwiedzi Róg, Karwik, Jedlin, Zdory, Kwik, Nowe Guty, Okartowo, Suchy Róg, Łuknajno i ponownie Mikołajki.
Nad jeziorem Mamry – na tropie ciekawych miejsc
Trasa rowerowa wokół jeziora Mamry ma ponad 40 km i jest częścią powstającej Mazurskiej Pętli Rowerowej. Oferuje niesamowite widoki i nie wymaga dużego wysiłku. Pokrywa się częściowo ze szlakiem Green Velo. Podczas przejazdu można cieszyć się ciszą i pięknymi krajobrazami mazurskich jezior.
Trasa swój początek ma w Węgorzewie. Tutaj czekają na zwiedzenie pierwsze atrakcje, takie jak Muzeum Kultury Ludowej i Park Etnograficzny, zabytkowy Kościół św. Piotra i Pawła oraz cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej. Szlak prowadzi dalej w stronę wsi Ogonki i Okowizny. Tutaj znajduje się przepiękny pałac. Dalej, mijając Harsz, kieruj się w stronę Sztynortu. W tej niewielkiej miejscowości również warto poświęcić czas na poznanie atrakcji. Zaczynając od Mostu Sztynorckiego, po Pałac w Sztynorcie, port i legendarną tawernę Zęza.
Kolejnymi miejscowościami na trasie jest Kamionek Wielki i Mamerki. W tym miejscu znajduje się dobrze zachowany kompleks bunkrów z okresu II Wojny Światowej, odtworzona bursztynowa komnata oraz wieża widokowa.
Mijając wieś Przystań, dotrzesz ponownie do Węgorzewa.
Do żubrów w Puszczy Boreckiej – leśne dukty
Kolejna trasa zaczynająca się w Węgorzewie. Tym razem dystans wynosi około 75 km, a na jego pokonanie pokusić się mogą bardziej zaawansowani rowerzyści. Z Węgorzewa kieruj się na Kalskie Nowiny, Stręgiel, Gębałkę, Kuty, Jakunówko, Jasieniec, Jeziorowskie, aż wreszcie na Wolisko w Puszczy Boreckiej.
Miejsce to zachwyca różnorodnością flory i fauny. Jadąc po jej głębokich lasach, można spotkać dziką zwierzynę, taką jak żubry, jelenie czy łosie, a także cieszyć się pięknem starodrzewów i licznych bagien. W Wolisku znajduje się również zagroda żubrów, którą polecamy odwiedzić.
Droga powrotna po opuszczeniu puszczy ponownie prowadzi do Węgorzewa, tym razem jednak trasa wiedzie przez Kruklanki. W tej miejscowości znajdują się ruiny wysadzonego mostu kolejowego. Następnie brzegiem jeziora Gołdopiwo dojedziesz do Przerwanek, a później Pozezdrza, Ogonek, Kolonii Rybackiej i ponownie wjedziesz do Węgorzewa. Droga powrotna wiedzie w dużej mierze dawnym nasypem kolejowym, a następnie brukowaną ścieżką rowerową.
Szlakiem mazurskich legend i opowieści – kolejna rowerowa przygoda
Kolejna rowerowa przygoda w okolicy wielkich mazurskich jezior dla bardziej zaawansowanych rowerzystów. To propozycja dla łaknących ciekawych miejsc, zarówno dla miłośników przyrody, jak i mazurskiej kultury i historii.
Ten malowniczy szlak, o długości około 100 kilometrów, zapewnia niezapomniane przeżycia i pozwala odkryć tajemnice Mazur. Dodatkową atrakcją szlaku są rzeźby nawiązujące do podań mazurskich.
Trasę zacząć można w każdym momencie, jednak pierwszym przystankiem, czyli pierwszą rzeźbą są okolice miejscowości Sołtmany. Dalej podążając na północ natrafisz na inne rzeźby oraz dołączone do nich legendy.
Część trasy wiedzie przez przepiękną, prastarą Puszczę Borecką, gdzie możesz odpocząć nad niewielkim jeziorkiem Wolisko oraz odwiedzić tamtejsze żubry. Z Puszczy kierować się będziesz na północny zachód, w stronę kolejnego, wyjątkowego rezerwatu. Rezerwat przyrody Piłackie Wzgórza, przez liczne wzniesienia może mniej wprawionym rowerzystom sprawić nie lada wyzwanie.
W dalszej części trasa zmienia nieco charakter i gęste lasy ustępują jeziorom. Na szlaku jest ich kilka, miedzy innymi jezioro Stręgiel, Czarna Kuta, Krzywa Kuta, Żabinki, czy Gołdopiwo.
Trasa nie jest najlepiej oznaczona, przed jazdą polecamy wyposażyć się w odpowiednią mapę.
Błękitna Wstęga Jezior – uwielbiana przez turystów
Jeżeli chodzi o wycieczki rowerowe na Mazurach, to Błękitna Wstęga Jezior jest jedną z najczęściej wybieranych przez turystów. Nic dziwnego, szlak ten wiedzie przez najpiękniejsze zakątki północnych Mazur. Rowerowe klimaty łączą się tu z wyjątkowością mazurskich jezior.
Choć pod względem dystansu jest wymagająca, bo do przejechania jest około 80 kilometrów, to droga nie powinna przysporzyć problemów nawet amatorom.
Droga zaczyna się w Giżycku. Już tutaj zwiedzający mają sporo do obejrzenia. Wśród atrakcji wymienić można Zamek Krzyżacki, zabytkowy most obrotowy, Twierdzę Boyen oraz molo.
Z Giżycka, jadąc przez Radzieje, dotrzesz do wyjątkowego miejsca na mapie Mazur – Sztynortu. Polecamy zrobić tu postój i odwiedzić ukrytą nieco restaurację – Córka Rybaka.
Dalej szlak biegnie przez Harsz, Pozezdrze, Przerwanki, Kruklanki, po czym ponownie prowadzi na południe, w kierunku Giżycka.
Droga obfituje w piękne krajobrazy i wszystko to, co najlepsze ma do zaoferowania Kraina Wielkich Jezior. Jeziora, spokojne drogi, niewielkie, mazurskie miejscowości i liczne atrakcje do odwiedzenia po drodze.
Mazurska Pętla Rowerowa
2 czerwca 2023 roku na Wzgórzu św. Brunona w Giżycku odbyła się uroczysta inauguracja Mazurskiej Pętli Rowerowej, czyli niezwykłej trasy przecinającej najbardziej malownicze miejscowości Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. To niemal 300 km niezapomnianych, rowerowych przygód. Całość wzbogacono o dogodną infrastrukturę, stworzoną specjalnie dla wspierania rowerzystów.
Szlak z racji długości dzieli się na odcinki, są to: północno wschodni trakt, który przebiega przez Sterławki Małe, Węgorzewo, Pozezdrze, Giżycko, Wilkasy, Bogaczewo, Rydzewo i Marcinową Wolę. Południowo wschodni trakt obejmuje Orzysz, Ruciane-Nida, Pisz oraz mniejsze miejscowości na trasie. Zachodni trakt to przede wszystkim Mrągowo, Mikołajki oraz Ryn.
Trasa to również odpowiednio przygotowana infrastruktura. Na trasie stworzono 18 MOR’ów, 9 wież widokowych oraz liczne tablice informacyjne.
Trasa na północy, w okolicy Węgorzewa łączy się z Green Velo.
Podsumowanie
Oto nasza propozycja tras, które oferują piękne krajobrazy jezior, rzek, lasów i pól. Mazury są doskonałym miejscem zarówno dla doświadczonych rowerzystów, jak i tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z rowerowymi wycieczkami. Obfitują również w wiele krótszych, mniej znanych szlaków, które skrywają w sobie wiele mazurskiego piękna.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.